04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

Nealergická rinitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nealergická rinitída je ochorenie nosovej sliznice p rejavuj úce sa dlhodobým kýchaním, smrkaním a pocitom plného nosa. Príznaky sú takmer totožné s alergickou rinitídou, pri ktorej je však známy vyvolávajúci podnet, vedúci ku klinickým prejavom. Nealergickú rinitídu mávajú deti aj dospelí. Jej počiatok sa často udáva okolo 20. roku života. Určenie diagnózy je možné až po vylúčení alergickej zápalovej reakcie , ktorá postihuj e sliznicu nosa a býva vyvolaná alergénmi z vonkajšieho prostredia.

Vznik a príčiny

Presná príčina nealergickej rinitídy nie je úplne jasná. Toto ochorenie je zapríčinené zvýšeným prekrvením sliznice v oblasti nosovej dutiny, zvýšenou tvorbou hlienu a opuchom sliznice nosa. Nealergická rinitída sa môže vyskytovať pri inhalácii dráždivých látok, prachu, smogu či chemických výparov. Môže sa objaviť aj ako reakcia na zmenu počasia a vlhkosti vzduchu. Najvýraznejším infekčným vplyvom je vírusové ochorenie, ktoré postihuje sliznicu nosa. U niektorých pacientov sa môžu prejavy nonalergickej rinitídy vyskytnúť pri konzumácii horúcich, pálivých a korenených jedál. Medzi rizikové faktory patrí znečistené vonkajšie a pracovné prostredie, niektoré lieky, hormonálne zmeny a výkyvy počasia, ktoré môžu viesť ku klinickým prejavom v prípade predisponovaných osôb.

Príznaky

Príznaky nealergickej rinitídy sú takmer totožné s prejavmi alergickej rinitídy. Ide najmä o kýchanie, pocit plného nosa, časté smrkanie, prítomný môže byť aj kašeľ. Na rozdiel od alergickej rinitídy sa príznaky objavujú v priebehu celého roka a väčšinou nie sú viazané na určité ročné obdobie. V porovnaní s alergickou rinitídou u pacientov s nealergickou sa nevyskytuje svrbenie v nose, v oblasti očí alebo hrdla a nebýva prítomný kožný ekzém. Medzi komplikácie dlhotrvajúcej nealergickej rinitídy patrí vznik nosových polypov. Sú to výrastky nosovej sliznice, ktoré môžu viesť k ďalšiemu zvýrazneniu náročnosti dýchania nosom. Ak nealergickú rinitídu spôsobil infekčný agens, môže prejsť do oblasti prínosových dutín, prípadne sa môže rozšíriť i na dolné dýchacie cesty.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy, opisu klinických príznakov a základného fyzikálneho vyšetrenia posúdi stav pacienta. V ambulancii praktického lekára mu odoberú vzorku krvi. Tá je následne vyšetrená kvôli posúdeniu, či ide o infekčné ochorenie, prípadne kvôli vylúčeniu alergického pôvodu. Diagnózu nealergická rinitída možno určiť až po vylúčení alergickej rinitídy. Pacientovi je odporúčané vyšetrenie u alergiológa, kde podstúpi alergiologické testy. Najčastejšie ide o kožné testy so sledovaním alergickej reakcie po aplikovaní alergénu do kože.

Liečba

Liečba je zameraná na poskytnutie úľavy a spriechodnenie dýchacích ciest. Obvykle sa odporúčajú soľné nosové spreje, spreje znižujúce opuch nosovej sliznice, zvlhčovače vzduchu, prípadne inhalácia horúceho vzduchu. Základ liečby predstavuje vyhýbanie sa potenciálnym spúšťačom v práci, v doprave alebo v meste.

Prevencia

Prevencia má v prípade nealergickej rinitídy významnú rolu. Dôležitá je ochrana pred vírusovými infekciami, posilňovanie imunity organizmu, vyhýbanie sa pobytu zdržiavanie sa v infekčnom kolektíve. Pri práci v prašnom prostredí je vhodné používať ochranné masky, ktoré obmedzujú inhaláciu dráždivých látok. U niektorých pacientov preventívne pôsobí arómoterapia a používanie zvlhčovačov vzduchu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
kašeľkýchanienádchanossmrkaniesvrbenie očíupchatý nos