12.10.2020 • 4 minút na prečítanie

Október vám pripomenie, že pri rakovine prsníka je najdôležitejšia prevencia

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Počas celého októbra si pripomíname dôležitosť prevencie a včasnej liečby rakoviny prsníka. Výnimkou nebude ani tento rok, keď sa aj napriek obmedzeniam spôsobených pandémiou pripravuje viacero kampaní zameraných na osvetu a podporu pacientok s týmto ochorením.

Podľa štatistík je totiž rakovina prsníka celosvetovo najčastejšie zhubné nádorové ochorenie postihujúce ženy a zároveň najčastejšou príčinou úmrtia žien na zhubné názory. Na základe údajov Európskeho parlamentu postihuje jednu z desiatich žien v EÚ mladších ako 80 rokov. Každý rok pribudne tak len v Európe asi 430-tisíc nových pacientok s rakovinou prsníka.

Podobne hrozivé čísla platia aj pre Slovensko. „Každým rokom stúpa počet karcinómov prsníka  aj u mladých žien vo svete ako aj na Slovensku. U nás je to približne každá 12. žena, spolu teda do 3 500 novo-diagnostikovaných žien s rakovinou prsníka ročne,“  hovorí primár Prsníkového oddelenia v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave, Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.

Ako vzniká rakovina prsníka?

Zhubné nádorové ochorenia vo všeobecnosti vznikajú ako následok mutácie bunky, ktorá vedie k jej nekontrolovanému množeniu a napádaniu okolitého tkaniva. V drvivej väčšine prípadov rakoviny prsníka ide o bunky mliečnej žľazy. Vyskytuje sa prevažne u žien stredného a staršieho veku, ale môže sa objaviť aj u mladších žien a dokonca u mužov. 

Medzi rizikové faktory, ktoré najviac vplývajú na vznik ochorenia patrí najmä fajčenie, obezita, hormonálna terapia a dedičné faktory. Existuje niekoľko dedičných mutácií, ktoré výrazne zvyšujú riziko rozvoja rakoviny prsníka a vaječníkov (BRCA1, BRCA2) alebo všetkých typov rakoviny (Li-Fraumenisyndróm).

Svetové stredisko na jej liečbu je aj na Slovensku

V prípade pozitívne diagnostikovanej rakoviny prsníka je prvou voľbou pri liečbe chirurgické odstránenie nádoru. Podľa toho aká je jeho veľkosť a umiestnenie, lekári rozhodnú o tom, či sa odstráni celý prsník alebo len jeho časť či bezprostredné tkanivo v okolí nádoru.

Medzi ďalšie možnosti ako toto ochorenie liečiť patrí chemoterapia a rádioterapia, ktorá sa však obvykle vykonáva až po odstránení nádoru a jej cieľom je vyhubiť jednotlivé bunky, ktoré nemuseli byť chirurgicky odstránené.

Našťastie, aj na Slovensku máme svetové zdravotné centrum, ktoré sa venuje práve liečbe tohto ochorenia. Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici je špecializovaná nemocnica, ktorá sa komplexne zaoberá diagnostikou a liečbou nádorových a iných ochorení prsníka. Založil ho jeden z popredných špecialistov na túto časť medicíny, MUDr. Ivan Turčan, PhD.

Mammacentrum využíva pri diagnostike a liečbe najnovšiu medicínsku technológiu a je členom prestížnej medzinárodnej siete BreastCentresNetwork. Toto centrum ročne uskutoční až 15-tisíc diagnostických vyšetrení.

Najdôležitejšia je prevencia

Úplným základom prevencie, aby sa vám vyhla rakoviny prsníka, je zdravý životný štýl, dostatok pohybu, pestrá strava a najmä život bez fajčenia a alkoholu. Keďže medzi prvé pozorovateľné príznaky nádorov prsníka patria hmatateľné hrčky, na samodiagnostiku sa používa fyzikálne vyšetrenia prsníka. To by si mala vedieť spraviť každá žena. 

Prevencia rakoviny prsníka
ZDROJ: EstherQueen999/Shutterstock.com

„Pre včasné odhalenie onkologického ochorenia prsníkovej žľazy je nevyhnutné, aby si ženy pravidelne vykonávali samovyšetrenie prsníkov, chodili pravidelne na vyšetrenie prsníkov ku gynekológom a mali ultrazvukové alebo mamografické vyšetrenie závislé na veku ženy. Podľa dotazníkov z našich prednášok uskutočňuje samovyšetrenie 61 % žien a mali by ho vykonávať všetky ženy od 18 rokov každý tretí mesiac, ženy nad 30 rokov každý mesiac. Žiaľ pri prezentácii správne samovyšetrenie žien vykonáva len 6% žien,“ vyjadril sa MUDr. Bella. Samovyšetrením sa však nedajú zachytiť drobné a hlboko uložené útvary, preto by nemalo úplne nahradiť preventívne prehliadky.

Ženám, ktoré majú viac ako 45 rokov a tým, ktoré majú napríklad genetickú predispozíciu či pozitívnu rodinnú anamnézu sa odporúča raz za dva roky podstúpiť preventívne vyšetrenie, ktoré nádor zachytí už v skorom štádiu. „Podľa štatistických zistení chodí na preventívne gynekologické prehliadky niečo nad 30 % žien a vyšetrenie prsníka – mamografiu absolvuje len 25% v rámci  preventívnej prehliadky,“ hovorí MUDr. Bella. Viac o prevencii sa dočítate v článku Prevencia karcinómu prsníka.

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality
bolesť bruchakožné vyrážkykrvácanie z nosapálenie záhyprsiarakovina prsníkaslzenie očívypadávanie vlasov