10.01.2023 • 8 minút na prečítanie

„Nejedz toľko sladkostí, dostaneš cukrovku!“ Naozaj?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Najčastejšie sa objavuje medzi 4. a 14. rokom. Cukrovka 1. typu sa môže objaviť u dojčiat aj u tínedžerov. Ako súvisí so sladkosťami?

Prečítajte si:

  • ako zistíte, či má vaše dieťa cukrovku
  • čo to vlastne cukrovka je a aké typy poznáme
  • ako sa lieči
  • čo robiť v krízových situáciách
  • a či je možné vzniku cukrovky zabrániť

“Nejedz toľko sladkého, dostaneš cukrovku!” Túto vetu počas detstva počul snáď každý z nás. Do istej miery je pravdivá.

Detská cukrovka sa však môže začať aj u detí, ktoré sladké až tak neobľubujú a častejšie sa rozvíja z iných príčin. Jej nástup môže byť zákerný, najmä pre jej nenápadnosť. Príznaky si totiž môžete ľahko pomýliť. Kedy by ste mali spozornieť?

Zbystrite pri príznakoch

Príznaky diabetu sa môžu objaviť náhle, nečakane a môžete si ich zameniť s bežnou únavou z tepla alebo so zmenami počas rastu. Medzi najčastejšie príznaky, ktoré si môžete u svojich detí všimnúť patrí:

  • časté močenie
  • zvýšený smäd až dehydratácia
  • nadmerná únava
  • strata hmotnosti (pri rovnakom stravovaní, môže sa zameniť za schudnutie kvôli nárastu do výšky)
  • zápach z úst (po acetóne, pripomína tiež vôňu prezretých jabĺk)
  • rozmazané videnie
  • rany, ktoré sa ťažko hoja

Ak máte podozrenie na toto alebo iné ochorenie, môžete ešte pred návštevou lekára využiť samodiagnostický nástroj . Podmienkou je byť poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera.

Únava a chudnutie sú častými symptómami
Jaromir Chalabalaú/Shutterstock.com

Cukrovka nie je len jedna

Cukrovka, alebo diabetes mellitus, je metabolická porucha. Ovplyvňuje spôsob, akým telo využíva cukor z krvi. Ten je nevyhnutný pre všetky bunky a orgány v tele, nakoľko je ich zdrojom energie.

Existuje viacero typov diabetu, no najrozšírenejšie sú dva – diabetes mellitus typu 1. a  diabetes mellitus typu 2. Zatiaľ čo 2. typom trpí takmer 90 % diabetikov a najmä dospelí, u detí sa objavuje hlavne cukrovka 1. typu. Čo to znamená a ako tento typ vzniká?

Imunita proti vlastným bunkám

Dá sa povedať, že pri „cukrovke“ 1. typu bojuje imunita detí proti vlastným bunkám. Konkrétne napáda bunky pankreasu, ktoré v zdravom tele produkujú inzulín.

Tento proces sa nazýva autoimunitná reakcia a spôsobuje, že inzulín v tele človeka s cukrovkou úplne chýba. Napadnuté bunky sú nenávratne zničené a neobnoviteľné. 

Tento typ cukrovky sa môže objaviť u dojčiat, batoliat alebo tínedžerov. Najčastejšie sa objavuje medzi  4. a 14. rokom života, niektorí ho však môžu dostať aj po tridsiatke.

Cukrovka 2. typu

Tento druh cukrovky je typický skôr pre dospelých ľudí, no čoraz viac sa s jeho výskytom stretávame aj u detí. Pri tomto type inzulín nechýba – je produkovaný v normálnom množstve, avšak telo naň nereaguje tak, ako by malo

Na povrchu každej bunky tela sa nachádzajú receptory pre inzulín. Inzulín sa naviaže na receptor a ten mu „otvorí dvierka“ do bunky. Pri diabete 2. typu však tieto receptory nereagujú, ,,neotvárajú dvere“ a glukózu dovnútra nevpustia. Hovoríme o tzv. inzulínovej rezistencii. V konečnom dôsledku sa cukor opäť hromadí v krvi človeka. 

Inzulínová rezistencia súvisí s nadmernou konzumáciou sladkého jedla či nápojov a s nedostatkom pohybu, ktoré vedú k obezite. Veta „Nejedz toľko sladkostí, dostaneš cukrovku!“ je teda do istej miery pravdivá. Je však úlohou rodiča dohliadnuť na správne stravovacie návyky a životný štýl dieťaťa.

Obezita u detí súvisí s rozvojom cukrovky
kwanchai.c/Shutterstock.com

Ak chýba, treba ho doplniť

Inzulín je hormón. Jeho úlohou je regulácia metabolizmu a hladiny glukózy (cukru) v krvi. Pôsobením inzulínu sa množstvo cukru v krvi zníži, a to tak, že ho inzulín „posiela“ dovnútra buniek, ktoré ho následne premenia na energiu. 

Avšak ak je inzulínu nedostatok, do buniek sa nedostáva energia a telo si myslí, že hladuje. Začne teda produkovať vlastnú glukózu. Kvôli chýbajúcemu inzulínu sa však ani takto vytvorenú glukózu nedokáže využiť.

Vzniká tak začarovaný kruh, ktorý hromadí cukor v krvi a vzniká hyperglykémia. Dlhodobo vysoké hladiny cukru v krvi následne môžu viesť k závažným zdravotným problémom. Ak človek trpí diabetom 1. typu, je nutné podávanie inzulínu zvonku. Takáto liečba je doživotná.

