10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Nosové polypy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nosové polypy sú benígne výrastky vyrastajúce zo sliznice, ktorá vystiela nosovú dutinu. Tieto výrastky vznikajú na základe chronického dráždenia. Keď rastú a zväčšujú sa, zapríčiňujú upchatie dýchacích ciest, horší čuchový vnem, chrápanie, dýchavičnosť a iné príznaky. Nosové polypy sú viditeľné pri vyšetrení rinoskopom. Liečba spočíva v užívaní liekov proti zápalu alebo v chirurgickom odstránení. Po chirurgickom odstránení väčšina symptómov zmizne, avšak u 15 percent pacientov sa ochorenie môže znovu objaviť.

Vznik a príčiny

Nosové polypy sa vyskytujú v každom veku. Vyrastajú zo sliznice nosových dutín, prínosových dutín, sliznice nosovej priehradky alebo nosových lastúr. Sliznica je vrstva, ktorá má za úlohu ochraňovať vnútro nosa a zvlhčovať vzduch, ktorý dýchame. Ak sa infekcia alebo alergické látky dostanú do nosa, sliznica začne opúchať, svrbieť a sčervená, pričom produkuje tekutinu. Keď táto iritácia trvá dlhšie, vzniká polyp.

Rizikovým faktorom vzniku polypov môže byť napríklad astma, pravidelná alergická nádcha, alergia na salicyláty, cystická fibróza, zápal čeľustnej dutiny, genetická predispozícia.

Príznaky

Výrastky sa javia ako mäkké, sklovité, hladké, lesklé ružové útvary pripomínajúce hrušku. Pretože sú veľmi málo inervované, väčšinou sa ich prítomnosť potvrdí až pri symptómoch, ktoré súvisia s blokádou dýchacích ciest, ako je znížená vnímavosť čuchu, dýchavičnosť, pocit tupého tlaku medzi očami, sťažené smrkanie, pocit svrbenia, výtok z nosa, dýchanie ústami, chrápanie a iné.

Diagnostika

Diagnózu stanoví lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. Najjednoduchšie vyšetrenie na zistenie priechodnosti nosa je dýchanie nosom na kovovú platničku, ktorá sa následne zarosí. Pri klinickom vyšetrení lekár skontroluje nosovú dutinu svietiacim prístrojom, rinoskopom. Ak sa polypy nachádzajú v prínosových dutinách, je potrebný flexibilný optický prístroj vybavený optikou a svetelným zdrojom (endoskop).

Z diagnostických zobrazovacích metód sa používa počítačová tomografia (CT) a MRI sken. Tieto metódy sú potrebné na určenie presnej veľkosti a lokalizácie nosových polypov v prínosových dutinách.

Alergické testy môžu pomôcť pri určení látky, ktorá spôsobuje iritáciu sliznice. Vyšetrenie spočíva v testovaní jednotlivých variácií rôznych alergénov na pokožku pacienta. Lekár následne vidí na pokožke, ako reaguje imunitný systém na jednotlivé alergény.

Liečba

Liečba nosových polypov závisí od príčiny vzniku. Ak ide o alergickú príčinu, liečba spočíva v užívaní liekov na zníženie imunitnej reakcie. Najčastejšie sa používajú antihistaminiká v lokálnej alebo tabletovej forme či kortikosteroidy. Kortikosteroidy môžu byť vo forme spreja (fluticason, budesonid).

Ak liečba sprejom nie je dostatočne účinná, nasadzuje sa prednison, ktorý sa môže podávať vo forme tabliet alebo injekcií. Pri zápalovej príčine sa podávajú antibiotiká. Ak medikamentózna liečba nezabrala, je indikovaná chirurgická operácia, ktorá sa vykonáva v celkovej anestézii.

Prevencia

Prevenciou je vyhýbanie sa rizikovým faktorom, ktoré môžu dráždiť sliznicu. Ak človek trpí alergiou, je na mieste užívať lieky, ktoré zmierňujú jej príznaky.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
chrápaniedýchacie cestydýchavičnosťnosové dutinanosové polypysvrbenie