10.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Ochorenia krčnej chrbtice

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť postihujúca krčné stavce patrí medzi významné sociálno-ekonomické problémy. Najčastejšie sa objavuje v strednom a vyššom veku a je príčinou mnohých prípadov pracovnej neschopnosti. Bolesť krku patrí medzi pomerne časté symptómy. Je dôsledkom presilenia svalov krku ako reakcie na namáhanie či zlé držanie tela, prípadne ochorení, ako je osteoartritída.

Vznik a príčiny

Príčiny bolesti krčnej chrbtice zahŕňajú neúmerné zaťažovanie svalstva krku, napríklad pri práci s počítačom, dlhodobom pozeraní TV a podobne, ktoré zapríčiňujú vznik svalového napätia. V niektorých prípadoch môžu ku vzniku tohto symptómu viesť aj aktivity na prvý pohľad nevinné, ako je časté čítané v posteli alebo škrípanie zubami. Komplikácie s krčnou chrbticou sú často zapríčinené opotrebovaním kĺbov v dôsledku pribúdajúceho veku. Osteoartritída takto spôsobuje zhoršenie stavu medzistavcových platničiek a štruktúry stavcov. Na tieto zmeny organizmus reaguje tvorbou novej kostnej hmoty, ktorá sa ukladá na okrajestavcov. Tak vznikajú kostné výrastky (osteofyty), ktoré tlačia na nervy a svaly a spôsobujú vznik zdravotných komplikácií. Časté sú aj kompresie nervov, keď pri abnormálnom poškodení medzistavcovej platničky sa táto vysunie z pôvodného anatomického priestoru. Prejaví sa to útlakom nervov vychádzajúcich z miechy. V súčasnosti sú častým dôsledkom problémov s krčnou chrbticou poranenia pri automobilových nehodách, pádoch, úrazoch a podobne, pri ktorých je hlava prudko zatiahnutá dozadu a následne dopredu. Tak dochádza k napínaniu mäkkých tkanív krku, najmä svalov. Niektoré ochorenia, ako je reumatická artritída, meningitída alebo rakovina predstavujú ďalší faktor, ktorý treba v prípade bolestí krčnej chrbtice zohľadniť alebo vylúčiť.

Príznaky

Bežným príznakom je bolesť, ktorá sa často zhoršuje pri strnulom držaní hlavy, dlhšom pozeraní na jedno miesto (napríklad pri jazde autom alebo práci s počítačom) a počas spánku. Bolesť môže prerásť do vzniku svalového napätia a kŕčov. V ťažších prípadoch sa znižuje schopnosť otočiť hlavu a objavuje sa silná bolesť hlavy. Náhla bolesť krčnej chrbtice v prípade pádu, zranenia, nehody alebo ťažká a niekoľko dní trvajúca bolesť, ktorá vystreľuje do rúk, sprevádzaná bolesťami hlavy, necitlivosťou, slabosťou a brnením končatín, vyžadujú odborné posúdenie lekárom.

Diagnostika

Súčasťou vyšetrenia je anamnéza pacienta. Pri vyšetrení lekár kontroluje citlivosť/necitlivosť a svalovú slabosť a rozsah pohybov zo strany na stranu, prípadne schopnosť úklonu a záklonu hlavy. Zobrazovacie postupy podávajú lepší obraz o príčine bolesti krku. Röntgen sa využíva na zobrazenie kostných štruktúr, ktoré by mohli spôsobiť utlačenie nervov, prípadne miechy, a ktoré pomáhajú pri diagnostike niektorých degeneratívnych zmien chrbtice. CT skenovanie kombinuje röntgenové snímky získané v rôznych smeroch a vytvára ich detailné obrazy. MRI využíva rádiové vlny a silné magnetické pole na vytvorenie detailných snímok kostí a mäkkých tkanív, vrátane miechy a nervov. Elektromyografia sa využíva pri podozrení, že bolesť v krku môže súvisieť s poškodeným nervom. Do svalu sa vkladajú jemné ihly kvôli meraniu rýchlosti nervového vzruchu. Krvné testy môžu poskytnúť dôkaz o zápalových alebo infekčných stavoch, ktoré by mohli spôsobiť bolesti krčnej chrbtice alebo k nim prispieť.

Liečba

Väčšina prípadov miernej až stredne ťažkej bolesti krčnej chrbtice obyčajne ustúpi v priebehu dvoch, troch týždňov po odstránení vyvolávajúcej príčiny. Lekári na liečbu silnejšej bolesti využívajú silnejšie analgetiká, prípadne svalové relaxanty a tricyklické antidepresíva. Rehabilitačný pracovník či terapeut sú odborníci, ktorí pomáhajú predchádzať vzniku bolesti, alebo jej uľavujú prostredníctvom nácvikov správneho držania tela, cvičení zameraných na posilnenie svalstva krku, chrbta a pliec. Niekedy vyžívajú terapiu založenú na pôsobení tepla, ľadu, na elektrickej stimulácii a podobne. Transkutánna stimulácia nervov využíva elektródy umiestnené na koži v blízkosti bolestivých oblastí, cez ktoré sa vedú slabé elektrické impulzy, ktoré môžu prispieť k zmierneniu bolesti. Trakčná terapia, poskytovaná pod dohľadom lekára a fyzioterapeuta, môže poskytnúť úľavu od bolesti v oblasti krku, najmä bolesti súvisiacej s podráždením nervových koreňov. V niektorých prípadoch pomáha krátkodobá imobilizácia, keď sa na krk nasadí mäkký golier. Ďalšou formou je podávanie steroidných injekcií do blízkosti nervových koreňov, kĺbov krčnej chrbtice alebo do svalov na krku. Zriedkavo sa využíva operácia. Najčastejšou príčinou chirurgickej liečby je kompresia nervových koreňov alebo miechy.

Prevencia

Väčšina prípadov bolesti krku súvisí so zlým držaním tela v kombinácii s opotrebovaním stavcov, súvisiacim s vekom. Vhodné je vypestovať si správne návyky držania tela v sede, pri práci a v stoji, vyhýbať sa dlhodobým aktivitám, pri ktorých je hlava v strnulej polohe, prípadne meniť polohu hlavy pri práci s počítačom a nastaviť si pracovný stôl vzhľadom na telesnú stavbu tak, aby bol stred monitora približne vo výške očí. Pri práci v sede a stoji by mali byť ramená v rovine s bokmi a ušami, prácu treba kombinovať s pravidelnými prestávkami. Rovnako je vhodné zaradiť prestávky aj pri dlhom cestovaní autom, vozidlo na chvíľu opustiť a urobiť pár strečingových cvičení na uvoľnenie zablokovaného svalstva krku, chrbta a pliec. Pri telefonovaní treba držať slúchadlo alebo displej telefónu priamo pri uchu a nepoužívať plece ako opierku telefónu. Ak to situácia neumožňuje, odporúča sa použiť prepnutie na reproduktor. Vhodné je vyhýbať sa noseniu nákupu v taškách v jednej ruke. Ideálne je rozdeliť hmotnosť nákupu rovnomerne do obidvoch končatín, prípadne používať batoh. Z hľadiska hygieny spánku sa odporúča poloha tela v jednej rovine s rovinou krku a hlavy, prípadne používanie iba malého vankúša.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavybrnenie v končatináchchrbticahlavaosteoartritída