10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Odber vzorky choriových klkov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Choriové klky sú základnou zložkou placenty počas vnútromaternicového vývoja plodu. Zabezpečujú ukotvenie placenty a vytvorenie krvného obehu medzi matkou a plodom, čím zabezpečia jeho výživu. Obsahujú i genetickú informáciu plodu a vytvárajú sa v skorých štádiách tehotenstva, preto je ich odber veľmi cennou prenatálnou diagnostikou genetických porúch. Odber je možný od 10. týždňa tehotenstva.

    Na čo slúži odber

    Odber choriových klkov sa odporúča matkám nad 35 rokov, u ktorých existuje riziko chromozómových zmien plodu. Ak je v rodine známy výskyt genetických porúch, pomocou tohto odberu sa dá včas odhaliť genetická porucha a v prípade žiadosti rodičov tehotenstvo umelo ukončiť. Dôvodom je aj pozitívny výsledok niektorého z prenatálnych skríningových testov (napríklad ultrazvuku), odber choriových klkov môže obavy potvrdiť alebo vyvrátiť.

    Priebeh odberu

    Odber sa vykonáva ambulantne, žena je v polohe na chrbte. Väčšinou nie je potrebná ani lokálna anestézia. Najprv si však lekár overí polohu plodu a placenty ultrazvukom. Na základe toho určí, akou cestou bude odber prebiehať. Ak placenta aj plod sú v priaznivej polohe a pacientka aktuálne netrpí močovou či vaginálnou infekciou, zákrok sa vykoná cez vagínu a krček maternice. Ak to nie je možné, odberová ihla sa po dezinfekcii miesta vpichu zavedie cez brušnú stenu. Žena môže pociťovať bolesť v úvode, keď ihla preniká cez kožu. Ihla je celý čas navádzaná ultrazvukom k placente, z ktorej sa odoberie vzorka choriových klkov.

    Po zákroku

    Po zákroku nie je nutná hospitalizácia. Pár dní po odbere je potrebné sledovať sa, môže totiž dôjsť k malému krvácaniu z pošvy, ak bol zákrok vykonaný touto cestou. Keď je tekutina z pošvy číra, krvácanie je veľké alebo dochádza ku kontrakciám maternice, je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

    Riziká odberu

    Ide o invazívnu metódu diagnostiky, preto sú s ňou spojené aj riziká, napríklad 0,22-percentné riziko potratu, infekcia, Rh senzitizácia, keď počas odberu preniknú do krvi krvné bunky plodu, ktorý nemusí mať rovnakú krvnú skupinu a žena začne proti nemu tvoriť protilátky – na tento stav sa podáva špeciálna liečba (injekcia anti-Rh imúnneho globulínu).

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    maternicapošvatehotenstvo