15.03.2023 • 7 minút na prečítanie

Nedostatok plodovej vody. Môže ublížiť bábätku?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nedostatok plodovej vody je stav, keď množstvo plodovej vody nezodpovedá veku dieťatka. Ako k nemu dochádza a aké riziká predstavuje ?   

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Prečo je plodová voda veľmi dôležitá.
  • Kedy sa počas tehotenstva oligohydramnion vyskytuje najčastejšie.
  • Aké hladiny plodovej vody napovedajú, že niečo nie je v poriadku.
  • Čo môže viesť k nízkej hladine plodovej vody.
  • Aké riziká predstavuje málo plodovej vody pre bábätko.
  • Čo sa robí v prípade, že je diagnostikovaný nedostatok plodovej vody.

Plodová voda, nevyhnutnosť pre zdravý rozvoj bábätka

Plodová voda je dôležitá látka pre vývoj plodu. Vypĺňa maternicu, chráni dieťatko umožňuje mu rásť, pohybovať sa a tiež mu zabraňuje stláčať pupočnú šnúru. Tvoriť sa začína skoro po vytvorení plodového vaku, asi 12 dní po počatí,  pozostáva hlavne z vody produkovanej matkou. 

Postupom tehotenstva plodová voda nadobúda iné zloženie a plní ďalšie funkcie. V druhom trimestri začne bábätko plodovú vodu vdychovať a prehĺtať, čo mu pomáha rozvíjať pľúca a tráviaci trakt. Po prehltnutí je plodová voda „trávená“ vyvíjajúcim sa tráviacim systémom a vedľajšie produkty sa vylučujú močom dieťatka. Okolo 20. týždňa je preto v plodovej vode menej vody a viac moču. 

Oligohydramnion – kedy je to problém?

Oligohydramnion je diagnostikovaný približne v 4 zo 100 tehotenstiev. Nízka hladina plodovej vody teda postihuje asi 4 % budúcich mamičiek. Najčastejšie sa vyskytuje v posledných troch mesiacoch tehotenstva, obzvlášť u tehotných po termíne. Je to preto, že hladina plodovej vody po 40. týždni tehotenstva prirodzene klesá. 

Niekedy  sa môže oligohydramnion objaviť aj oveľa skôr, čo môže byť problematickejšie a pre dieťatko potenciálne nebezpečné. 

Odber plodovej vody
Kateryna Kon/shutterstock.com

Optimálne hladiny plodovej vody

Hladiny plodovej vody sa môžu líšiť v závislosti od matky, hmotnosti plodu a štádia tehotenstva. Jej objem gestačným vekom plodu stúpa, pričom maximum dosahuje zhruba v 36. – 37. týždni tehotenstva, a to objem 800 – 1000 ml. Objem plodovej vody by sa však mal počas tehotenstva neustále držať nad určitými minimálnymi hodnotami. 

  • Pred 24. týždňom alebo pri viacnásobnom tehotenstve sa plodová voda meria ultrazvukom, metódou nazývanou „maximálna vertikálna kapsa alebo vertikálny stĺpec“. Lekár pomocou ultrazvuku nájde a zmeria najhlbší “vačok” plodovej vody. Bežná miera je 2 až 8 cm. Nález pod 2 cm svedčí v tomto štádiu o nízkej hladine plodovej vody.
  • Po 24 týždňoch tehotenstva je najbežnejším spôsobom merania plodovej vody AFI ( amniotic fluid index) alebo index plodovej vody. Ten sa vypočíta ako súčet nameraných hodnôt vertikálneho stĺpca plodovej vody v 4 kvadrantoch maternice. Normálny AFI je 5 až 25 cm. AFI pod 5 cm znamená nízku hladinu plodovej vody.

Aké bývajú príčiny nedostatku plodovej vody?

Existuje viacero stavov, o ktorých je známe, že prispievajú k nízkym hladinám plodovej vody. Medzi tieto stavy patria:

  • Abnormality placenty

Ak placenta nefunguje tak, ako má, nedostáva sa dieťatku dostatok krvi a živín, čo môže viesť k zníženiu hladiny plodovej vody. K tomuto stavu môže prispievať aj predčasné odlúčenie placenty, tzv. abrupcia placenty, čo znamená, že placenta sa oddelí od vnútornej steny maternice.

  • Presakovanie plodových obalov

Nízka hladina plodovej vody môže byť spôsobená aj prasknutím vody, prepichnutím plodového vaku po amniocentéze alebo spontánnym únikom tekutiny v ktoromkoľvek bode tehotenstva, ktorý môže byť taký malý, že si to ani nevšimnete.

