13.03.2022 • 10 minút na prečítanie

Najzložitejšia a najkontroverznejšia metóda asistovanej reprodukcie – náhradné materstvo na Slovensku stále nie je dostupné

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Náhradné materstvo je dohoda alebo „zmluva“, v ktorej žena súhlasí s tým, že otehotnie a porodí dieťa v mene inej osoby alebo páru. Množstvo neplodných párov z celého sveta kvôli tomu cestuje do štátov, kde je komerčné náhradné materstvo legálne. Hoci sa toto opatrenie javí ako výhodné pre všetky zainteresované strany, existujú určité chúlostivé otázky, ktoré je potrebné riešiť prostredníctvom starostlivo zostavených zákonov, aby sa ochránili práva náhradnej matky a rodičov. 

Proces náhradného materstva je zložitý z medicínskeho, emocionálneho, finančného aj právneho hľadiska. Avšak, niektorým ľuďom, ktorí predtým nemohli mať deti, vrátane homosexuálnych párov a žien, ktoré nie sú schopné otehotnieť, ponúka náhradné materstvo možnosť vytúžené dieťa mať. 

Legislatíva o náhradnom materstve sa v jednotlivých krajinách sveta, ale aj Európy značne líši. 

V tomto článku sa dozviete: 

  • kto je to náhradná matka, 
  • aké sú dôvody využívania tejto služby, 
  • prečo je náhradné materstvo v niektorých krajinách zakázané, 
  • aké existujú problémy v súvislosti s náhradným materstvom, 
  • čo je potrebné pred týmto úkonom zvážiť, 
  • či náhradné materstvo prináša aj zdravotné riziká. 

Náhradná matka – čo tento pojem znamená? 

Náhradná matka, niekedy nazývaná nosička, je žena, ktorá otehotnie, vynosí a porodí dieťa pre inú osobu alebo pár (plánovaného rodiča/rodičov). Náhradná matka súhlasí s tým, že dieťa po pôrode vydá tejto osobe alebo páru. 

Vo väčšine štátov, nemôže byť náhradná matka, zároveň genetickou matkou dieťaťa, ktoré nosí. To znamená, že jej vajíčko nemôže byť použité v procese in vitro oplodnenia. Matka a otec budúceho dieťaťa alebo darcovia sú tí, ktorí poskytnú vajíčko a spermie na vytvorenie embrya. Toto embryo sa potom prenesie do maternice náhradnej matky, v ktorej sa embyro uhniezdi a následne ho náhradná matka vynosí a porodí. 

Aké sú najčastejšie dôvody využitia náhradného materstva? 

Možnosť náhradného materstva sa zvyčajne zvažuje ak: 

  • žena nemôže otehotnieť pretože podstúpila hysterektómiu alebo jej chýba časť maternice, vaječníkov či iných častí pohlavného traktu, 
  • žena má zdravotný problém, kvôli ktorému je pre ňu tehotenstvo nebezpečné, 
  • mužský pár rovnakého pohlavia chce mať dieťa pomocou spermií jedného alebo druhého partnera, 
  • slobodný muž chce mať dieťa pomocou svojich spermií, ale nemá partnerku, 
  • žena, ktorá má uskladnené zmrazené embryá, zomrie a jej partner si želá použiť tieto embryá, aby mal dieťa. 
Autor: Pixel-Shot/Shutterstock

Ako je to s náhradným materstvom u nás a vo svete? 

Náhradné materstvo môže byť komerčné alebo altruistické v závislosti od toho, či náhradná matka dostane finančnú odmenu za vynosenie dieťaťa. 

Komerčné náhradné materstvo je legálne napríklad v Indii, na Ukrajine, v Kalifornii, zatiaľ čo v Anglicku, mnohých štátoch USA a Austrálii, ktoré uznávajú iba altruistické náhradné materstvo, je nezákonné. Naopak, mnohé krajiny Európy neuznávajú žiadne dohody o náhradnom materstve. India sa stala obľúbenou destináciou reprodukčného turizmu. Každý rok sú páry zo zahraničia priťahované do Indie rôznymi agentúrami asistovanej reprodukcie, pretože náklady na celý postup v Indii sú viac než o dve tretiny lacnejšie, ako sú v Spojených štátoch Amerických či Spojenom kráľovstve. 

Na Slovensku máme presne definovaný zákon o rodine,  ktorý striktne hovorí o tom, že matka je žena, ktorá dieťa porodila. Naša legislatíva momentálne neschvaľuje náhradné materstvo, ale ani ho nepovoľuje. Aplikovanie tohto práva na náhradné materstvo je v našich podmienkach v podstate nemožné, pretože zákon o rodine nepriamo vylučuje možnosť náhradného materstva. Právna teória európskych krajín považuje dohody náhradného materstva za neplatné a v rozpore s kresťanskými, etickými  a morálnymi princípmi. 

