21.10.2020 • 10 minút na prečítanie

Karcinóm prsníka: prejavy, diagnostika, liečba, prevencia, rekonštrukcia prsníkov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rakovina prsníka je nádorové ochorenie, ktorým trpí až jedna z ôsmich žien na Slovensku. Všeobecne platí, že čím skôr je ochorenie identifikované, tým je lepšia prognóza.  Preto je veľmi dôležité nezanedbávať preventívne prehliadky, ktoré výrazne znižujú riziko úmrtia na túto chorobu. V našom článku vám poskytneme všetky dôležité informácie o rakovine prsníka, od diagnostiky, cez liečbu až po estetickú rekonštrukciu prsníkov.

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • čo je rakovina prsníka a ako vzniká,
  • ktoré ženy majú vyššie riziko vzniku rakoviny prsníka,
  • aké sú druhy rakoviny prsníka,
  • v akých štádiách prebieha,
  • ako sa prejavuje a diagnostikuje,
  • ako si urobiť samovyšetrenie prsníka,
  • ako prebieha liečba,
  • aké sú možnosti profylaktickej (preventívnej) liečby u vysoko-ohrozených rakovinou,
  • aké sú možnosti rekonštrukcie prsníkov po mastektómii,
  • ako s rakovinou prsníka bojovať.

Čo je rakovina prsníka?

Pojem „rakovina prsníka“ označuje zhubný nádor, ktorý sa vyvinul z buniek v prsníku. Karcinóm prsníka zvyčajne vzniká  buď v bunkách lalôčikov, ktoré tvoria mliečnu žľazu produkujúcu mlieko, alebo v kanálikoch, ktoré odvádzajú mlieko z mliečnej žľazy do bradavky. Takýto zhubný nádor môže časom napadnúť zdravé prsné tkanivo a preniknúť do lymfatických uzlín v podpazuší. Následne sa cez lymfatické a krvné cievy dostáva do iných častí tela. Hovoríme tomu, že tvorí metastázy.

Ako vzniká rakovina prsníka?

Rakovina vzniká v dôsledku mutácií alebo abnormálnych zmien v génoch zodpovedných za rast a delenie buniek.  Naše telo si vie kontrolovať a regulovať vznik každej jednej bunky pomocou  ochranných mechanizmov, ktoré nádorovú bunku zničia hneď pri jej zrode. Môže sa však stať, že tieto obranné mechanizmy zlyhajú a vznikne zmutovaná bunka. Tá sa nekontrolovateľne delí, klonuje, a tak vzniká nádor, ktorý postupne rastie do veľkých rozmerov. Mutácie môžu byť vyvolané rôznymi vonkajšími činiteľmi alebo dedičnými, genetickými faktormi.

Rizikové faktory

Rizikovým faktorom je čokoľvek, čo zvyšuje vaše šance na vznik ochorenia. Avšak to, že sa u vás vyskytuje rizikový faktor, či už jeden alebo viac, nemusí hneď znamenať, že  dostanete rakovinu. Niektoré rizikové faktory, ktoré sa týkajú napríklad dedičnosti alebo starnutia, nemožno ovplyvniť. Avšak rizikové faktory spojené so životným štýlom ovplyvniť môžete.

Rizikové faktory, ktoré sa nedajú ovplyvniť:

Starnutie

Riziko rakoviny prsníka sa zvyšuje s vekom. Čím sme starší, tým menej nám fungujú naše ochranné, reparačné mechanizmy, ktoré zmutované bunky zachytia a zničia. Pokiaľ nie sú zničené nič im nebráni aby sa premenili na rakovinové bunky, ktoré vytvoria nádor. Väčšina karcinómov prsníka je preto diagnostikovaná po 55. roku života.

Genetické mutácie

Génové mutácie génov BRCA1, BRCA2, PALB2, PTEN, TP53.

Ženy s génovými mutáciami génov BRCA1 a BRCA2 majú výrazne vyššie riziko vzniku karcinómu prsníka, ktorý je zvyčajne diagnostikovaný v rannom veku v porovnaní s ostatnou populáciou. Odhaduje sa, že priemerné kumulatívne riziko ochorenia na karcinóm prsníka do 70. roku života je 57%-65%  pre ženy s mutáciou génu BRCA1 a 45%-49% pre ženy s mutáciou génu BRCA2. 