  • Zdravotný stav matky

Za mnohými prípadmi oligohydramnionu môže byť aj zdravotný stav budúcej matky. Voda od matky je jednou z kľúčových zložiek plodovej vody, čo znamená, že ak je matka dehydratovaná, netvorí sa dostatok plodovej vody. Materská hypertenzia, preeklampsia a gestačný diabetes prispievajú oligohydramnionu tiež.

  • Vrodené vývojové chyby

Nedostatočne vyvinuté obličky či močové cesty spôsobia, že dieťatko netvorí dostatok moču alebo ho nedokáže vylučovať. Keďže okolo 20. týždňa tvorí plodovú vodu prevažne moč plodu, tak pri poruchách močového traktu jej bude málo.

Nedostatok plodovej vody počas tretieho trimestra
adriaticfoto/shutterstock.com

Ako môže nedostatok plodovej vody vplývať na bábätko?

Plodová voda je veľmi dôležitá pre zdravý rast a vývoj plodu, preto môžu byť jej abnormálne nízke hladiny škodlivé, bez ohľadu na to, kedy k nim dôjde. Konkrétne riziká a potenciálne komplikácie oligohydramniónu sa však líšia v závislosti od štádia tehotenstva, keď sa stav vyskytne.

  • Ak sa nízka hladina plodovej vody zistí v prvom alebo druhom trimestri, komplikácie sú vo všeobecnosti závažnejšie. Nízka hladina plodovej vody v prvej polovici tehotenstva môže mať za následok vývojové vrodené chyby spôsobené útlakom orgánov dieťaťa počas vývoja v maternici. Včasný nástup oligohydramnionu môže tiež výrazne zvýšiť riziko predčasného pôrodu, potratu alebo narodenia mŕtveho dieťatka.
  • Ak sa oligohydramnion rozvinie v druhej polovici tehotenstva, nebezpečenstvo pre dieťatko nie je také významné, no stále je tu riziko niekoľkých komplikácii vrátane obmedzenia vnútromaternicového rastu plodu, predčasného pôrodu alebo kompresie pupočnej šnúry. Tiež je pravdepodobnejšie, že pôrod bude musieť prebiehať cisárskym rezom.

Liečba a manažment mamičky, ktorá má nedostatok plodovej vody

Ak máte málo plodovej vody a ste v 36. až 37. týždni tehotenstva, najbezpečnejšou možnosťou môže byť pôrod

Ak ste tehotná menej ako 36 týždňov, lekár zvyčajne skontroluje zdravie dieťatka, pokúsi sa zistiť príčinu nedostatku plodovej vody, na základe ktorej zvolí vhodnú terapiu. Doposiaľ však sa však neosvedčili žiadne prostriedky, ktoré by viedli k zvýšeniu plodovej vody z dlhodobého hľadiska.

Ak vám diagnostikovali oligohydramnion, z krátkodobého hľadiska, vám môže lekár odporučiť:

  • veľa oddychu a čo najviac sa vyhýbať fyzickej aktivite,
  • Pitie veľkého množstva tekutín.

Medzi invazívnejšie metódy manažmentu oligohydramnionu patrí:

  • Amnioinfúzia

Ide o vpravenie fyziologického roztoku cez krčok do maternice, ktorý obklopí pupočník a zabráni jeho stlačeniu. 

  • Vpravenie tekutiny prostredníctvom amniocentézy

Amniocentéza zahŕňa vpichnutie tenkej ihly priamo do plodového vaku cez brucho. Tento zákrok umožní dieťatku lepšiu pohyblivosť v maternici a optimalizuje jeho srdcovú frekvenciu. Jeho nevýhodou však je, že do týždňa od zákroku sa oligohydramnion zvykne rozvinúť zas.

  • Vnútrožilové podávanie tekutín matke

Ak oligohydramnion súvisí so závažnou dehydratáciou matky, môže jej byť odporučené infúzne doplnenie tekutín. Je to obzvlášť užitočné, ak je matka dehydratovaná v dôsledku nevoľnosti a zvracania.

 

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/low-amniotic-fluid/faq-20057964

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22179-oligohydramnios

https://www.marchofdimes.org/find-support/topics/planning-baby/oligohydramnios

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/pregnancy-health/complications/oligohydramnios.aspx

https://www.healthline.com/health/pregnancy/how-to-increase-amniotic-fluid#treatments

https://www.birthinjuryhelpcenter.org/low-amniotic-fluid.html

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť panvykomplikácie v tehotenstvematernicapredčasný pôrodtehotenstvo