Avšak, v niektorých iných krajinách, napríklad vo Veľkej Británii, Dánsku či Belgicku, je náhradné materstvo zákonom povolené, ale za podmienok, že žena, ktorá dieťa vynosí, nežiada finančnú odmenu. Ide teda o náhradné materstvo vo význame vzájomnej pomoci zo strany príbuzných či priateľov, čo odstraňuje rozmer sociálneho vykorisťovania. 

Autor: Olga Max/Shutterstock

Je náhradné materstvo výhodné pre všetkých? 

Na prvý pohľad sa náhradné materstvo javí ako atraktívna alternatíva, pretože chudobná náhradná matka dostane potrebné peniaze, neplodný pár dostane svoje dlho vytúžené biologické dieťa, no skutočný obraz odhaľuje trpkú pravdu. Kvôli nedostatočnej legislatíve sú náhradné matky aj budúci rodičia nejakým spôsobom vykorisťovaní a zisk získavajú sprostredkovatelia a komerčné agentúry. V celom systéme nie je žiadna transparentnosť a šanca dostať sa do právnych problémov je kvôli nepredvídateľným predpisom upravujúcim (resp. neupravujúcim) náhradné materstvo vysoká. 

Frustrácia bezdetných párov, ktorý vycestujú kvôli náhradnému materstvu do zahraničia je ľahko pochopiteľná, pretože musia čeliť nielen jazykovej bariére, ale niekedy musia viesť dlhú právnu bitku, aby získali svoje dieťa. Napríklad aj keď všetko dobre dopadne, musia po narodení bábätka zostať v Indii 2-3 mesiace na vybavenie formalít. Cezhraničné náhradné materstvo vedie k problémom v občianstve, národnosti, materstve, rodičovstve a právach dieťaťa. Existujú prípady, keď je deťom odopretá štátna príslušnosť krajiny rodičov, čo môže viesť k dlhému súdnemu sporu. Taktiež existujú prípady, keď dieťa vynosené náhradou matkou je odovzdané páru a zistí sa, že s ním nie je geneticky príbuzné. Rodičia ho tak zavrhnú a musí stráviť svoj život v sirotinci. 

Ak sa pozrieme na problém náhradných matiek, veci sú ešte horšie a neetické. Chudobné, negramotné ženy z vidieckeho prostredia sú často nútené ich manželom alebo sprostredkovateľom, aby si ľahko zarobili. Tieto ženy nemajú právo rozhodovať o svojom tele a živote. V Indii a iných krajinách tretieho sveta neexistuje psychologické vyšetrenie ani právne poradenstvo, ktoré je v USA a Európe povinné. Po nábore komerčnými agentúrami sú tieto ženy presúvané na celú dobu tehotenstva do ubytovní pod zámienkou predpôrodnej starostlivosti. Skutočným motívom je však ich strážiť a vyhnúť sa akejkoľvek sociálnej stigme. Tieto ženy strávia tak celé obdobie tehotenstva so strachom o domácnosť a deti. Smú chodiť von len na predpôrodné vyšetrenia a s rodinou sa môžu stretávať len v nedeľu. Najhoršie na tom je, že v prípade nepriaznivého výsledku tehotenstva je nepravdepodobné, že budú vyplatené. Neexistuje pre nich ani poistenie, ani lekárska a psychiatrická podpora po tehotenstve. Na opačnej strane sú tu bohaté ženy s kariérou, pre ktoré je vlastné tehotenstvo nežiadúce, a tak sa uchyľujú k najímaniu náhradných matiek. V súvislosti s náhradným materstvom, ktoré sa stalo skôr komerčným ošiaľom, existuje množstvo morálnych a etických problémov a je naliehavo potrebné vypracovať a implementovať zákony pre budúcich rodičov a náhradné matky v týchto krajinách. 

Ako teda zabezpečiť spravodlivosť na oboch stranách? 

