27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Očkovanie proti tuberkulóze

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Tuberkulóza je infekčné, no liečiteľné ochorenie. Spôsobuje ju Kochov bacil. Patrí medzi kvapôčkové nákazy a zvyčajne zasahuje pľúca. Súčasné povedomie ľudí o tuberkulóze je veľmi nízke, preto je potrebné o nej stále hovoriť. Dňom 1. januára 2012 sa zrušilo povinné pravidelné očkovanie novorodencov proti TBC na Slovensku. ÚVZ SR však naďalej monitoruje epidemiologickú situáciu v jej výskyte.

Tuberkulóza

Tuberkulóza je liečiteľné ochorenie. Ak sa na ochorenie nemyslí a pacient príde neskoro s ťažkým postihnutím pľúc alebo iných orgánov, môže aj zomrieť. Choroba patrí podobne ako chrípka medzi kvapôčkové nákazy. V súčasnosti narastá vo svete počet tzv. multirezistentných foriem, ktoré sú veľmi problematické. Súčasné povedomie ľudí o tuberkulóze je veľmi nízke, preto je potrebné o nej stále hovoriť.

Aktuálna situácia na Slovensku

Prognózy poklesu incidencie tuberkulózy na Slovensku aktuálne v 80. rokoch 20. storočia sú dnes už len utópiou. V roku 1960 bolo registrovaných 7817 prípadov TBC. Podľa údajov Národného registra tuberkulózy došlo do roku 1970 k poklesu absolútneho počtu hlásených ochorení. V druhej polovici osemdesiatych rokov bol pokles ešte výraznejší. V roku 2002 bolo nahlásených 1053 prípadov novozistenej TBC a v roku 2003 sa po prvý krát počet novozistených prípadov nedostal ani na tisíc.

V dnešnej dobe je situácia na Slovensku stabilizovaná. V roku 2013 bolo do Národného registra TBC nahlásených 401 prípadov tuberkulózy, čo je 7,41/100 000 obyvateľov a v roku 2014 to bolo 336 prípadov, čo je 6,20/100 000 obyvateľov. V roku 2014 sme mali na Slovensku celkovo 7 pacientov infikovaných multirezistentnými kmeňmi tuberkulóznych mykobaktérií.

Pri porovnaní vekových skupín a pohlaví možno na Slovensku pozorovať rozdiely medzi výskytom TBC u mužov 197 prípadov a u žien 136 prípadov TBC. U žien je výskyt vo vyšších vekových skupinách, u mužov vo vekovej kategórii 50 – 59 ročných. V detskej populácii do 14 rokov sa tuberkulóza vyskytla v 46 prípadoch. Oproti roku 2013 zaznamenávame nárast o 8 prípadov. V roku 2014 zomrelo 7 pacientov na tuberkulózu, 13 prípadov bolo registrovaných ako úmrtie pacienta s TBC.

Podľa geografického rozloženia v Slovenskej republike najhoršími oblasťami s najvyšším výskytom tohto ochorenia je oblasť východného Slovenska (Prešovský kraj 13,07/100 000 obyvateľov), nasleduje Košický kraj s 8,05/100 000 obyvateľov. Najnižší výskyt zaznamenávame v Žilinskom, Trnavskom a Nitrianskom.

Podľa etnického zloženia bol výskyt tuberkulózy u 212 Slovákov, 96 Rómov (celkovo tvoria 28,57 % z celkového počtu prípadov), 12 pacientov bolo maďarskej národnosti a v 8 prípadoch išlo o cudzincov.

Situácia vo svete

Napriek dramatickému poklesu v celkovom výskyte tuberkulózy v posledných 100 rokoch v Európe, je TBC ochorením historického záujmu a európsky región definovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) zaznamenal priemerne 2,7 % ročný nárast prípadov v rokoch 2004 až 2009. Od roku 2010 sa tento trend zastavil.

Až 4,1 % všetkých nových prípadov na celom svete predstavovala multirezistentná tuberkulóza (MDR-TB).  Z celkového počtu 480 000 pacientov infikovaných multirezistentnými kmeňmi tuberkulóznych mykobaktérii vo svete až 74 000 bolo identifikovaných v rámci Európskeho regiónu.

Sú však veľké rozdiely vo výskyte v rámci regiónu. Od 3,4/100 000 na Islande po 83,5/100 000 v Rumunsku. Navyše značné rozdiely sa vyskytujú aj v rámci jednotlivých krajín. Vyššiu incidenciu hlásia veľké mestá ako je Londýn. Až 28 % prípadov v Európskom regióne bolo hlásených u osôb cudzieho pôvodu, teda nenarodených v krajine, kde bola tuberkulóza zistená a liečená.

Princíp očkovania

Očkovanie, odborne vakcinácia, je podanie očkovacej látky do organizmu, ktorý si následne vytvorí ochranné protilátky proti antigénom obsiahnutým vo vakcíne. Tie potom človeka chránia pred infekciou vyvolanou patogénmi, ktoré by neočkovanému jedincovi mohli spôsobiť ochorenie. Zároveň však musí byť eliminovaný infekčný potenciál (patogenita) samotnej vakcíny.

Očkovanie je dnes vo všeobecnosti považované za najúčinnejší prostriedok prevencie infekčných ochorení. Prvé doložené zmienky o očkovaní pochádzajú z Číny v 11. storočí, kde nechávali deti vdychovať prach z chrást ľudí nakazených pravými kiahňami. Vďaka mohutnej očkovacej kampani sa pravé kiahne v roku 1979 stali zatiaľ jediným infekčným ochorením vyhubeným v celosvetovom meradle.

Povinnosť očkovania

Napriek jednoznačným benefitom povinne podávaných vakcín a prevažne miernym nežiaducim účinkom, ktorých objektívne zistené riziko je neporovnateľne menšie s rizikom infekcie, existuje vzrastajúca opozícia proti povinnému očkovaniu.

Odpor voči očkovaniu vyvolávajú najčastejšie domnienky o veľkej miere nežiaducich reakcií vrátane vplyvu na vznik napr. cukrovky a epilepsie, autizmu a iných chorôb, úvahy o pozitívnom pôsobení patogénov na vývoj imunitného systému alebo neúčinnosti vakcín napriek tomu, že seriózne štúdie tieto pseudoargumenty vyvrátili.

Autori antivakcinačných aktivít pravdpodobne nevideli deti choré na záškrt, ktoré zomierajú udusením, deti po prekonaní ochorenia na detskú obrnu, ktoré zostali celoživotne ochrnuté, deti po prekonaní ochorenia na osýpky s celoživotným postihnutím CNS, dusiace sa deti s ochorením na čierny kašeľ.

Verejnosť už zabudla na závažné dopady ochorení, proti ktorým sa v súčasnej dobe očkuje. Aj priaznivá epidemiologická situácia vo výskyte ochorení ovplyvniteľných očkovaním v Slovenskej republike vedie laickú verejnosť k domnienke, že ak sa ochorenie u nás nevyskytuje, očkovanie proti nemu je zbytočné. Avšak pri súčasnej masívnej migrácii obyvateľstva nie je zavlečenie akéhokoľvek infekčného ochorenia do Slovenskej republiky vylúčené. Povinné očkovanie je tiež odmietané ako neprimeraný zásah do osobnej, prípadne náboženskej slobody.

Riziká očkovania

Očkovanie patrí k najvýznamnejším objavom v histórii medicíny. Realizácia očkovania sa prejavila vo výraznom poklese chorobnosti a úmrtnosti detskej populácie. Očkovanie je nepochybne zásah do organizmu, môže mať celý rad rôznych očakávaných či nezvyčajných reakcií.

Všeobecne po podaní očkovacej látky, ktorá je pre organizmus antigénom, u určitého percenta očkovaných vznikajú nežiaduce reakcie, ktoré môžu byť lokálne (najčastejšie začervenanie, bolestivosť, opuch miesta vpichu, zdurenie regionálnych lymfatických uzlín) a systémové – celkové (najčastejšie zvýšená teplota, malátnosť, celková slabosť, bolesti hlavy a kĺbov).

Je potrebné si uvedomiť, že možné nežiaduce reakcie po podaní očkovacej látky sú mnohonásobne vyvážené významným znížením výskytu ochorení, ktorým možno očkovaním predchádzať.

Zrušenie primovakcinácie novorodencov proti tuberkulóze (informácia ÚVZ SR)

Očkovanie proti tuberkulóze má svoje opodstatnenie najmä v krajinách s vysokým rizikom šírenia tohto veľmi závažného ochorenia. Tuberkulóza z celosvetového hľadiska predstavuje jeden z najväčších problémov ľudstva. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) asi 2,8 milióna osôb ročne umiera na choroby priamo alebo nepriamo súvisiace s tuberkulózou.

Podľa SZO sa plošné očkovanie odporúča zrušiť v tom prípade, ak je chorobnosť nižšia ako 12 prípadov na 100 000 obyvateľov v danej krajine. Na Slovensku pozorujeme v posledných rokoch klesajúci trend výskytu tuberkulózy a kritérium SZO sme dosiahli v posledných dvoch rokoch.

Z vyššie spomínaných dôvodov bola diskusia medzi epidemiológmi a ftizeológmi o ponechaní očkovania proti tuberkulóze v plošnom povinnom očkovaní detí veľmi živá. Pracovná skupina pre imunizáciu Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) nakoniec odporučila zrušiť plošnú primovakcináciu novorodencov v Slovenskej republike.

Dňom 1. 1. 2012 sa zrušilo povinné pravidelné očkovanie novorodencov proti tuberkulóze. ÚVZ SR však naďalej monitoruje epidemiologickú situáciu vo výskyte tuberkulózy.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť chrbticebolesť na hrudinočné poteniepľúcatuberkulózavykašliavanie krvi