Riziko vzniku akejkoľvek rakoviny v prípade žien s mutáciou génu TP53 je takmer 100%, v prípade mužov takmer 73%. 

Skorý začiatok menštruácie a neskorá menopauza

Príliš skorá menštruácia, pred 12. rokom života, a neskorá menopauza, začínajúca po 55. roku života. Ženy majú v takomto prípade viac menštruačných cyklov a sú vystavené dlhšiemu pôsobeniu hormónov estrogénu a progesterónu, čo zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka.

Tuhé prsné tkanivo

Prsia môžu byť tuhšie, ak majú viac žľaznatého a vláknitého tkaniva v porovnaní s tukovým  tkanivom, čo môže niekedy sťažiť detekciu nádorov na mamografickej snímke.

Osobná história rakoviny prsníka

Ženy, ktoré prekonali či už rakovinu alebo iné nerakovinové ochorenia prsníka, majú vyššiu pravdepodobnosť, že ju dostanú druhýkrát.

Rodinná anamnéza rakoviny prsníka alebo vaječníkov

Riziko rakoviny prsníka je u ženy vyššie aj vtedy,  ak má matku, tetu, sestru , alebo viac členov z rodiny, ktorí mali rakovinu prsníka alebo vaječníkov. Celkovo asi 15% žien s rakovinou prsníka má člena rodiny s touto chorobou.

Predchádzajúca liečba pomocou rádioterapie

Ženy, ktoré podstúpili radiačnú liečbu hrudníka alebo prsníkov. Veľkosť rizika závisí od veku, kedy boli liečené touto terapiou. Riziko je najvyššie u žien, ktoré boli ožarované ako dospievajúce, keď sa prsníky ešte len vyvíjali. Zdá sa, že radiačná liečba u starších žien (približne od 40 do 45 rokov) nezvyšuje riziko rakoviny prsníka.

Výška

Štúdie ukazujú, že vyššie ženy (167 cm a viac) majú väčšie riziko rakoviny prsníka ako ženy nižšie (159 cm a menej). Dôvody nie sú úplne jasné, ale môže to súvisieť napríklad s hormonálnymi faktormi alebo s faktormi, ktoré ovplyvňujú skorý rast, ako napríklad výživa v ranom veku.

Rizikové faktory súvisiace so životným štýlom:

Pitie alkoholu

Pitie alkoholu úzko súvisí so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka. Štúdie ukazujú, že riziko rakoviny prsníka je väčšie u žien, ktoré konzumujú väčšie množstvo alkoholu.

Nadváha alebo obezita

Nadváha alebo obezita po menopauze je spojená so zvýšenými hodnotami estrogénu, čo zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Ženy s nadváhou mávajú tiež vyššiu hladinu inzulínu v krvi. Vysoká hladina inzulínu, spôsobuje vznik cukrovky 2. typu, ktorá tak isto zvyšuje riziko rakoviny prsníka.  

Málo fyzickej aktivity

Štúdie ukazujú, že dostatok fyzickej aktivity znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka. Pravdepodobne je to spôsobené jej vplyvom na telesnú hmotnosť, zápalové procesy a hormonálnu a energetickú rovnováhu.

Hormonálna terapia v menopauze

Niektoré formy hormonálnej substitučnej liečby (tie, ktoré zahŕňajú estrogén aj progesterón) užívané počas menopauzy môžu zvýšiť riziko rakoviny prsníka, ak sa užívajú dlhšie ako päť rokov. Zistilo sa tiež, že aj niektoré antikoncepčné pilulky zvyšujú riziko rakoviny prsníka, toto riziko avšak po ich vysadení klesá.

Reprodukčná história

Zvýšené riziko rakoviny prsníka majú aj ženy, ktoré neboli nikdy tehotné, mali prvé tehotenstvo po 30. roku života a tie ženy, ktoré nikdy nedojčili.

Prsné implantáty

Prsné implantáty síce nesúvisia so zvýšeným rizikom najbežnejších typov rakoviny prsníka, avšak boli spojené so vzácnym typom non-Hodgkinovho lymfómu.  Ten sa môže tvoriť v zjazvenom tkanive okolo implantátu. Zdá sa, že tento lymfóm sa vyskytuje častejšie u žien s implantátmi so štruktúrovaným, drsným, povrchom ako s hladkým povrchom.

