04.07.2019 • 2 minút na prečítanie

Očný jačmeň

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Očný jačmeň (hordoleum) je zápalové infekčné ochorenie vlasových folikulov viečka, prejavujúce sa vznikom červenej bolestivej hrčky vyplnenej hnisom. Väčšinou postihuje vonkajšiu plochu dolného viečka. Z dôvodu častejšieho kontaktu očí snečistýmirukami sa očný jačmeň častejšie vyskytuje v detskej populácii.

Vznik a príčiny

Jačmeň vzniká na základe uzavretia vývodov mazových žliaz, v ktorých sa následne maz hromadí. To vytvára vhodné podmienky pre niektoré baktérie (najmä pre zlatého stafylokoka), ktoré sa v mieste premnožia a reakciou imunitného systému je tvorba hnisu, ktorý je nahromadením odumretých bielych krviniek a baktérií.

Kontaktom špinavých rúk i spoločné používanie hygienických potrieb (najmä uterákov a kozmetiky), môže zvýšiť riziko vzniku jačmeňa. Keďže ide o bakteriálne ochorenie, môže sa týmito hygienickými potrebami šíriť, z toho dôvodu je preto potrebné vyvarovať sa ich spoločného používania. Tým, že v mieste vzniká zápal, miesto sčervenie a bolí pri pohybe viečkami aj pri dotyku.

Príznaky

Sprievodnými príznakmi očného jačmeňa sú červená hrčka na viečku, bolestivosť viečka, opuch, vytekanie hnisu, slzenie oka, sprevádzajúci zápal spojiviek.

Hlavným rozdielom medzi jačmeňom a chronickým vlčím zrnom je bolestivosť, chronické vlčie zrno totiž nebýva bolestivé. Ďalším rozdielom je umiestnenie – vlčie zrno sa nachádza väčšinou na vnútornej strane viečka.

Diagnostika

Na určenie diagnózy stačí vyšetrenie pohľadom u očného lekára, počas ktorého je zároveň možné okolie zápalu vyčistiť.

Liečba

Pre nekomplikovaný jačmeň nie je nutná žiadna konkrétna liečba, keďže po pár dňoch väčšinou zmizne sám. Pomáhajú však teplé zábaly či vyplachovanie viečok v čaji z očianky lekárskej. V prípade dlhšej infekcie alebo opakovaných jačmeňov môže lekár predpísať antibiotiká či odporučiť malý chirurgický zákrok, ktorý umožní vypustenie hnisu, tak sa pacientovi uľaví od bolesti. Ochorenie je infekčné len pri priamom kontakte s ranou, preto nie je nutné počas liečby sa zdržiavať len v domácom prostredí.

Prevencia

Používanie vlastnej kozmetiky a udržiavanie hygieny rúk pred kontaktom s tvárou sú v prevencii vzniku jačmeňa základom. Nesmie sa používať kozmetika po záruke, ktorá by mohla upchávať vývody mazových žliaz.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
hordeolumočné viečkoopuchslzenieslzenie očí