Zrak je najdôležitejší zmyslový orgán, o ktorý je potrebné starať sa od narodenia. U detí je diagnostika ťažšia, ale veľmi podstatná kvôli včasnému odhaleniu porúch zraku a začatiu terapie. Skoré určenie očnej poruchy a včasná liečba predchádzajú neskorším komplikáciám. Každé dieťa by malo podstúpiť očné vyšetrenie pred začatím školskej dochádzky. Súčasťou očných testov je vyšetrenie zrakovej ostrosti, pohyblivosti očných buliev, postavenia očí, fixácie a refrakcie, vyšetrenie farebného videnia a očného tlaku.V súčasnostiu nás každý novorodenec podstupuje očný screening na odhalenie vrodeného šedého zákalu. Spolupráca s deťmi je náročná, preto je dôležitá prítomnosť rodiča.
Vyšetrenie zrakovej ostrosti
U starších detí sa využívajú optotypy s typickým E-hákom, ktoré sú otočené do rôznych smerov. Pri tomto vyšetrení je potrebná spolupráca s rodičmi, ktorí by mali naučiť dieťa správne pomenovať daný smer či tvar znaku. U menších detí sa používajú obrázkové optotypy, prípadne farebné guľôčky, a sleduje sa aj reakcia pacienta. U novorodencov sa vykonáva orientačné vyšetrenie pomocou reakcie zorníc na svetlo. Vyšetrenie musí akceptovať schopnosti dieťaťa a pre každé oko sa robí zvlášť.
Vyšetrenie pohyblivosti očí
Toto vyšetrenie prebieha v základných smeroch, buď pre každé oko osobitne, alebo pre obe oči súčasne. Dieťa sleduje hračku, svetlo či značku, ktorou lekár pohybuje určitými smermi. Pri podozrení nasleduje vyšetrenie pomocou perimetra, ktoré zhodnotí kvantitu pohyblivosti očných buliev.
Vyšetrenie postavenia očí
Slúži na odhalenie škúlenia a prípadného strabizmu. Využíva sa zakrývací test, pri ktorom sa sledujú okohybné odchýlky pri striedavom zakrývaní jedného a druhého oka.
Vyšetrenie fixácie
Uskutočňuje sa od štvrtého mesiaca života dieťaťa pomocou čierno-bieleho kontrastného vzoru, najčastejšie ide o šachovnicový vzor. Vyšetruje sa každé oko osobitne.
Vyšetrenie refrakcie
Na dané vyšetrenie sa využívajú automatické refraktometre, ktorými sa stanoví sférická alebo astigmatická porucha. Ak je u dieťaťa zvýšená pravdepodobnosť tupozrakosti, toto vyšetrenie je potrebné absolvovať do 1. roka života dieťaťa. Vyšetrenie sa robí v úplnej tme, vždy za prítomnosti rodiča a možno naň použiť aj retinoskop.
Vyšetrenie farebného videnia
Na vyšetrenie farbocitu sa využívajú špeciálne tabuľky, bavlnky, svetlá, prípadne Hue test. U detí sa rozlišovanie farieb prejavuje v troch rokoch. V piatom roku sa skúša znalosť farieb len orientačne, cielené vyšetrenie farbocitu je súčasťou preventívnej prehliadky v trinástich rokoch dieťaťa.
Vyšetrenie vnútroočného tlaku
Meranie vnútroočného tlaku patrí medzi najbežnejšie očné testy a slúži na prípadné odhalenie zeleného zákalu. Využívajú sa prístroje zvané tonometre, ktoré automatický vyfukujú prúd vzduchu. To vedie k splošteniu rohovky a vypočítaniu tlaku vnútri oka. V niektorých ambulanciách sa využívajú aj kontaktné tonometre v tvare ceruzky a sleduje sa sploštenie pri kontakte s rohovkou. U malých detí toto vyšetrenie možno vykonávať len v narkóze.