12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Neonatálny herpes

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Neonatálny (novorodenecký) herpes má vysokú mortalitu, ale vyskytuje sa zriedkavo. Dochádza k nemu počas pôrodu pri prechode dieťaťa pôrodnými cestami, ktoré sú infikované vírusom herpes simplex (HSV). Existujú dva druhy vírusu herpes simplex. HSV1 sa obvykle prenáša slinami a spôsobuje predovšetkým infekcie v ústnej dutine, napríklad gingivostomatitídu alebo herpes na pere. HSV2 sa prenáša sexuálnou cestou alebo z matky na dieťa ako v prípade neonatálného herpesu pri pôrode. Pri nenasadení liečby sú postihnuté životne dôležité orgány a môže nastať smrť. Ochorenie sa lieči antivírusovou terapiou.

Vznik a príčiny

K ochoreniu dochádza pomerne vzácne. Infekcia je spôsobená najčastejšie vírusom herpes simplex typu 2. Ten na novorodenca pôsobí pri prechode pôrodnými cestami, keď je matka infikovaná. Mnohé ženy ani nemusia vedieť, že majú túto sexuálne prenosnú infekciu.

Príznaky

Prejavy novorodeneckého herpesu sa objavujú v priebehu 1. až 3. týždňa života. Lokalizovaná forma herpesu sa rozdeľuje do dvoch skupín. V prvej skupine býva postihnutý centrálny nervový systém a vzniká encefalitída. V druhej skupine býva postihnutá predovšetkým pokožka, oči a ústna dutina a nebýva postihnutý centrálny nervový systém a orgány. Pri roztrúsenej forme dochádza k postihnutiu vnútorných orgánov. Prejavuje sa hepatitídou, pneumóniou, problémami so zrážaním krvi a môže byť prítomné aj postihnutie mozgu a problémy s kožou. Medzi ďalšie príznaky, ktoré sprevádzajú neonatálny herpes, patrí únava, nechuť k jedlu, horúčka, podráždenie.

Diagnostika

Skorá diagnostika je veľmi dôležitá pre záchranu života novorodenca. Medzi prvé diagnostické znaky patrí prítomnosť vyrážok na pokožke, ktoré sa však nemusia prejavovať pri všetkých formách. Na diagnostiku sa používajú špeciálne testy, ktoré dokážu odhaliť prítomnosť vírusu zo slín, spojivkového vaku, z vyrážok, krvi alebo likvoru. Medzi tieto testy patrí polymerázová reťazová reakcia PCR a imunofluorescenčná technika.

Liečba

Liečba by sa mala nasadiť hneď, ako sa potvrdí diagnóza. Pacientom s roztrúsenou a lokalizovanou formou postihujúcou CNS býva naordinovaná vnútrožilová liečba antivirotikami, konkrétne acyklovirom. Pacientom s lokalizovanou formou, postihujúcou predovšetkým pokožku, oči a ústnu dutinu, býva taktiež ordinovaná antivírusová liečba, avšak v nižších dávkach a na kratší čas.

Prevencia

Prevencia sa zameriava na matku a predchádzanie infekcii pohlavného ústrojenstva. Predísť tomuto nepríjemnému ochoreniu sa dá praktizovaním bezpečného sexuálneho styku. Kondómy minimalizujú prenos vírusu zo sexuálneho partnera. Taktiež je dôležité zistiť sexuálnu históriu partnera, najmä či sa u neho niekedy nevyskytol genitálny herpes.

Keď je žena tehotná a je si vedomá toho, že jej partner má/mal genitálny herpes, je potrebná diskusia s ošetrujúcim lekárom, ktorý môže navrhnúť cisársky rez. Pri ňom by dieťa nebolo v kontakte s potenciálne infikovanými pôrodnými cestami.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
herpeshorúčkakožné vyrážkyneonatálny herpesperypľúzgierepokožkaúnava