Ak sa zmení tvar vašich nechtov, ich sfarbenie alebo sa na nich objavia nejaké fľaky, hrbole či rozštiepené končeky, môžu signalizovať, že niečo vo vašom tele nie je v poriadku. Nielenže to môže byť ukazovateľ ochorenia, predovšetkým, nechtov, ale môže ísť aj o príznak, že sa vo vašom tele vyvíja nejaká choroba. Nechty dokážu upozorniť na prítomnosť iného, možno aj závažnejšieho ochorenia. V nasledujúcom článku sa dočítate:
V čom spočíva liečba.
Končeky prstov sa vyznačujú nielen miestom nervových zakončení, ložiskom hmatového vnemu, ale aj sú aj lokalitou, kde sa odzrkadlí zdravotný stav organizmu. Tento typ diagnostiky je starý niekoľko stoviek rokov, a pochádza z tradičnej čínskej medicíny. Lekári na základe svojej skúsenosti dokázali určiť diagnózu, a to len z pozorovania ľudských končekov prstov a nechtov.
Niekedy sa na nechtoch odzrkadľuje ochorenie srdca, pľúc, málokrvnosť, problémy so štítnou žľazou, žalúdkom a podľa nich sa dá rozpoznať aj rakovina. Ak sa však jedná o samostatné ochorenie nechtov, môže to byť dôsledkom akejsi infekcie, traumou, rôznymi toxickými vplyvmi ale aj nádorovými procesmi. Tým sa môže spomaliť rast nechtov, zmení sa ich štruktúra, tvar, ale aj farba.
Vo všeobecnosti platí:
Niektoré zmeny na nechtoch však nemusia znamenať nič. Dotyčný človek si môže len prechádzať horším psychickým obdobím, alebo sa mu zmenila životospráva či nabúral zdravý životný štýl. Je to otázka času, kedy sa nechty vrátia do pôvodného stavu. Ak sa však na nich objaví čierny pruh, pásik, môže to byť ukazovateľ prítomnosti nádoru v tele. Vtedy je potrebné ihneď konať a problém riešiť. Tieto tmavé pruhy na nechte totiž môže spôsobovať melanom, čo je najnebezpečnejší typ rakoviny, a to rakovina kože.
Ak sa však zameriame na konkrétne signály, ktoré sa odrážajú na nechtoch, vieme zhrnúť ochorenia do špecifických skupín so spoločným znakom:
Modrú, fialovú- človek trpí nedostatkom kyslíka.
Sivú- sfarbenie môže byť zapríčinené liekmi.
Žltú- zažltnutie môže byť spôsobené dlhodobým užívaním laku na nechty, alebo v dôsledku psoriázy či hubovitej infekcie. Tiež môže byť žlté nechtové lôžko spôsobené problémami s pečeňou, ochorením štítnej žľazy, zápalom v tele…
Hnedú- sfarbenie signalizuje problémy so štítnou žľazou alebo s podvýživou. Dvojfarebné nechty, pri koreni biele a pri končekoch hnedé môžu signalizovať postupné zlyhávanie obličiek alebo AIDS. Tiež sa môže sfarbenie vyskytnúť aj po chemoterapii.
Zeleno-čiernu- identifikujú v tele prítomnú bakteriálnu infekciu.
Bielu- sú znakom starnutia, nedostatku železa, cirhóza pečene, cukrovku…
Pozor, nezmýľte si ryhy s paralelnými bielymi čiarami, tie poukazujú na nízku hladinu bielkovín v krvi.
Liečba je rôzna, záleží od typu ochorenia. Ak sa však problém na nechtoch nelieči, v niektorých prípadoch môže dôjsť k jeho úplnej deformácii alebo až strate, odumretiu. Nezanedbajte problémy nechtov. Ak problém pretrváva, ochorenie môže prejsť aj na ďalšie nechty. Aj v momente bolesti, opuchu, zápalu a hnisania je nutné vyhľadať lekára a neuspokojiť sa s domácou liečbou.
Prvým príznakom problému na nechtoch sa dá pomôcť aj z pohodlia domova. Ak vás trápia plesňové ochorenia na nechtoch, siahnite po tea tree oleji, ktorý dokáže zničiť plesne. Alebo využite protiplesňové zásypy. Prvá pomoc pri lámavosti nechtov, ktoré sú súčasne tenké a krehké je v užívaní biotínu, ktorý ich vyživí a spevní. Rovnako podporuje kvalitu nechtov aj žihľavový či prasličkový čaj, zinok a potraviny obsahujúce omega 3-mastné kyseliny.
Mnohí si kladú otázku, prečo sa ochorenie ukáže na nechtoch? Hľadajú rôzne príčiny vzniku. Tie môžeme kategorizovať do dvoch skupín: