Spolu s pozitívnymi správami o úspešnom napredovaní vývoja vakcíny proti vírusu Covid-19 sa rozprúdila aj debata o tom, kedy a pre koho bude dostupná a či bude povinná.V tejto súvislosti už Ministerstvo zdravotníctva pred pár dňami potvrdilo, že rokuje s Európskou komisiou o nákupe potenciálnej očkovacej látky proti koronavírusu. Pre Slovensko plánuje rezort nakúpiť tri milióny vakcín.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa aktuálne testuje až 25 vakcín, pričom päť z nich je v poslednej fáze pred registráciou. V súčasnosti preto ešte nie je jasné, kto bude výrobcom vakcíny, keďže viacero svetových farmaceutických spoločnosti pracuje na jej vývoji. Podľa informácií z rezortu zdravotníctva, Európska komisia je v komunikácii s piatimi veľkými dodávateľmi vakcíny, ktorí pripadajú do úvahy.
Kto a kedy sa dostane k očkovaniu?
Prezident Slovenskej spoločnosti infektológov, Pavol Jarčuška, sa pre denník SME vyjadril, že najskôr môže Slovensko vakcínu získať v novembri či decembri tohto roka. Dôležité pre pacientov nateraz je, že vakcína proti Covidu-19 by mala byť bezplatná a ľudia by teda za ňu nedoplácali nič. Nateraz však ministerstvo nešpecifikovalo, či náklady na nákup očkovacej látky pôjdu z verejného zdravotného poistenia alebo z iných zdrojov.
Zároveň s informáciou o dostupnosti vakcíny sa rozprúdila diskusia aj o povinnosti dať sa očkovať. Minister zdravotníctva Marek Krajči tvrdí, že očkovanie proti COVID-19 by nemalo byť povinné pre všetkých a mali by sa definovať skupiny obyvateľstva, ktoré by dostali v očkovaní prednosť.
Prioritne by malo ísť o seniorov nad 56 rokov či chronicky chorých pacientov, ktorí patria k najohrozenejším skupinám obyvateľstva, keďže sú najčastejšie obeťami komplikácii spôsobných vírusom.
Druhou skupinou s prioritným prístupom k vakcíne by mali byť ľudia pracujúci v bezprostrednom ohrození nákazy, ako je napríklad zdravotný personál. Taktiež sem patria pracovníci domovov sociálnej starostlivosti alebo hasiči, vojaci či policajti.
Spor o povinné verzus dobrovoľné očkovanie
Ministerstvo zdravotníctva preferuje, aby neexistovala automatická povinnosť dať sa očkovať a rozhodnutie zostalo na ľuďoch. Tých chce presviedčať o správnosti vakcinácie informačnou kampaňou.
Aktuálne je pre dospelých na Slovensku povinné len očkovanie proti záškrtu a tetanu, ktorým by sa mali dať zaočkovať dospelí nad 30 rokov a potom následne každých ďalších 15 rokov.
Za dobrovoľnosť očkovania proti Covid-19 je aj epidemiologička Alexandra Bražinová. Tá sa pre Denník N vyjadrila, že „očkovanie by nemalo byť povinné, keďže povinnosť by mohla spôsobiť odpor skupiny ľudí.“ Ďalej tvrdí, že „potrebné bude očkovanie riadne odkomunikovať, aby sa podarilo zaočkovať potrebný počet ľudí na dosiahnutie kolektívnej imunity.“
Čo hovoria čísla?
Zároveň sa však ozývajú aj hlasy za zavedenie povinnosti očkovania proti koronavírusu. Jedným z argumentov zástancov tohto prístupu je, že na to, aby sa dosiahla kolektívna imunita a zamedzilo sa hromadnému šíreniu vírusu v populácii, je nutné dosiahnuť mieru zaočkovanosti cez 90 percent všetkých obyvateľov.
To sa v tejto chvíli javí ako nereálne. Podľa prieskumu Slovenskej akadémie vied, ktorý sa uskutočnil v máji tohto roka, by sa proti Covid-19 dala zaočkovať menej ako polovica obyvateľov Slovenska. Pozitívne na otázku o očkovaní odpovedalo len 41 percent respondentov v prieskume.
Veľa o nastavení ľudí napovedá aj aktuálna štatistika ich počtu, ktorí sa dali zaočkovať proti chrípke. Dobrovoľne sa pre vakcínu proti nej rozhodli len 4 percentá obyvateľov Slovenska. Medzi dôvody, ktoré vyvolávajú skepsu patrí aj šírenie rôznych dezinformácii o pripravovanej vakcíne, ktoré sa šíria najmä na sociálnych sieťach a môžu spôsobiť bezdôvodný strach z nej.
Nech už bude konečné rozhodnutie akékoľvek a vakcína proti Covid-19 bude povinná alebo dobrovoľná, zostáva nám veriť, že ľudia zostanú zodpovední a nechajú sa v čo najväčšej miere zaočkovať. Závisí od toho nielen ich zdravie, ale aj životy ľudí v bezprostrednej blízkosti.
Nachádzame sa uprostred štvrtej vlny pandémie, s dominujúcim variantom omikron. Ako denne sledujeme prírastky tisícok nakazených, mnoho ľudí si kladie otázku:…