10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Nadmerný smäd

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nadmerný smäd, odborne nazývaný polydipsia, býva často spájaný so stavmi, ktoré zapríčiňujú stratu tekutín. Tieto stavy môžu byť spôsobené prehnanou fyzickou aktivitou, konzumáciou príliš slaných jedál, pitím veľkého množstva kávy alebo ich zapríčiní vedľajší účinok liekov. Nadmerný smäd je jeden z prvých príznakov cukrovky. Prílišný príjem tekutín je nebezpečný z hľadiska vzniku hyponatrémie (zníženie sodíka v krvi). Niektoré zmeny životného štýlu, predovšetkým cvičenie a zlepšenie stravovacích návykov, môžu pomôcť udržať príznaky smädu na prijateľnej úrovni.

Vznik a príčiny

Nadmerný smäd môže byť spôsobený vysokou stratou tekutín, ktorá následne nie je doplnená. Zvýšená strata tekutín môže byť zapríčinená nadmerným potením pri fyzickej aktivite alebo častejším močením. Ak človek tieto tekutiny nedoplní, vzniká dehydratácia.

Polydipsia môže byť tiež jedným z prvých príznakov cukrovky. Medzi ďalšie príčiny, ktoré môžu spôsobiť polydipsiu, patria určité typy liekov, napríklad kortikosteroidy, diuretiká a iné, taktiež konzumácia nadmerného množstva soli a v neposlednom rade psychologický faktor.

Príznaky

Najbežnejším príznakom je pociťovanie extrémneho smädu, ktorý sa nedá nijako uhasiť. Medzi ďalšie symptómy často spájané s polydipsiou patrí abnormálne množstvo moču (približne 5 litrov denne) a pretrvávajúci pocit sucha v ústach.

Nadmerný smäd je hlavný príznak cukrovky. Ďalšie bežne sa vyskytujúce príznaky cukrovky, ktoré sprevádzajú polydipsiu, sú abnormálny pocit hladu, neostré videnie, vyčerpanie, zvýšená náchylnosť na infekčné ochorenia.

Príliš veľké množstvo vypitej vody vedie k intoxikácii vodou. Tá sa vyznačuje rozriedením sodíka v krvnom riečisku, tak vzniká hyponatrémia, ktorej symptómy sú bolesť hlavy, dezorientácia, svalové kŕče, nevysvetliteľné záchvaty.

Diagnostika

Určenie diagnózy stanoví lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. Cielene sa pacienta pýta, ako často počas dňa pociťuje smäd, ako dlho tento pocit trvá, či pocit nadmerného smädu pociťuje len po určitej aktivite, či smäd ustupuje po vypití väčšieho množstva vody. Aby bola diagnóza určená správne, sú nutné krvné testy na zistenie hladiny glukózy v krvi.

Liečba

Liečba záleží od príčiny, ktorá tento stav vyvolala. Ak človek má cukrovku, musí užívať liečivá na udržanie požadovanej hodnoty glukózy v krvi. V niektorých prípadoch pomôže zmena stravovacích návykov a vytvorenie cvičebného plánu. Ak polydipsia má psychický charakter, odporúča sa navštíviť terapeuta, ktorý môže pomôcť udržať nutkanie na pitie nadmerného množstva vody pod kontrolou. Keď je stav spôsobený liekmi, je potrebná konzultácia s príslušným odborníkom a prípadná zmena terapie.

Prevencia

Niektoré zmeny životného štýlu, ako je cvičenie alebo zdravá výživa, môžu pomôcť udržať príznaky, obzvlášť ak je podkladovým stavom diabetes mellitus. Nadmerné pitie pod kontrolou môže taktiež zabrániť komplikáciám, ako je hyponatrémia.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavycukrovkadezorientáciaextrémny smädnadmerný smädpolyúria