Pečeň je druhý najväčší orgán v ľudskom tele. Má široké spektrum funkcií vrátane spracovania všetkého, čo človekprijíma potravoua pije, a filtrácie škodlivých látok z krvi. Pri narušenej funkcii pečenehrozí viacero zdravotných komplikácií. Najväčším nepriateľom pečene je tuk. Jeho nadmerné množstvo môže viesť k dlhodobému poškodeniu tohto orgánu.
Mastná pečeň alebo steatóza pečene je termín, ktorý definuje nahromadenie tuku v pečeni. Existujú dva základné typy: nealkoholická steatóza a alkoholická.
Nealkoholické tukové pečeňové ochorenie sa rozvinie, keď pečeň nedokáže dostatočne dobre rozkladať tuky. Výsledkom je nahromadenie pečeňového tkaniva a možné riziko vzniku zápalu. Keď sa v pečeni nachádza viac ako 5 percent tuku a je zároveň prítomný zápal, ide o stav známy ako nealkoholická steatohepatitída (NASH).
Alkoholické tukové pečeňové ochorenie je prvotná fáza ochorenia pečene súvisiaceho s alkoholom. Ťažké pitie alkoholu pečeň poškodzuje, následkom je potom narušená funkcia rozkladania samotných tukov. Ak nadmerné užívanie alkoholu pokračuje, môže vzniknúť zápal známy ako alkoholická steatohepatitída, ktorá vedie až k cirhóze.
Mastná pečeň zvyčajne nemá žiadne súvisiace príznaky. Ak sa však stav zhorší a dôjde až k zápalu, diagnóza sa zhoršuje a pridávajú sa symptómy. Medzi prvými sa objaví únava a bolesť brucha. Pečeň môže byť mierne zväčšená. Ďalšie príznaky, ktoré sa pri zhoršenom stave pridružujú, sú strata chuti do jedla, nevoľnosť, vracanie a žltačka.
Ak je choroba vyvolaná alkoholom, typické príznaky v pokročilom štádiu sú aj zvýšený smäd, opuchnutie nôh a brucha, úbytok telesnej hmotnosti, tmavnutie alebo odfarbenie kože, červené ruky alebo nohy, nezvyčajné črevné pohyby, mdloby, neobvyklé rozrušenie a výkyvy nálad. Keď stav postupuje až do cirhózy, symptómy môžu zahŕňať viditeľne zväčšujúce sa brucho naplnené tekutinou, zažltnutie kože a očí, zmätok a abnormálne krvácanie.
Keďže tuková pečeň môže vzniknúť aj v tehotenstve, ženy by mali byť opatrné na tieto symptómy: pretrvávajúca nevoľnosť a vracanie, bolesť brucha v hornom pravom rohu, bolesť hlavy, žltačka, všeobecná nevoľnosť, nadmerná únava, znížená chuť do jedla. Pretože často ide o podobné príznaky, aké má samotné tehotenstvo, treba sa zamerať najmä na nezvyčajnú bolesť brucha.
Ak sa chorobný stav pečene nelieči, steatohepatitída môže viesť k trvalému poškodeniu, k rakovine a eventuálnemu zlyhaniu orgánu.
Mastná pečeň sa rozvíja, keď telo vytvára príliš veľa tuku alebo nedokáže tuky efektívne metabolizovať. Prebytočný tuk sa ukladá v pečeňových bunkách, hromadí sa tam a spôsobuje tukové ochorenie pečene.
Najčastejšou príčinou tohto stavu je problém s užívaním alkoholu, nadmerné pitie. Okrem alkoholu ho môže zapríčiniť obezita, hyperlipidémia (vysoké hladiny tukov v krvi, najmä vysoké triglyceridy), cukrovka, genetika, rýchly úbytok hmotnosti, vedľajšie účinky niektorých liekov vrátane metotrexátu (Trexall), tamoxifenu (Nolvadex), amiodorónu (Pacerone) a kyseliny valproovej (Depakote) a tehotenstvo.
S prvými príznakmi je potrebné okamžite vyhľadať lekára. Ak je pečeň zapálená, lekár to zistí vyšetrením brucha a kontrolou veľkosti pečene. Pomocou krvného testu skontroluje, či sú pečeňové enzýmy vyššie ako normálne, súvisí to so zápalom orgánu. Ak sa symptómy potvrdia, diagnostika pokračuje zobrazovacími testami, ako je použitie ultrazvuku na detekciu tuku v pečeni. Môžu sa vykonať aj iné zobrazovacie štúdie, CT alebo MRI. Ďalší zobrazovací test podobný ultrazvuku je FibroScan.
Podobne ako ultrazvuk využíva zvukové vlny na stanovenie hustoty pečene a zodpovedajúcich oblastí tuku a normálnej hladiny pečeňových tkanív. Tieto zobrazovacie metódy pomáhajú potvrdiť rozsah poškodenia. Potom dá lekár urobiť biopsiu pečene. Ide o najlepší spôsob určenia závažnosti choroby. Kvôli testu je potrebné ihlou odobrať kúsok tkaniva z pečene. Pri tom sa používa aj lokálne anestetikum na zmiernenie bolesti. Biopsia pečene je jediný spôsob, ako presne preukázať závažnosť zvýšeného obsahu tuku v pečeni a pomôže určiť presnú príčinu.
Pri liečbe odborníci odporúčajú zníženie rizikových faktorov. To znamená obmedzenie pitia alkoholických nápojov alebo úplná abstinencia, stráženie cholesterolu, zníženie príjmu cukrov a nasýtených tukov, chudnutie a regulácia hladiny cukru v krvi. Ak má pacient mastnú pečeň vinou obezity alebo nezdravých stravovacích návykov, je vhodné cvičenie a výrazná úprava jedálnička. V prípade chronických alkoholikov platí, že by mali prestať piť alkohol alebo obmedziť príjem na jeden nápoj (ženy) a dva nápoje (muži) denne. Týmto spôsobom sa postupne tuky v pečeni upravia a stav sa výrazne zlepší.
Väčšina prípadov ochorenia pečene pre nadmerné ukladanie tukov neprechádza do iných foriem choroby. Ak pacient urobí potrebné kroky na liečbu vysokého cholesterolu, cukrovky, nezdravého stravovania a obezity, môže diagnózu zvrátiť. Tým, že tieto preventívne opatrenia bude dodržiavať, bude nielen zlepšovať stav pečene, ale aj zlepšovať svoje celkové zdravie.
Ak tuková pečeň pretrváva a pacient nedostatočne svoj životný štýl nezmení, stav môže prejsť do závažného ochorenia pečene, cirhózy alebo rakoviny. Pri pretrvávaní pitia nadmerného množstva alkoholu, samotné pokračovanie v pití môže viesť až k zlyhaniu pečene. Je dôležité si uvedomiť, že od stavu cirhózy sa riziko zlyhania pečene a úmrtia výrazne zvyšuje. Existuje tiež vyššie riziko rakoviny pečene a úmrtia na srdcové choroby.