Rakovina prsníka je najčastejším typom onkologického ochorenia u žien. Na Slovensku predstavuje 18 % zo všetkých karcinómov v ženskej populácii. Štatistiky ukazujú, že tomuto ochoreniu čelí počas svojho života každá ôsma žena.
V tomto článku sa dozviete:
Pri rakovine prsníka zohráva dôležitú úlohu genetika. V rámci základnej prevencie sa môžu ženy spoľahnúť na samovyšetrovanie prsníkov. Poradíme, ako na to.
Zo zobrazovacích metód sa používa ultrasonografia a mamografia. Na Slovensku majú ženy od určitého veku bezplatný nárok na obe vyšetrenia raz za dva roky.
Rizikové faktory vzniku karcinómu prsníka môžeme rozdeliť na genetické a negenetické.
Najvýznamnejším negenetickým rizikovým faktorom je pôsobenie estrogénov, ktorých hladina je zvýšená najmä počas reprodukčného obdobia ženy. Hladina ochranných hormónov, tzv. gestagénov (progesterón), sa zvyšuje počas tehotenstva. Vyššie riziko na vznik nádorového ochorenia prsníka majú teda ženy, ktoré ešte nerodili.
Medzi rizikovejšie skupiny však patria aj ženy s včasným nástupom menštruačného cyklu či neskoro nastupujúcou menopauzou (obdobie bez menštruačného cyklu).
Vyšší výskyt rakoviny prsníka je pozorovaný aj u žien s nezhubnými ochoreniami mliečnej žľazy (nezhubné ochorenia, hmatateľné ako tuhé hrčky v prsníku)
Vplyv genetických faktorov je pri tejto diagnóze zrejmý – až u 25 % žien s rakovinou prsníka sa diagnóza vyskytla aj u ich priamych príbuzných.
Zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka majú:
Samovyšetrenie prsníkov je jednoduchou a veľmi účinnou metódou na včasné zistenie rakoviny. Odborníci ho odporúčajú vykonávať ženám od 18 rokov.
Zo začiatku je vhodné ho robiť každé tri mesiace. Po tridsiatom roku života raz mesačne, ideálne v 3.- 4. deň po skončení menštruácie.
Samovyšetrenie prsníkov prebieha pohľadom a podhmatom prostredníctvom rúk. Realizovať ho môžete v ľahu alebo v stoji pred zrkadlom či v sprche.
Samovyšetrenie prsníkov v stoji
Samovyšetrenie prsníkov v ľahu
V prípade, ak pri samovyšetrení zbadáte akúkoľvek zmenu v porovnaní s predchádzajúcim vyšetrením, nepodceňujte ju a vyhľadajte lekára.
Aj keby sa ukázalo, že nález má rakovinový pôvod, je veľmi pravdepodobné, že ide o počiatočné štádium choroby. Práve na začiatku rozvoja ochorenia je šanca na vyliečenie veľmi vysoká.
Ultrasonografické vyšetrenie prsníkov (USG) predstavuje významnú diagnostickú metódu na odhalenie podozrivých ložísk prsníka. Využíva sa na diagnostiku najmä v období do 40. roku života.
USG vyšetrenie predstavuje jednoduché a nebolestivé vyšetrenie. Používa sa pri ňom ultrazvuk, ktorý umožňuje podať informáciu o vzhľade vyšetrovaného tkaniva, pričom samotné tkanivo nijako nepoškodzuje.
Na Slovensku má žena nárok na USG vyšetrenie prsníkov od 18 rokov života, a to raz za dva roky.
Výhodou ultrasonografického vyšetrenia je, že je ho možné opakovať viackrát, a to aj u tehotných či dojčiacich žien.
Mamografické vyšetrenie prsníkov sa ako skríningová metóda využíva u žien nad 40 rokov. U žien, ktoré majú vyššie riziko (výskyt rakoviny prsníka u priameho príbuzného), sa môže robiť aj skôr.
Preventívna mamografia sa odporúča vtedy, ak žena potrebuje užívať hormonálnu substitučnú liečbu. Samotné vyšetrenie je podobné klasickému RTG vyšetreniu, je pomerne rýchle a nebolestivé.
Vzhľadom na to, že sa použije röntgenové žiarenie, nie je možné mamografické vyšetrenie robiť kedykoľvek či príliš často.
Genetické vyšetrenie má na Slovensku, a to nielen vzhľadom na finančnú náročnosť, prísne indikácie. Vyšetrenie sa využíva u chorých žien s rodinným výskytom karcinómu prsníka a u ich zdravých príbuzných za týchto podmienok: