14.07.2021 • 9 minút na prečítanie

Za cukrovku u detí môže životný štýl rodičov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Cukrovka býva najčastejšie diagnostikovaná u 13-ročných detí. Prečo je to tak? A čo môžete urobiť v rámci prevencie?

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • čo je to cukrovka
  • čo môže spôsobiť cukrovku u detí
  • aké sú príznaky cukrovky u detí
  • či existuje prevencia detskej cukrovky
  • ako sa cukrovka diagnostikuje
  • ako prebieha liečba cukrovky u detí
  • ako správne podať inzulín
  • ako sa pripraviť na krízové situácie

Cukrovka býva najčastejšie diagnostikovaná u 13-ročných detí. Prečo je to tak? A čo môžete urobiť v rámci prevencie?

U detí sa najčastejšie vyskytuje cukrovka 1. typu. Pribúda však aj veľa nových detských pacientov s cukrovkou 2. typu, ktorej príčinou je často obezita. Pod tú sa zase podpisuje životný štýl rodičov, ktorý od nich deti preberajú.

Cukrovka 1. typu u detí

Tento typ cukrovky sa u detí vyskytuje najčastejšie. Môže sa objaviť u kojencov, batoliat alebo teenagerov. Typický vek, kedy sa cukrovka u detí prejaví, je medzi  4. a 14. rokom života. Výnimočne ju však ľudia môžu dostať aj po tridsiatke.

Pri tomto type cukrovky je produkcia inzulínu buď veľmi znížená, alebo úplne zastavená. Živiny z potravín uvoľnené do krvi (v podobe cukru) následne nevedia byť využité bunkami, pretože cukor zostáva v krvi a do buniek sa nedostane.

Táto situácia spúšťa začarovaný kruh – telo si myslí, že nemá glukózu, a tak jej produkuje viac. Nadbytočná glukóza však kvôli nedostatku inzulínu nevie byť spracovaná a cukor sa hromadí v krvi.

Prečítajte si príbeh 12ročnej Lucky, ktorá s diabetom bojuje už od kolísky. Ako jej život ovplyvnila cukrovka a ako jej pomohol grantový program Bojovníci za zdravie? Dočítate sa tu.

Cukrovka 2. typu u detí

Dôvodom, pre ktorý sa cukrovka u detí vyskytuje čoraz častejšie, je aj životný štýl rodičov (ktorý od nich deti prevezmú). Pri cukrovke 2. typu totiž nie je problémom chýbajúci inzulín, ale telo, ktoré naň nedokáže reagovať. Častokrát je príčinou obezita.

U detí a dospelých s diabetom 2. typu je pankreas schopný produkovať inzulín v normálnom množstve, ale telo ho nedokáže použiť. Cukrovka 2. typu je spojená s inzulínovou rezistenciou, čo znamená, že receptory na inzulín nereagujú. Tým pádom sa cukor znovu nedostane do buniek a hromadí sa v krvi.

Po určitom čase pracuje pankreas usilovnejšie a snaží sa vyprodukovať väčšie množstvo inzulínu. Takáto zvýšená aktivita však pankreas veľmi zaťažuje a, paradoxne, môže viesť k utlmeniu jeho činnosti.

Autor: urbans/Shutterstock.com

Čo môže spôsobiť cukrovku u detí?

Cukrovka u detí vzniká z doposiaľ neznámych príčin. Odborníci však vytvorili teórie pravdepodobného vzniku a odhalili rizikové faktory pre oba typy cukrovky.

Príčiny cukrovky 1. typu u detí

Cukrovka 1. typu vzniká väčšinou na autoimunitnom podklade. To znamená, že imunitný systém dieťaťa napáda a ničí vlastné bunky pankreasu produkujúce inzulín.

Dôvod, prečo je to tak, nie je dobre známy. Odborníci sa domnievajú, že za to môžu gény alebo environmentálne faktory, ako napríklad vystavenie organizmu vírusovej či bakteriálnej infekcii. Infekcie totiž môžu spúšťať autoimunitnú reakciu.

Príčiny cukrovky 2. typu u detí

Cukrovka 2. typu je bežnejšia u dospelých než cukrovka u detí. Riziko jej vzniku stúpa s vekom.

Tento druh cukrovky má spojitosť s dedičnosťou (genetikou) – častejšie ňou trpia ľudia, ktorí majú blízkeho člena rodiny s týmto ochorením. Veľmi významnú úlohu zohráva aj nezdravý životný štýl, málo pohybu a obezita.

Príznaky cukrovky u detí

Príznaky cukrovky u detí sú veľmi podobné u všetkých vekových kategórií – u mladších detí aj u teenagerov. Medzi symptómy, ktoré môžu u vášho dieťaťa naznačovať cukrovku, patria:

  • neustály smäd alebo dehydratácia
  • časté močenie
  • sústavný hlad
  • nadmerná únava
  • podráždenosť
  • rozmazané videnie
  • strata hmotnosti (chudnutie)
  • ťažko hojace sa rany (aj menšie, prípadne vznik kvasinkových infekcií)
  • stmavnutá pokožka

Najčastejším príznakom, ktorý rodičia spozorujú, je neustále smädné dieťa. Ani to však nemusí nutne znamenať, že dieťa má cukrovku. Môže za tým byť napríklad teplé počasie alebo fyzická aktivita.

Treba si preto u dieťaťa všímať, či je nadmerný smäd sprevádzaný aj ostatnými symptómami značiacimi cukrovku. V prípade akýchkoľvek pochybností o zdraví svojho dieťaťa však radšej vyhľadajte pediatra.

Môže byť detská cukrovka zastavená preventívnymi opatreniami?

Odpoveď na túto otázku je rôzna a to v závislosti od toho, o akom type detskej cukrovky hovoríme.

Prevencia cukrovky 1. typu u detí

Detská cukrovka 1. typu nie je nákazlivá. Deti ju teda nemôžu chytiť od inej osoby alebo ju odovzdať priateľom a nespôsobuje ju ani prílišná konzumácia cukru. V súčasnosti, žiaľ, nie je známy žiadny spôsob, ako by sa dalo zabrániť vzniku cukrovke tohto typu.

Lekári dokážu zistiť, či má dieťa protilátky, ktoré cukrovku spôsobujú. Tieto protilátky sa dajú zistiť mesiace alebo dokonca roky predtým, ako sa objavia prvé príznaky cukrovky 1. typu.

Prítomnosť protilátok však nie je pravidlom, že cukrovka sa rozvinie. A aj napriek odhaleniu nevieme zabrániť alebo spomaliť vznik ochorenia.

Aj keď nemôžete urobiť nič, aby ste zabránili rozvoju cukrovky 1. typu, môžete svojmu dieťatku aspoň pomôcť zabrániť komplikáciám spojeným s cukrovkou tým, že:

  • mu pomôžete udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi
  • vysvetlíte mu význam zdravého stravovania a pravidelnej fyzickej aktivity
  • budete s ním pravidelne navštevovať diabetológa
  • budete s ním pravidelne navštevovať očného lekára (kontroly sú odporúčané každoročne, začínajúc päť rokov po diagnostikovaní cukrovky)

Prevencia cukrovky 2. typu u detí

Detskej cukrovke 2. typu je v niektorých prípadoch možné zabrániť.

V minulosti sa cukrovka 2. typu vyskytovala zvyčajne iba u dospelých, no v súčasnosti je čoraz častejšie diagnostikovaná u detí a dospievajúcich. Dôvodom je nárast detí s nadváhou. 

Nadmerné priberanie, obezita, sedavý životný štýl a málo športovej aktivity sú faktory, pre ktoré vášmu dieťaťu hrozí detská cukrovka 2. typu.

Ak chcete riziko znížiť, dodržujte nasledovné preventívne opatrenia:

  • zaistite, aby sa deti stravovali zdravo (konzumácia nízkotučných potravín bohatých na živiny, ako sú celozrnné cereálie a chlieb, ovocie, zelenina, mliečne výrobky a chudé bielkoviny, môže pomôcť zabrániť nadmernému prírastku hmotnosti)
  • obmedzte sladké jedlá a nápoje (ktoré vedú k zvýšenému príjmu kalórií a k obezite)
  • podporujte ich vo fyzickej aktivite (zredukujte čas, ktorý trávia sedením pri počítačových hrách alebo pred televízorom, motivujte ich k športu alebo inej fyzickej aktivite)

Test na cukrovku u detí

Za diagnostiku detskej cukrovky je zodpovedný lekár. Stanoví ju na základe klinických prejavov, ktoré sa u dieťaťa vyskytujú, a potvrdí ich pomocou laboratórnych vyšetrení.

Pre diagnostiku je najdôležitejší dôkaz o dlhodobom zvýšení cukru v krvi (chronická hyperglykémia). Ak sú počas 2 meraní zistené hodnoty glykémie nalačno vyššie než 6,7 mmol/l, ide o potvrdenie diagnózy cukrovky.

V prípade neurčitých hodnôt sa vykonáva orálny glukózový tolerančný test – oGTT.

Ďalšou vzorkou, ktorá sa vyšetruje, je moč. Pri cukrovke sú v ňom prítomné tzv. ketolátky a glukóza.

Ak máte podozrenie na toto alebo iné ochorenie, môžete ešte pred návštevou lekára využiť samodiagnostický nástroj. Podmienkou je byť poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera.

Ako prebieha liečba cukrovky u detí?

Aj keď sa cukrovka nedá úplne vyliečiť, dajú sa podniknúť kroky na lepšie zvládanie cukrovky, aby vaše dieťatko mohlo viesť zdravý a plnohodnotný život. Liečba závisí od toho, či má vaše dieťa cukrovku 1. alebo 2. typu.

Liečebný plán môže obsahovať:

Monitorovanie cukru v krvi

Ak je vaše dieťa príliš malé na to, aby si vedelo samé odmerať hladinu cukru v krvi, u cukrovky 1. typu mu ju budete musieť kontrolovať vy.

Kedykoľvek vaše dieťa niečo zje alebo je fyzicky aktívne, je potrebné zobrať mu z prsta kvapku krvi a skontrolovať hladinu cukru pomocou ručného glukomeru.

Alternatívou takéhoto merania môže byť zariadenie, ktoré kontinuálne meria hladinu glukózy prostredníctvom senzora vloženého do pokožky po dobu až šiestich dní.

Užívanie inzulínu

Pri cukrovke 1. typu je u dieťaťa nevyhnutná celoživotná liečba inzulínom. Niektoré prípady cukrovky typu 2. si však môžu vyžadovať inzulín tiež.

Užívanie liekov

Mnoho detí, ktoré majú cukrovku typu 2, môže dostať hladinu cukru v krvi pod kontrolu už len lepším stravovaním a pravidelným cvičením, čo pomáha inzulínu pracovať efektívnejšie.

Ak tieto zmeny životného štýlu nestačia, môže pomôcť užívanie liekov, ako je metformín.

Správne stravovanie

Správny výber a načasovanie jedál je dôležitou súčasťou každého liečebného plánu cukrovky. Poraďte sa s lekárom, aby vám vysvetlil, ako počítať sacharidy v potravinách, aby ste vedeli presne vypočítať potrebnú dávku inzulínu, alebo sa poraďte s dietológom, ktorý vytvorí plán šitý na mieru pre vaše dieťatko.

Pravidelné cvičenie

Povzbuďte svojho drobca, aby venoval aspoň hodinu denne fyzickej aktivite. Môžete sa do nej zapojiť aj vy. Chodievajte na prechádzky, zahrajte sa na naháňačku alebo si poskáčte na trampolíne. Akákoľvek fyzická aktivita je dobrá a potrebná.

Podávanie inzulínu u detí

Inzulín sa podáva krátkou ihlou do tukovej vrstvy tesne pod kožou. Ak vpichnete inzulín hlbšie do svalu, telo ho absorbuje príliš rýchlo, jeho efekt bude iba krátkodobý a injekcia bude bolestivejšia.

Nesprávne podanie a rýchle zmetabolizovanie inzulínu môže viesť k nízkym hladinám glukózy v krvi.

Inzulín sa pichá do brucha, vonkajšej časti stehna, zadnej časti ramena, alebo do zadku. Ak budete svojmu dieťatku pichať inzulín každý deň, nezabúdajte meniť miesta vpichu.

Ak by ste pichali dlhodobo do toho istého miesta, časom by na tom mieste mohlo dôjsť k lipodystrofii, čo spôsobí buď rozklad tuku, alebo sa tuk začne pod kožou hromadiť a vytvorí hrčky, ktoré narúšajú absorpciu inzulínu.

Pohodlnejší variant dávkovania inzulínu je inzulínová pumpa, ktorá sa pripne na opasok, alebo priľne priamo k pokožke. Pumpa dodáva stabilný prísun inzulínu cez malú hadičku vsunutú do kože.

Autor: R Kristoffersen/Shutterstock.com

Užitočné rady pri podávaní inzulínu

  • pred tým, ako pokožku vydezinfikujete, ju môžete na chvíľku jemne znecitlivieť ľadom
  • po vydezinfikovaní chvíľu počkajte, aby alkohol vyschol, aby vpich neštípal
  • ak to bude možné, vyvarujte sa vpichu do vlasových folikulov

Buďte pripravení na krízové situácie

Hypoglykémia

Môže sa stať, že cukor v krvi vášho dieťaťa rapídne klesne, tento stav sa nazýva hypoglykémia. Pravdepodobnejší výskyt je u starších detí pri podaní nadmernej dávky inzulínu alebo po príliš intenzívnej fyzickej aktivite.

Prvé príznaky sú:

  • nevoľnosť
  • dvojité videnie
  • problémy s rečou

Ak ich spozorujete, treba hneď konať.

Dieťa by malo mať pre prípad potreby vždy po ruke nejaký cukrík alebo džús, teda potraviny, ktoré rýchlo dodajú potrebný cukor. Včasná liečba hyperglykémie je nevyhnutná, pretože príliš nízka hladina cukru v krvi môže viesť k záchvatom alebo až diabetickej kóme.

Hyperglykémia

Cukor v krvi vášho dieťaťa môže naopak aj stúpnuť. Príčin môže byť mnoho, napríklad – prítomnosť choroby, konzumácia veľkého množstva jedla, konzumácia nevhodných potravín a zároveň nedostatok inzulínu.

Príznaky hyperglykémie sú:

  • časté močenie
  • zvýšený smäd
  • rozmazané videnie
  • únava
  • nevoľnosť

Ak máte podozrenie na hyperglykémiu, mali by ste skontrolovať hladinu cukru v krvi dieťaťa. Ak je nad cieľovým rozsahom, bude potrebné podať ďalšiu dávku inzulínu. Po uplynutí 15 minút od podania, hladinu cukru v krvi opakovane skontrolujte.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

Tips to Help Your Child With Diabetes

The symptoms of type 2 diabetes in children

Can Diabetes Be Prevented?

Type 1 diabetes in children

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
brnenie v končatináchčasté močeniecukrovkadetské a dorastové lekárstvonadmerné potenienadmerný smädnechutenstvorozmazané videnieúbytok hmotnosti