11.07.2023 • 5 minút na prečítanie

Odborníci bijú na poplach. Cukrovka je na alarmujúcom vzostupe

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nové odhady naznačujú, že do roku 2050 sa zdvojnásobí počet ľudí s cukrovkou na 1,31 miliardy. V niektorých krajinách ju bude mať každý desiaty človek.

Nelichotivé štatistiky priniesli v júni 2023 časopisy The Lancet a The Lancet Diabetes and Endocrinology. Prudký nárast diabetikov bude podľa ich predpokladu spôsobený nárastom diabetu 2. typu. 

V roku 2021 predstavovala  cukrovka 2. typu 90 % celkovej prevalencie cukrovky. Príčiny možno pripísať faktorom, ako je vysoké BMI, diétne riziká, environmentálne a pracovné riziká, užívanie tabaku, konzumácia alkoholu aj nízka fyzická aktivita.

V roku 2021 žilo na celom svete 529 miliónov ľudí s diabetom a globálna vekovo štandardizovaná celková prevalencia diabetu bola 6,1 %. Do roku 2050 sa predpokladá, že viac ako 1,31 miliardy ľudí bude mať cukrovku. Prudký nárast ochorenia nebude vo svete rovnomerný.

Cukrovkou trpia najmä sociálne slabší

Do roku 2045 budú až traja zo štyroch dospelých s cukrovkou žiť v krajinách s nízkymi a strednými príjmami. V súčasnosti iba 10 % ľudí s cukrovkou žijúcich v týchto krajinách dostáva primeranú diabetologickú starostlivosť. 

Bez ohľadu na ekonomickú vyspelosť v každej krajine trpia najviac a najhoršie následky cukrovky majú tí, ktorí sú diskriminovaní a marginalizovaní. Do roku 2050 bude mať 89 z 204 krajín a území mieru ochorenia vyššiu ako 10 %. 

V severnej Afrike a na Blízkom východe sa očakáva, že podiel cukrovkárov dosiahne 16,8 percenta a v Latinskej Amerike a Karibiku napríklad 11,3 percenta. Celosvetový priemer má byť o zhruba 30 rokov na úrovni 9,8 %. 

DôveraPomáha diabetikom

Pre ľudí s cukrovkou je dôležité mať dostatok relevantných informácií. Kľúčovým faktorom, ktorý im veľakrát môže doslova zachrániť život, je takzvaná zdravotná gramotnosť. Vedieť sa správne rozhodnúť pri výbere stravy, vhodnej fyzickej aktivite a liekoch je veľmi dôležité. 

Zdravotná poisťovňa Dôvera už sedem rokov pomáha diabetikom svojím programom DôveraPomáha diabetikom. Diabetikovi zapojenému do programu sa niekoľko hodín venuje skúsená edukátorka a učí ho zvládať každodenné situácie v živote s cukrovkou. Pomáha mu pochopiť dôležitosť starostlivosti o seba a dodržiavania liečby stanovenej lekárom. 

Vzdelávaním prešlo už takmer štyritisíc dospelých poistencov Dôvery, ktorí majú diabetes 2. alebo 1.typu, prediabetes či tehotenskú cukrovku.

cukrovka
AtlasStudio/shutterstock.com

Diabetes 1 vs diabetes 2

Diabetes typu 1 a typu 2 sú najbežnejšími formami ochorenia. Diabetes 1. typu sa často vyvíja v detstve, zatiaľ čo diabetes typu 2 má silnú genetickú zložku a súvislosť s obezitou a sedavým životným štýlom. 

Diabetu 2. typu, ktorý tvorí väčšinu prípadov cukrovky, sa dá do značnej miery predísť. V niektorých prípadoch sa dá potenciálne zvrátiť – ak sa identifikuje a zvládne včas v priebehu ochorenia. 

Komisia Lancet pre diabetes uverejnená v roku 2020 zdôrazňuje nerovnaké zaťaženie ľudí v krajinách s nízkymi a strednými príjmami a uvádza, že 80 % prípadov cukrovky sa vyskytuje v krajinách s nízkym príjmom.

Komisia poznamenala, že okrem nedostatočne financovaných a zle pripravených systémov zdravotnej starostlivosti sú krajiny s nízkymi a strednými príjmami sužované sociálno-ekonomickými výzvami, ako je zlá výživa, chudoba a fyzická nečinnosť. Zdôraznila naliehavú potrebu presných, cielených údajov a efektívnych programov zameraných na tieto faktory. 

Riešenie nárastu počtu ľudí trpiacich cukrovkou je výzvou pre celý svet. Zasiahnutá bude každá krajina, varujú vedci. „Rýchlosť, akou cukrovka rastie je nielen alarmujúca, ale tiež náročná pre každý zdravotnícky systém na svete,“ povedala podľa agentúry Reuters hlavná autorka štúdie uverejnenej v časopise The Lancet Liane Ongová.

Edukácia pri cukrovke zachraňuje životy

Zdravotná poisťovňa Dôvera sa pacientom s cukrovkou venuje systematicky. Jej analýzy ukazujú, že edukácia – vzdelávanie o cukrovke a zdravom životnom štýle má mimoriadny význam.

„Prvou oblasťou, kde sme sledovali rozdiely medzi edukovanými a needukovanými poistencami, je úmrtnosť. Na základe veku, pohlavia, chronických ochorení a ďalších parametrov súvisiacich s diabetom sme ku každému z našich edukovaných diabetikov priradili veľmi podobného needukovaného diabetika,” vysvetlil Roman Mužik, manažér odboru strategického plánovania Dôvery.

Kým v skupine edukovaných bola úmrtnosť v uplynulých rokoch na úrovni 6,4 – 6,7 %, u needukovaných bola výrazne vyššia. Až na úrovni 9,4 – 12 %. 

“Premietnuté na absolútne čísla, z edukovaných za rok zomrelo 237 – 250 ľudí, kým v rovnako zloženej a rovnako veľkej needukovanej skupine to bolo 348 až 445 úmrtí. Program DôveraPomáha diabetikom do roka od ukončenia vzdelávania zachraňuje zhruba 200 životov,“ dodal Roman Mužik.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
cukrovkanecitlivosť tvárepálenie nôhpálenie záhyparestéziapoleptanie kožesvrbenie kože