10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Ochorenie s nedostatočným prekrvením srdcového svalu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ochorenie je známe ako koronárna choroba, pretože postihuje koronárne (vencovité) tepny srdca. Ide o ischemickú chorobu srdca (ICHS). Je to spoločný názov pre skupinu štyroch syndrómov rozdelených podľa ich klinickej manifestácie. Chronická ischemická choroba so zlyhaním srdca vzniká pri znížení dodávky kyslíka a živín do srdca, to je príčinou atrofie (zníženie funkcie a zmenšenie) buniek srdcového svalu. Pomaly sa vyvíja dekompenzácia, srdce sa zväčšuje a komory sa rozširujú. Hrozí akútny infarkt alebo náhla smrť.

Vznik a príčiny

Nedostatočné prekrvenie je spôsobené v 99 percentách prípadov artériosklerózou koronárneho riečiska srdca. Kedysi bola považovaná za degeneratívne ochorenie, no teraz sa vie, že ide o aktívny zápalový proces. Vznik aterosklerózy podmieňuje veľa rizikových faktorov. K vnútorným faktorom patrí vek, pohlavie (častejšia je u mužov), rodinná dispozícia (vrodene zvýšený cholesterol). K vonkajším faktorom radíme ochorenia získané počas života, napríklad hypertenziu (zvýšený krvný tlak), nefrotický syndróm, diabetes mellitus, obezitu, amyloidózu. Patrí sem aj užívanie orálnej antikoncepcie, fajčenie, užívanie drog a nedostatok pohybu.

K ICHS patrí infarkt myokardu, angina pectoris, chronická ischemická choroba srdca a náhla koronárna smrť. Infarkt sa vyvíja, keď bunky srdcového svalu začnú z nedostatku kyslíka a živín odumierať. Pri angine pectoris sú podobné príznaky ako pri infarkte, no nedochádza k odumieraniu buniek srdca. Náhla koronárna smrť je z 95 percent spôsobená prasknutím arterosklerotického plátu (zápalové ochorenie tepien spôsobené ukladaním lipidov do cievnej steny). Smrť nastáva do jednej hodiny.

Príznaky

Medzi príznaky patrí všeobecne búšenie srdca, únava, strata dychu, malátnosť, točenie hlavy, prudká a tupá bolesť v hrudi vystreľujúca do ľavého ramena, problémy so spánkom, opuch nôh (edém).

Diagnostika

Diagnostika vychádza z klinického obrazu pacienta, zmien na EKG (pomáha zistiť, v ktorej časti srdca došlo k infarktu), echokardiogramu, záťažových testov a laboratórnych ukazovateľov, ktorých hodnoty sa menia v čase a pomáhajú s terapeuticko-diagnostickou rozvahou. Patrí k nim srdcový troponín T (ak sú zistené vysoké hodnoty, došlo zrejme k smrti buniek), srdcový troponín I, kreatinkináza, myoglobín (značí, že k infarktu došlo hodinu až dve predtým).

Liečba

Liečba spočíva v zmene životného štýlu. Pacientovi pomôže strava chudobná na cholesterol, nasýtené tuky, sodík a viac pravidelného pohybu. Súčasťou liečby sú lieky, ktoré znižujú krvný tlak (beta blokátory), relaxujú a rozširujú tepny, zbavujú telo prebytočnej tekutiny (diuretiká), riedia krv (warfarín) a znižujú cholesterol. Možnosťou terapie je aj chirurgický zákrok – implantácia kardiostimulátora, aterektómia (odstránenie aterosklerotického plátu), balónová angioplastika (zlepšenie prúdu krvi v tepnách), vo veľmi vážnych prípadoch bypass (použitie cievy z inej časti tela ako náhrada za nefunkčnú cievu v srdci).

Prevencia

Napriek vnútorným faktorom, ktoré človek nemôže ovplyvniť, môže obmedziť vonkajšie faktory vďaka 0zdravému životnému štýlu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
búšenie srdcainfarktischémiamalátnosťochorenie koronárnych artériíopuch nôhsrdcetočenie hlavyúnava