Ak sa u vás niektorý z rizikových faktorov vyskytuje, poraďte sa so svojím lekárom o spôsoboch, ako môžete riziko vzniku rakoviny znížiť.

Rakovina prsníka úspešnosť liečby
ZDROJ:Gorondenkoff/Shutterstock.com

Druhy rakoviny prsníka

Existuje niekoľko typov rakoviny prsníka, ktoré môžu byť invazívne a neinvazívne alebo „in situ“, čo znamená „na mieste“. Zatiaľ čo invazívny nádor sa šíri z miesta vzniku do iných častí prsníka, neinvazívny nádor sa nerozširuje z pôvodného tkaniva, časom sa však začať šíriť môže.

Poznáme tiež nádor nezhubný alebo benígny, ktorý sa ale nešíri vôbec do iných častí tela, nemetastázuje, a preto nie je život ohrozujúci. Podľa toho, či sa nádor vyvinie v bunkách mliečnej žľazy (lobuli) alebo v žľazových vývodoch (dukty) sa nazývajú buď Duktálny karcinóm alebo Lobulárny karcinóm.

Zápalový karcinóm prsníka

Zápalový alebo inflamatórny karcinóm prsníka je zriedkavý, ale agresívny typ karcinómu prsníka. Tvorí zhruba 1 až 5% prípadov. Pri tomto stave bunky blokujú lymfatické uzliny v okolí prsníkov tak, že lymfa nemôže dostatočne odtekať. Zápalový sa nazýva preto, že prsník opuchne, sčervenie a je veľmi teplý na dotyk. Koža na prsiach môže tiež zhrubnúť a vytvoria sa na nej malé jamky pripomínajúce kôru pomaranča.

Štádiá rakoviny prsníka

Štádium rakoviny prsníka je zvyčajne vyjadrené ako číslo na škále od 0 do 4, pričom štádium 0 opisuje neinvazívne rakoviny, ktoré zostávajú na pôvodnom mieste, a štádium 4 opisuje invazívne rakoviny, ktoré sa rozšírili mimo prsník do ďalších častí tela.

Štádiá rakoviny prsníka
ZDROJ:EstherQueen999/Shutterstock.com

0. štádium

Rakovinové bunky sa nachádzajú iba v mliekovodoch alebo v mliečnej žľaze a nerozšírili sa zatiaľ do okolitého prsného tkaniva ani do lymfatických uzlín. Nádoru v tomto štádiu sa hovorí, že je neinvazívny alebo tiež in situ, čo znamená na mieste.

1. štádium

V tomto štádiu je nádor prsníka invazívny. Rakovinové bunky prenikajú do zdravého okolitého tkaniva prsníka alebo ho napadajú. Sú mikroskopických rozmerov (nie viac ako 1 mm). Lymfatické uzliny väčšinou v tomto štádiu nebývajú postihnuté. Nádor môže merať až 2 centimetre.

2. štádium

Nádor prsníka je invazívny. Má od 2 do 5 centimetrov.  Rozšíril sa do jednej až troch lymfatických uzlín v oblasti podpazušia alebo hrudnej kosti.

3. štádium

Nádor je invazívny, väčší ako 5 centimetrov. Rozšíril sa do štyroch až deviatich lymfatických uzlín v oblasti podpazušia alebo hrudnej kosti. Rakovinové bunky sa môžu nachádzať aj v koži. V dôsledku toho môže prsník sčervenať, byť na pohmat teplý a opuchnutý.

4. štádium

Nádor je invazívny, rozšíril sa do väčšiny okolitých lymfatických uzlín alebo metastázoval do iných orgánov ako sú napríklad pľúca, koža, kosti alebo pečeň. Možno budete počuť aj pomenovanie „pokročilý“ alebo „metastatický“, čo sa používa na označenie štádia IV. rakoviny prsníka. 5 až 10% pacientov býva diagnostikovaných až v tomto štádiu.