Dieťa s menom Leonard Thompson

Ešte pred 100 rokmi bola cukrovka veľmi vážna diagnóza. Mala zlú prognózu, pretože ľudia nevedeli, ako ju liečiť. Našťastie však dvaja vedci, páni Frederick Banting a Charles Best, objavili inzulín a navždy tak zmenili životy najmä detských pacientov. 

Prvým človekom na svete, na ktorom svoj objav testovali, bol práve Leonard Thompson, ktorý mal v tom čase iba 14 rokov. Jeho zdravotný stav bol beznádejný a bez liečby by to určite neprežil. Vďaka inzulínu sa jeho život výrazne predĺžil. V súčasnosti je dennou súčasťou života detí s diabetom na celom svete. 

Aplikácia pomocou inzulínového pera
Pixel-Shot/Shutterstock.com

Ako sa lieči dnes

Cukrovku nie je možné úplne vyliečiť, avšak netreba sa báť, vďaka dodržiavaniu správne nastavenej liečby môžu deti viesť zdravý a plnohodnotný život.

Liečba závisí od toho, ktorý typ cukrovky sa u vášho dieťaťa objavuje. Pri oboch typoch diabetu je však potrebné pravidelné meranie glukózy v krvi, správne stravovanie a pravidelné cvičenie dieťatka.

  • Meranie glukózy 

Hodnota cukru v krvi – teda glykémia sa vyšetruje z 1 kvapky krvi z prsta malým prenosným prístrojom (glukomerom). Je dôležité, aby ho každé dieťatko malo pri sebe a malo tak možnosť hocikedy skontrolovať hladinu cukru v krvi. Okrem klasického glukomeru existujú aj podkožné senzory, ktoré sú presnejšie a pohodlnejšie. Merajú glukózu nepretržite bez nutnosti odberu krvi.

  • Správne stravovanie

Správny výber a načasovanie jedál je veľkou súčasťou každého liečebného plánu cukrovky. Poraďte sa s lekárom, aby vám vysvetlil, ako počítať sacharidy v potravinách, aby ste vedeli presne vypočítať potrebnú dávku inzulínu, alebo sa poraďte s dietológom, ktorý vytvorí plán šitý na mieru pre vaše dieťa.

  • Pravidelné cvičenie

Choďte na prechádzky, zahrajte sa na naháňačku alebo si poskáčte na trampolíne. Akákoľvek fyzická aktivita je dobrá a potrebná. Mala by trvať aspoň hodinu denne. 

Meranie glukózy pomocou glukomeru
Iren_Geo/Shutterstock.com

Terapia DM 1

Základom je celoživotná liečba inzulínom, ktorý sa pichá tesne pod kožu (do tukovej vrstvy). U menších detí ho podávajú rodičia, školáci sú v podávaní samostatní. Aplikáciu uľahčí inzulínové pero či pumpa, ktorá dokáže kontinuálne monitorovať hladinu cukru v krvi (pomocou podkožného senzora) a zabezpečiť stabilný prístup inzulínu v prípade potreby.

Terapia DM 2

Mnoho detí, ktoré majú cukrovku typu 2, môže dostať hladinu cukru v krvi pod kontrolu už len lepším stravovaním a pravidelným cvičením, čo pomáha inzulínu pracovať efektívnejšie. Ak tieto zmeny životného štýlu nestačia, môže pomôcť užívanie perorálnych antidiabetík (tabletky podávané cez ústa), ako je metformín.

Ako vyzerá inzulínová pumpa
Click and Photo/Shutterstock.com

Pripravte seba aj deti na krízové situácie 

Môže sa stať, že cukor v krvi vášho dieťaťa rapídne klesne, tento stav sa nazýva hypoglykémia. Pravdepodobnejší výskyt je u starších detí pri podaní nadmernej dávky inzulínu alebo pri príliš intenzívnej fyzickej aktivite. 

Kedy konať? 

Treba konať ihneď pri prvých príznakoch:

  • nevoľnosť
  • dvojité videnie
  • a problémy s rečou

Dieťa by malo mať pre prípad potreby vždy po ruke nejaký cukrík alebo džús, ktoré rýchlo dodajú potrebný cukor. Včasná liečba hyperglykémie je nevyhnutná, pretože príliš nízka hladina cukru v krvi môže viesť k záchvatom alebo až diabetickej kóme.

Prevencia

Zabrániť vzniku 1. typu cukrovky sa nedá. Čo však urobiť môžete je, že budete so svojím dieťaťom pravidelne navštevovať jeho diabetológa a očného lekára.

2. typu cukrovky sa dá v niektorých prípadoch zabrániť. Jej vznik totiž súvisí s nadmerným priberaním, obezitou, sedavým spôsobom života a nedostatkom telesnej aktivity. K preventívnym opatreniam (voči vzniku a tiež zhoršeniu stavu) teda pomáha:

  • konzumácia pestrej a vyváženej stravy (s dostatočným obsahom ovocia a zeleniny)
  • obmedzenie sladkých jedál a nápojov
  • dostatok fyzickej aktivity a pozitívna motivácia k športu

 

V TOMTO ČLÁNKU BOLI POUŽITÉ NASLEDUJÚCE ZDROJE:

https://www.webmd.com/diabetes/tips-to-help-your-child-with-type-1-diabetes

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-1-diabetes-in-children/symptoms-causes/syc-20355306

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322919#_noHeaderPrefixedContent

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
brnenie v končatináchčasté močeniecukrovkanadmerné potenienadmerný smädnechutenstvorozmazané videnieúbytok hmotnosti