10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Odstránenie žlčníka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Odstránenie žlčníka, cholecystektómia, je chirurgický zákrok, pri ktorom sa tento orgán odstráni v dôsledkuchoroby. Najčastejším dôvodom pre vykonanie tohto zákroku je prítomnosť žlčových kameňov, ktoré nemožno odstrániť endoskopickými metódami. Ďalšou príčinou sú nádory žlčníka. Existujú dva hlavné varianty odstránenia žlčníka — otvorenou cestou a laparoskopicky.

    Kedy je nutné žlčník odstrániť?

    Vzhľadom na vysoký obsah tukov a cholesterolu v našej strave je tvorba žlčových kameňov veľmi častým ochorením tráviaceho traktu. Väčšinou sa však najprv pristupuje k menej invazívnym metódam, ako je ERCP, v prípade väčšieho počtu kameňov alebo ich značnej veľkosti je nutné odstrániť celý žlčník. Ďalšou skupinou ochorení, pri ktorých je nutné žlčník odstrániť, sú jeho onkologické ochorenia. Žiaľ, vo väčšine prípadov malígneho nádoru žlčníka sa pre pokročilé štádium už pri stanovení diagnózy operácia nevykonáva.

    Otvorená verzus laparoskopická cesta

    Súčasné trendy v chirurgii smerujú k miniinvazívnym výkonom. To platí aj pre operácie žlčníka. Laparoskopická cesta umožňuje odstránenie žlčníka len z malých otvorov, tak sa znižuje riziko komplikácií a skracuje sa čas liečenia. Pri laparoskopickej ceste sa v brušnej stene vytvoria 3 až 4 otvory. Jeden je pre kameru a zdroj svetla, ďalšie slúžia pre zavedenie inštrumentov.

    Nevýhodou laparoskopickej metódy je menší prehľad v operačnom poli a nemožnosť okamžitej reakcie pri komplikáciách, keď je nutné prejsť k otvorenej ceste. Tá využíva približne 20-centimetrový rez v pravej podrebrovej oblasti. Všetky tieto výkony sa vykonávajú v celkovej anestézii.

    Aké sú riziká?

    Tak ako pri všetkých operáciách, aj tu existujú riziká, najmä v spojení s celkovou anestéziou. Ďalej vzniká riziko infekcie rany a riziko pooperačného krvácania. Celkovo sú však obe metódy odstránenia žlčníka relatívne bezpečné.

    Je nutné dodržiavať po operácii určitý režim?

    Po odstránení žlčníka budú v črevách chýbať žlčové kyseliny, ktoré pomáhajú tráveniu tukov v potrave. Preto je nutné dodržiavať diétu s nízkym obsahom tukov. Niekoľko týždňov po operácii je nutný pokojový režim, ktorý umožní správne hojenie rany.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    bolesť pod rebramimierne zvýšená teplotažlčníkžlčníkové kamene