Príznaky rakoviny prsníka

V počiatočných štádiách sa nemusí rakovina prsníka prejavovať žiadnymi príznakmi. Nádor môže byť príliš malý na to, aby ste ho zacítili, avšak na mamografe  už môže byť viditeľný. Prvým citeľným príznakom býva zvyčajne nová hrčka v prsníku, ktorá tam predtým nebola. Nie všetky hrčky sú však rakovina. Medzi príznaky rakoviny prsníka patria:

  • hrčka alebo zhrubnutie, ktoré je na dotyk odlišné od okolitého tkaniva v prsníku alebo pod pazuchou,
  • bolesť prsníkov alebo bradaviek,
  • začervenaná pokožka prsníka,
  • opuch časti, alebo celého prsníka,
  • výtok z bradaviek,
  • krv z bradaviek,
  • olupovanie kože z prsníkov alebo bradaviek,
  • náhla zmena tvaru alebo veľkosti prsníka.
Príznaky rakoviny prsníku
ZDROJ:Studio F/Shutterstock.com

Diagnostika rakoviny prsníka

Pokiaľ sa rakovina prsníka odhalí včas, keď je nádor ešte malý a nerozšíril sa do okolitých tkanív, býva liečba veľmi úspešná. Najspoľahlivejšou cestou k včasnému zisteniu rakoviny prsníka je chodiť pravidelne na skríningové testy. Pod pojem skríning spadajú testy a vyšetrenia na odhalenie nádoru, ešte pred tým ako sa objaví hmatateľná hrčka a pacientka začne pociťovať príznaky.

Testy, ktoré pomáhajú diagnostikovať rakovinu prsníka:

Mamografia

Mamografia je röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré pomáha zobraziť žľazy prsníka, vnútorné tkanivo, prípadne jeho abnormálne zmeny a hrčky. Každá žena vo veku 40+ by mala absolvovať mamografické vyšetrenie raz za dva roky. Pokiaľ však máte zvýšené riziko rakoviny prsníka z dôvodu pozitívnej rodinnej anamnézy alebo hormonálnej terapie v menopauze, odporúča sa chodiť na mamografiu každý rok. Pravidelné mamografické vyšetrenia môžu pomôcť diagnostikovať rakovinu prsníka v počiatočnom štádiu, keď je liečba najúspešnejšia.

Sonografia prsníkov

Sonografia alebo ultrazvuk prsníkov využíva ultrazvukové vlny na vytvorenie obrazu tkanív hlboko v prsníku. Môže lekárovi pomôcť rozlíšiť pevnú hrčku od nezhubných cýst naplnených tekutinou, ktoré sú ťažšie identifikovateľné na mamografe. Ultrazvuk sa používa aj pri biopsii, aby lekár videl či pichá bioptickú ihlu presne do nálezu. Táto vyšetrovacia metóda je ľahko dostupná a nevystavuje pacienta žiareniu.

Biopsia

Pokiaľ mamografické vyšetrenie alebo sono prsníkov potvrdia hrčku, bioptické vyšetrenie je jediný spôsob, ako potvrdiť, že sa jedná o zhubný nádor.  Bioptickou ihlou sa z hrčky odoberie vzorka tkaniva, ktorá sa pošle na laboratórne testy. Tie potom ukážu, či vzorka obsahuje rakovinové bunky.

Magnetická rezonancia prsníkov

Medzi štandardné spôsoby, ako určiť podozrivý nádor, patria vyššie popísané vyšetrenia: mamografia ultrazvuk a biopsia. Magnetická rezonancia ešte nie je zahrnutá do metód prvotného zisťovania rakoviny okrem rizikových žien. Avšak, ak je už u pacienta identifikovaná rakovina prsníka, môže sa vykonať MR pre zistenie rozsahu poprípade ďalších nádorov v danom alebo druhom prsníku. MR nevystavuje pacienta žiareniu.

Samovyšetrenie prsníkov

Samovyšetrenie prsníkov vykonávajú ženy svojpomocne pomocou zraku a hmatu, aby zistili či nedošlo k zmenám vo vzhľade a štruktúre prsníkov. Najideálnejší čas na samovyšetrenie je zhruba päť dní po skončení menštruácie.  Ženy nad 30 rokov by mali toto vyšetrenie praktizovať každý mesiac.

Päť krokov ako urobiť samovyšetrenie prsníkov:

  1. Začnite tým, že sa postavíte pred zrkadlo a budete sa pozerať na svoje prsia s rukami v bok.   Všímajte si či majú prsia obvyklú veľkosť tvar a farbu. Či sú približne rovnako veľké bez opuchov a či nie je bradavka vsunutá dovnútra.
  2. Zdvihnite ruky nad hlavu a všímajte si rovnaké príznaky, či nenastali nejaké zmeny.
  3. Všímajte si, či vám z bradaviek netečie tekutina. Táto tekutina môže byť vodnatá, mliečna, žltá alebo krvavá.
  4. Ľahnite si a krúživým pohybom si prehmatajte prsia, ľavý prsník pravou rukou a pravý prsník ľavou rukou. Prsty majte rovné a spojené. Prehmatajte celý prsník zhora nadol, zo strany na stranu, od podpazušia po hrudnú kosť. Môžete začať aj od bradavky a pohybovať sa stále väčšími kruhmi, až kým nedosiahnete vonkajší okraj prsníka.
  5. Nakoniec si rovnako prehmatajte celý prsník aj v stoji. Mnohým ženám sa toto vyšetrenie vykonáva lepšie pod sprchou, keď je pokožka mokrá a klzká.

Odporúčame prečítať si aj náš článok Prevencia karcinómu prsníka, kde sa dozviete viac zaujímavých informácii aj o samovyšetrení prsníka.

Samovyšetrenie prsníkov
ZDROJ:MatoomMi/Shutterstock.com

Liečba rakoviny prsníka

Pri určovaní toho, aký druh liečby bude pre vás najvhodnejší, zohráva veľkú úlohu štádium karcinómu, aký je veľký a ako ďaleko metastázoval. Najbežnejšou liečbou rakoviny prsníka je chirurgický zákrok. U mnohých žien sa aj po chirurgickom zákroku pokračuje v liečbe, napríklad chemoterapiou, ožarovaním alebo hormonálnou liečbou.

Medzi chirurgické zákroky patrí :

  • Lumpektómia – Týmto zákrokom sa odstráni nádor a niektoré okolité tkanivá. Zvyšok prsníka sa zachová. Pri lumpektómii a následnej rádioterapii je riziko, že sa ochorenie znovu objaví.
  • Mastektómia – Pri tomto zákroku chirurg odstráni celý prsník vrátane mliečnej žľazy, prsného dvorca aj bradavky.  Pri pacientkach s vysokým rizikom vzniku nového nádoru v druhom prsníku môže doktor navrhnúť  dvojitú mastektómiu, kedy sa odstránia oba prsníky.

O mastektómii sa môžete dozvedieť viac v našom článku: Mastektómia: odstránenie prsníka.

Rádioterapia

Pri rádioterapii alebo ožarovaní, sa používa ionizujúce žiarenie na zastavenie rastu alebo usmrtenie nádorových buniek. Rádioterapia však vplýva iba to miesto, kde sa nachádza nádor. Na ostatné metastázy v tele dosah nemá.

Chemoterapia

Chemoterapia využíva silné lieky na oslabenie a zničenie rakovinových buniek. Na rozdiel od rádioterapie, chemoterapia pôsobí na rakovinové bunky v mieste nádoru, ale aj na všetky ostatné, ktoré metastázovali do iných častí tela. Tieto lieky sa zvyčajne podávajú priamo do žily alebo vo forme tabliet. Často sa používa ako doplnková liečba k ostatným liečebným postupom.

Hormonálna terapia

Hormonálna liečba spočíva buď v blokovaní produkcie hormónov estrogénu a progesterónu, alebo v blokovaní receptorov týchto hormónov na rakovinových bunkách. Estrogén a progesterón sú považované za stimulátory rastu nádoru prsníka. Hormonálna terapia môže pomôcť spomaliť prípadne až zastaviť rast rakoviny.

Môžu ženy s rakovinou prsníka dojčiť?

Vo väčšine prípadov lekár odporučí, aby pacientka po diagnostikovaní rakoviny prsníka prestala dojčiť. Väčšina liečebných metód rakoviny môže ovplyvniť produkciu mlieka aj jeho chuť.  Napríklad, ak žena začne podstupovať chemoterapiu, nebude môcť v dojčení pokračovať. Avšak, pokiaľ sa lieči ožarovaním, pravdepodobne bude môcť ďalej dojčiť. Dojčenie počas liečby rakoviny je veľmi individuálne, nakoľko každá pacientka aj jej diagnóza je iná, preto treba všetko konzultovať so svojím lekárom.

Rekonštrukcia prsníkov

Ženy, ktoré podstúpia chirurgické odstránenie prsníka ako súčasť liečby rakoviny, sa môžu rozhodnúť pre estetický zákrok na rekonštrukciu prsníka, ktorým obnovia jeho tvar a vzhľad. Rekonštrukcia prsníkov ako taká nespôsobuje návrat rakoviny. Ak sa rakovina z nejakého dôvodu vráti, zrekonštruované prsníky by nemali spôsobovať problémy pri jej diagnostike ani pri liečbe.

Rekonštrukcia prsníkov
ZDROJ:Les Páleník/Shutterstock.com

Existujú rôzne typy rekonštrukcie prsníkov:

  • Rekonštrukcia pomocou implantátov

Po odstránení prsného tkaniva sa prázdne miesto vyplní implantátom. Implantát je možné zaviesť pod kožu alebo pod prsný sval. Spomínanú rekonštrukciu je možné vykonať buď súčasne s chirurgickým zákrokom na odstránenie prsníka, alebo neskôr po ukončení liečby.  Treba však myslieť na to, že prsný implantát môže sťažiť priebeh kontrolných, mamografických vyšetrení. Pravdepodobne budete potrebovať viac röntgenových snímok prsníka a kompresia pri vyšetrení môže byť nepríjemnejšia.

  • Rekonštrukcia pomocou vlastného materiálu

Pri tejto rekonštrukčnej metóde sa na vymodelovanie tvaru prsníkov využíva tkanivo a svaly z iných častí tela, ako sú chrbát, brucho, stehná alebo zadok. Prsia vyzerajú a aj sa správajú prirodzenejšie, ako keď sú vyplnené implantátmi.  Nevýhodou však je, že zotavovanie trvá dlhšie ako pri prvej metóde.

  • Rekonštrukcia dvorca a bradavky

Rekonštrukcia dvorca a bradavky sú zvyčajne konečnou fázou rekonštrukcie prsníka.  Je dôležitá na to, aby prsník vyzeral čo najviac ako pôvodný. Tkanivo používané na obnovu bradaviek a dvorca pochádza z novo vytvoreného prsníka, alebo menej často z kože z inej časti tela (napríklad z vnútornej strany stehna). Ak chce žena zladiť farbu bradaviek a dvorca s farbou druhého prsníka, môže si dať bradavku tetovať. Pigment na tetovanie je celkom stabilný, ale občas sa stane, že stmavne. Kvôli zmenám zafarbenia sa musí tetovanie opakovať. Tento zákrok sa vykonáva  asi 3 až 4 mesiace po operácii potom, čo sa rany spôsobené rekonštrukciou prsníka stihli zahojiť.

Profylaktická liečba žien s vysokým rizikom karcinómu prsníka

Profylaktická (preventívna) mastektómia predstavuje najúčinnejší spôsob, ako znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka. Podľa National Cancer Institute v USA, profylaktická mastektómia u žien, ktoré sú nositeľkami genetických mutácií génov BRCA1 alebo BRCA2, môže znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka až o 95% a v prípade žien s rodinnou históriou tohto ochorenia až o 90%.

Existuje však veľa faktorov, ktoré je potrebné vziať do úvahy, či je takýto preventívny zákrok vhodný.

Profylaktickú mastektómiu môžete zvážiť v týchto prípadoch:

  • Máte vážnu rodinnú históriu rakoviny prsníka, t.j. viac ako jeden z vašich priamych príbuzných (matka, sestra, dcéra) má alebo mal rakovinu prsníka, a to najmä pred 50 rokom života.
  • Máte pozitívny test na mutáciu génov BRCA1, BRCA2, PALB2, CDH1, PTEN alebo TP53, ktoré zvyšujú riziko rakoviny prsníka.
  • Máte osobnú históriu rakoviny prsníka, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť novej rakoviny v opačnom prsníku.
  • Bol vám diagnostikovaný lobulárny karcinóm in situ, ktorý sa môže zmeniť na invazívny typ rakoviny prsníka.
  • Absolvovali ste rádioterapiu hrudníka pred 30. rokom života.
  • V prsníkoch máte rozšírené mikrokalcifikácie (malé hrudky vápnika v prsnom tkanive).

