12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Nepravidelná menštruácia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nepravidelná menštruácia je menštruačný cyklus výrazne iný ako štandardná perióda. Mnoho žien prežíva nepravidelný menštruačný cyklus v puberte, bežný je aj po štyridsiatke ako dôsledok blížiaceho sa klimaktéria. Nezvyčajné menštruačné cykly nie sú závažné, niekedy však môžu signalizovať zdravotné problémy.

V skutočnosti má každá žena svoj cyklus, ktorý nemusí trvať presne 28 dní. Niektoré ženy majú cyklus, ktorý trvá 24 dní, iným trvá aj viac ako 35 dní. Okrem toho sa môže meniť jeho dĺžka, od dvoch do siedmich dní.

Vznik a príčiny

Nezrovnalosti menštruačného cyklu môžu mať mnoho rôznych príčin:

  • Tehotenstvo alebo dojčenie. Zmeškané obdobie môže byť skorým príznakom tehotenstva. Dojčenie zase oneskoruje návrat menštruácie po tehotenstve.
  • Poruchy príjmu potravy, extrémna strata hmotnosti alebo nadmerné cvičenie môžu narušiť menštruáciu.
  • Syndróm polycystických ovárií (PCOS). Ženy s touto bežnou poruchou endokrinného systému môžu mať nepravidelné obdobia aj zväčšené vaječníky.
  • Zápalové ochorenie panvy. Táto infekcia reprodukčných orgánov môže spôsobiť nepravidelné menštruačné krvácanie.
  • Maternicové fibroidy. Uterinné fibroidy môžu spôsobiť ťažké menštruačné výkyvy a predĺžené menštruačné obdobia.

Príznaky

Hlavným príznakom nepravidelnej menštruácie je cyklus dlhší ako 35 dní, alebo ak sa líši v dĺžke. Za nepravidelný menzes sa považuje aj zmena prietoku krvi, alebo ak sa objaví špinenie s priemerom väčším ako 3 centimetre.

Liečba

Nepravidelná perióda, ktorá sa vyskytuje počas pubertyalebo v období, keď sa žena blíži k menopauze, zvyčajne nepotrebuje liečbu. Ak je nepravidelné krvácanie spôsobené antikoncepciou a pokračuje niekoľko mesiacov po sebe, žena by mala prestať s jej užívaním a poradiť sa s odborníkom o jej zmene alebo o úplnom vysadení.

V prípade obezity môže úbytok hmotnosti pomôcťmenštruáciu stabilizovať. Nižšia hmotnosť znamená, že telo nemusí vyrábať toľko inzulínu. Táto skutočnosť vedie k nižším hladinám testosterónu a väčšej šanci na ovuláciu.

Problémy so štítnou žľazou, ktoré ovplyvňujú pravidelnosť periódy, môžu zahŕňať liečbu, ako je rádioaktívna jódová terapia alebo chirurgický zákrok. Stresové a stravovacie poruchy si zase vyžadujú psychologickú terapiu, relaxačné techniky na riadenie stresu.

Aj jogasa ukázala ako účinná liečba menštruačných problémov. Redukuje menštruačné bolesti a emocionálne príznaky spojené s menštruáciou, ako je depresia a úzkosť, a zlepšuje kvalitu života žien s primárnou dysmenoreou (bolestivou menštruáciou, ktorú nevieme vysvetliť).

Prevencia

Dôležité je dodržiavať zdravý životný štýl s konzumáciou nízkotučných potravín. Ak žena musí schudnúť, je dobré cvičiť a nespoliehať sa na drastické diéty, ktoré obmedzujú príjem kalórií a potravín. Nevyhnutný je dostatok odpočinku. Počas menštruácie treba tampóny alebo hygienické vložky vymieňať každých 4 až 6 hodín, aby sa predišlo syndrómu toxického šoku a zabránilo infekciám. Je dobré užívať vitamíny D a B predpisované ženám, ktoré sa snažia otehotnieť, tak si môžu pomôcť regulovať menštruačný cyklus.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
absencia menštruáciematernicamenopauzanechutenstvopcosúbytok hmotnosti