10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Negonokoková uretritída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Negonokoková uretritída je zápal močovej trubice spôsobený inými patogénmi ako kvapavkou (gonokok). Močová trubica je orgán, ktorý odvádza z organizmu moč z močového mechúra. Najbežnejšou formou vzniku zápalu je sexuálny prenos, pri ktorom sa infekcia z jednej osoby prenesie na druhú. Ochorenie postihuje mužov aj ženy. Prejavuje sa výtokom, bolesťou pri močení, svrbením. Pri diagnostikovaní je dôležité odlíšiť, či ide o gonokokový, alebo negonokokový zápal močovej trubice. Na základe toho sa nasadí adekvátna liečba. Pri diagnostikovaní zápalu močovej rúry je potrebné dodržiavať nariadenia lekára a informovať o tom svojho sexuálneho partnera.

Vznik a príčiny

Medzi patogény, ktoré môžu spôsobiť negonokokovú uretritídu, patria: Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum, Trichomonas vaginalis (vzácne), Herpes simplex vírus (vzácne), adenovírus, Haemophilus vaginalis, Mycoplasma genitalium. Najčastejšie býva príčinou chlamýdia. K zápalu močovej rúry môže dôjsť aj po mechanickom poranení močovým katétrom alebo cytoskopom. Ochorenie sa najčastejšie prenáša pri nechránenom pohlavnom styku. Ak sa nelieči, môžu sa objaviť závažné komplikácie, ktoré môžu vyústiť až do neplodnosti jedinca.

Príznaky

Negonokoková uretritída sa prejavuje výtokom z močovej trubice, ktorý môže byť biely alebo zakalený. Ďalšie symptómy sú: bolesť a pálenie pri močení a časté nutkanie na močenie. Ženy môžu navyše mať bolesť brucha alebo abnormálne vaginálne krvácanie.

Diagnostika

Lekár stanoví diagnózu na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. V anamnéze sa zameriava na prítomnosť klinických príznakov, ktoré by mal pacient dôkladne opísať. Klinické vyšetrenie zahŕňa preskúmanie pohlavného údu/vagíny pohľadom, prípadne hmatom. Kvôli potvrdeniu diagnózy je nutné odobrať ster z močovej trubice a vzorku moču. Pri mikroskopickom vyšetrení steru z močovej trubice je dôležitým znakom prítomnosť aspoň piatich leukocytov na komôrku sklíčka. Pri podozrení na negonokokového pôvodcu treba vykonať špeciálne vyšetrenie PCR. Ak sa pri vyšetrení moču alebo výteru z močovej trubice nepreukáže infekcia a ťažkosti pretrvávajú, odporúča sa vykonať ďalšie vyšetrenie skoro ráno pred prvým močením.

Liečba

Liečba sa nasadzuje na základe zistenia pôvodcu spôsobujúceho zápal močovej trubice. Všeobecne sú liekmi prvej voľby azytromycín a doxycyklín. Alternatívy sú erytromycín a ofloxacín. Ak ochorenie pretrváva, nasadzuje sa kombinácia metronidazolu a erytromycínu.

Pri liečbe je dôležité o ochorení informovať sexuálnych partnerov a ak majú infekciu, taktiež ich liečiť. Odborníci odporúčajú absenciu sexu dovtedy, kým obaja partneri nebudú vyliečení.

Prevencia

Najlepšia prevencia je vyhýbať sa sexu.Odporúča sa chránený orálny, análny a vaginálny sex s kondómom. Pomôcť môžu aj pravidelné lekárske prehliadky.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálne vaginálne krvácaniebolesť bruchačasté nutkanie na močeniemočová trubicanegonokoková uretritídasvrbenie