Pár/osamelý rodič aj náhradná matka by mali uzavrieť zmluvu o náhradnom materstve týkajúcu sa všetkých otázok, ktorá by bola právne vymožiteľná. Vek náhradnej matky by mal byť 21-35 rokov a nemala by porodiť viac ako 5-krát vrátane vlastných detí. Náhradnej matke by nemalo byť umožnené podstúpiť embryotransfer viac ako 3-krát pre ten istý pár. Ak je náhradnou matkou vydatá žena, na zabránenie akémukoľvek právnemu alebo manželskému sporu bude potrebný súhlas aj jej manžela. Náhradná matka by mala byť vyšetrená na pohlavne prenosné choroby, infekčné choroby a za posledných 6 mesiacov by nemala prijať krvnú transfúziu, pretože tá môže tiež mať nepriaznivý vplyv na výsledok tehotenstva. Všetky výdavky (vrátane poistenia a iných primeraných výdavkov súvisiacich s tehotenstvom a pôrodom) by mali znášať určení rodičia. Zmluva o náhradnom materstve by mala obsahovať aj životné poistenie náhradnej matky. Náhradná matka môže tiež dostať peňažnú kompenzáciu od páru alebo jednotlivca, podľa toho, o aký prípad ide. Existuje názor, že na záchranu chudobných náhradných matiek pred vykorisťovaním by sa banky mali priamo zaoberať náhradnými matkami a zákonom by mala byť stanovená minimálna odmena, ktorá sa má náhradnej matke vyplatiť (teda aj v prípade neúspešného tehotenstva). 

V dohode o náhradnom materstve by sa mala zabezpečiť aj finančná podpora pre takto vynosené dieťa v prípade, že objednávateľský pár zomrie pred pôrodom alebo v prípade rozvodu medzi rodičmi a následným nezáujmom oboch z nich sa dieťaťa ujať, aby sa predišlo nespravodlivosti voči tomuto dieťaťu. Náhradná matka by nemala mať žiadne rodičovské práva k dieťaťu a rodný list dieťaťa by mal obsahovať mená objednávateľského páru ako rodičov, aby sa predišlo prípadným právnym komplikáciám.  

Autor: olesia_g/Shutterstock

Čo treba zvážiť pred uzavretím dohody o náhradnom materstve? 

Pri uzatváraní zmluvy o náhradnom materstve je potrebné zvážiť veľa zdravotných, emocionálnych, finančných a právnych otázok. Sú tu aj záležitosti, na ktoré si treba dať pozor, keď náhradná matka porodí a odovzdá dieťa rodičovi/rodičom. 

Kľúčové faktory pre úspešné vysporiadanie náhradného materstva 

Medzi faktory, ktoré môžu prispieť k pozitívnemu vysporiadaniu náhradného materstva, patria tieto veci: 

  • Všetky strany sú v dobrom duševnom a fyzickom zdraví. 
  • Jasná a otvorená komunikácia medzi všetkými stranami. 
  • Jasné hranice a vzájomné porozumenie vzťahu a interakcií medzi náhradnou matkou a jej rodinou a objednávajúcim rodičom/rodičmi 
  • Mať realistické očakávania týkajúce sa šance na úspešný výsledok. 
  • Všetky strany dobre rozumejú príslušným medicínskym procesom. 
  • Byť realistický, pokiaľ ide o časovú os (môže trvať rok alebo viac, kým dôjde k prenosu embryí). 
  • Byť pripravený na emocionálne reakcie, ktoré sa môžu počas procesu vyskytnúť. 
  • Jasná dohoda medzi stranami o tom, aká je spravodlivá a primeraná finančná kompenzácia náhradnej matky (vrátane všetkých výdavkov spojených s procesom a tehotenstvom). 
  • Byť si vedomý a pripravený znášať všetky finančné náklady. 
  • Dohoda medzi stranami o tom, ako bude prebiehať samotné tehotenstvo a pôrod. 

Aké sú zdravotné riziká náhradného materstva? 

S náhradným materstvom sú spojené určité zdravotné riziká. Sú podobné rizikám iných postupov asistovanej reprodukcie. Tieto riziká zahŕňajú: 

  • pre dieťa – ak sa prenáša viac embryí, zvyšuje sa tým riziko viacpočetných tehotenstiev – to je spojené aj s predčasným pôrodom, nízkou pôrodnou hmotnosťou a zdravotnými problémami detí, 
  • pre darkyňu vajíčok – lieky na stimuláciu vaječníkov sa podávajú za účelom produkcie viacerých vajíčok – existuje však malé riziko, že môžu spôsobiť ovariálny hyperstimulačný syndróm (OHSS): 
  • OHSS je potenciálne závažný stav, ktorý môže vo veľmi zriedkavých prípadoch viesť ku vzniku krvných zrazenín, zlyhaniu obličiek až k smrti, 
  • pre náhradnú matku – tehotenstvo a pôrod sú spojené s určitými rizikami, vrátane rozvoja tehotenskej cukrovky a vysokého krvného tlaku, krvácania a potreby cisárskeho rezu. 

Podrobnejšie informácie o rizikách spojených s náhradným materstvom získate u svojho gynekológa a na každej klinike asistovanej reprodukcie.  

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Surrogacy

Surrogacy/healthyliving

Náhradné materstvo ako nová forma obchodovania s ľuďmi

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
maternicatehotenstvo