Na chemoprevenciu rakoviny prsníka u žien s vysokým rizikom sa používajú aj lieky zo skupiny modulátorov estrogénových receptorov (Tamoxifen, Raloxifen) alebo inhibítorov aromatázy (Arimidex, Aromasin, Femara).

Ak ste v rizikovej skupine, váš lekár vám určite vysvetlí všetky možnosti, aby ste si zvolili tú najvhodnejšiu profylaktickú liečbu pre vás.

Angelina Jolie ako inšpirácia pre ženy ohrozené rakovinou prsníka

Hrozbe karcinómu prsníka sa nevyhla ani známa herečka Angelina Jolie, ktorá zdedila mutáciu génu BRCA1. Na základe toho  sa rozhodla preventívne podstúpiť obojstrannú mastektómiu. Angelina je tak inšpiráciou mnohých žien a povzbudzuje ich aby sa dali otestovať, či náhodou nie sú nositeľkami zmutovaných génov BRCA1 a BRCA2, a aby absolvovali pravidelné skríningové vyšetrenia.

Angelina Jolie odkazuje všetkým ženám: „Rozhodnúť sa podstúpiť mastektómiu nebolo vôbec ľahké, ale v konečnom dôsledku som za toto rozhodnutie veľmi rada. Necítim sa o nič menej ako žena a moje riziko vzniku rakoviny kleslo z 87% na 5% . Cítim sa byť silná, že som urobila takúto voľbu, ktorá nijakým spôsobom neznižuje moju ženskosť.

Rakovina prsníka u mužov

Aj keď je to zriedkavé, muži sa s ochorením rakoviny prsníkov môžu stretnúť tiež. Približne 1 zo 100 diagnostikovaných prípadov rakoviny prsníkov je pacientom muž. Príznaky u mužov sú identické s príznakmi u žien, podobne je to aj s rizikovými faktormi (vek, hormonálna liečba, genetické mutácie, atď) a liečbou.

Ako sa s rakovinou prsníka vyrovnať

Váš život sa po diagnostikovaní rakoviny kompletne zmení. Je normálne, že sa cítite frustrovaná, nahnevaná alebo smutná. Je normálne, že cítite strach, beznádej alebo nespravodlivosť. Túžite aby sa váš život vrátil do normálu a cítite sa izolovaná. Nepoddajte sa depresívnym myšlienkam a bojujte!

Môže sa vám zdať, že zrazu neviete kto ste. Pocit straty identity nie je nezvyčajný. Pacientky majú pocit, že ich telo ich sklamalo, alebo že náhle strácajú kontrolu nad svojim životom. Komplikuje sa vám život v práci, ale aj v súkromnom živote. Môžete sa cítiť menej atraktívna alebo menejcenná. Nesmiete sa však podceňovať a musíte si veriť.

Pre každú ženu je ohromne ťažké vyrovnať sa s takýmto ochorením, avšak psychický stav pacientky je veľmi dôležitý a môže byť rozhodujúcim faktorom. Aj keď je to náročné, je  dôležité  aby ste o svojich pocitoch hovorili. Nechajte vaše pocity prejsť na povrch, nepopierajte existujúci problém a neduste vašu frustráciu v sebe. Neváhajte vyhľadať odbornú pomoc alebo sa obráťte na svojich blízkych Taktiež existujú rôzne podporné skupiny, kde sa stretnete so ženami, ktoré si už týmto ochorením prešli. Dodajú vám odvahu a podelia sa s vlastnými skúsenosťami.

Je tiež dôležité, aby ste sa s rakovinou zoznámili. Pátrajte po svojej diagnóze, čítajte knihy, nazbierajte všetky informácie o ochorení, aby ste vedeli, čomu čelíte. Keď spoznáte nepriateľa, ktorý stojí pred vami, podarí sa vám  nad ním vyhrať. Snažte sa svoj strach, stres a beznádej obrátiť na vieru, odhodlanosť a nádej. Pozitívne nastavenie mysle vám dodá silu bojovať s touto zákernou chorobou. 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

Breast cancer

Chen S, Parmigiani G. Meta-analysis of BRCA1 and BRCA2 penetrance. J Clin Oncol. 2007;25:1329–33.

Chemotherapy

Prophylactic mastectomy

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchakožné vyrážkykrvácanie z nosapálenie záhyprsiarakovina prsníkaslzenie očívypadávanie vlasov