Nealergická neinfekčná nádcha predstavuje súbor symptómov podobných alergickej nádche, no bez zjavnej príčiny. Objavuje sa u dospelých ľudí nad 20 rokov a pretrváva dlhodobo, niekedy i počas celého roka.
Napriek tomu, že táto nádcha nie je spôsobená alergiou, dokáže človeku značne znepríjemniť život. Symptómy sú veľmi podobné tým, ktoré sa objavujú pri alergickej nádche – upchatý nos, neustály výtok z nosa, kýchanie a zhoršený čuch.
Príčina nealergickej neinfekčnej nádchy nie je známa. Podľa niektorých zdrojov pri tomto ochorení má dôležitú úlohu prevaha parasympatikového nervového systému. Spúšťačom býva zvýšená reakcia nosovej sliznice na niektoré podnety. Medzi časté spúšťače patria výpary z áut, cigaretový dym, niektoré chemikálie z čistiacich prostriedkov (napríklad chlór) a z náterov, parfumy, smog, extrémne teploty a vlhkosť alebo rapídne zmeny teploty, hormonálne výkyvy, stres, niektoré lieky (napríklad betablokátory, orálna antikoncepcia) a drogy.
Príčinou môžu byť aj nosové polypy a anatomické anomálie.
Príznaky nealergickej neinfekčnej nádchy bývajú veľmi podobné tým, ktoré sprevádzajú iné typy nádchy. Môžu pretrvávať dlhobo alebo sa vyskytovať krátko a opakovane. Ide najmä o symptómy ako upchatý nos, výtok z nosa, kýchanie, zahlienené hrdlo,kašeľ, niekedy aj bolesti hlavy.
Pri tomto type nádchy sa nevyskytujú príznaky ako svrbenie nosa, očí či škriabanie v krku, ktoré sú typické pre alergickú nádchu.
Diagnóza
Je potrebné urobiť testy na alergie, ktoré pacient podstúpi v ambulancii alergológa. Keď sa na základe vyšetrenia alergia nepotvrdí, lekár môže navrhnúť ďalšie vyšetrenia. Niekedy sa vykonáva endoskopia nosových dutín alebo CT vyšetrenie, ktorými sa kontroluje stav nosových a prínosových dutín. Na vylúčenie infekcie môže lekár odporučiť aj odber krvi na rozbor.
Pri liečbe nealergickej neinfekčnej nádchy závisí výber liečebných prostriedkov od závažnosti príznakov pacienta. Keď je známa príčina, ktorá spôsobuje nepríjemné príznaky, základom je vyhýbať sa danej príčine. Ak je nádcha spôsobená užívaním niektorých liekov, lekár navrhne alternatívu.
V prípade, že príčina známa nie je, alebo sa nedá celkom eliminovať, existujú spôsoby, ako zmierniť nepríjemné príznaky. Jednou z možností sú izotonické alebo hypertonické spreje alebo roztoky do nosa, ktoré sa dajú kúpiť bez lekárskeho predpisu. Zvlhčujú nosovú sliznicu a pomáhajú obnoveniu jej funkcie.
Z liekov sa využívajú najmä lokálne kortikoidy alebo antihistaminiká, anticholinergiká (lieky pôsobiace na autonómny nervový systém) – ich lokálne použitie pomáha znižovať sekréciu z nosa, a dekongestíva – lieky na zníženie nadmerného prekrvenia nosovej sliznice. Dlhodobé užívanie dekongestív však nie je bezpečné. Poškodzuje nosovú sliznicu, čo môže mať za následok ďalšie ťažkosti a organizmus si dokáže vytvoriť závislosť od týchto liekov.
V niektorých prípadoch, napríklad pri deformitách nosovej priehradky, býva vhodným riešením chirurgický zákrok. Liečba nealergickej a neinfekčnej nádchy býva dlhodobá a často je potrebná spolupráca viacerých špecialistov (všeobecný lekár, alergológ a otorinolaryngológ).
Prevencia nealergickej a neinfekčnej nádchy závisí od jej príčiny. Ak sú známe spúšťače problémov, je potrebné sa im vyhýbať alebo minimalizovať vystavenie organizmu týmto látkam. Ostatné odporúčania: nefajčiť a nevystavovať sa cigaretovému dymu, vyhýbať sa prašnému a znečistenému prostrediu, starať sa o nosovú sliznicu (lekár odporučí vhodný prípravok), dodržiavať zásady zdravej životosprávy.