27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Samovyšetrenie prsníkov vám môže zachrániť život

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rakovina prsníka je najčastejším typom onkologického ochorenia u žien. Na Slovensku predstavuje 18 % zo všetkých karcinómov v ženskej populácii. Štatistiky ukazujú, že tomuto ochoreniu čelí počas svojho života každá ôsma žena.

V tomto článku sa dozviete:

  • Aké sú rizikové faktory vzniku rakoviny prsníka
  • Ako metódy sa používajú na vyšetrenie prsníkov
  • Ako si prsníky vyšetriť doma
  • Aké zmeny na prsníkoch je potrebné si všímať

Pri rakovine prsníka zohráva dôležitú úlohu genetika. V rámci základnej prevencie sa môžu ženy spoľahnúť na samovyšetrovanie prsníkov. Poradíme, ako na to.

Zo zobrazovacích metód sa používa ultrasonografia a mamografia. Na Slovensku majú ženy od určitého veku bezplatný nárok na obe vyšetrenia raz za dva roky.

Rizikové faktory karcinómu prsníka

Rizikové faktory vzniku karcinómu prsníka môžeme rozdeliť na genetické a negenetické.

Negenetické rizikové faktory

Najvýznamnejším negenetickým rizikovým faktorom je pôsobenie estrogénov, ktorých hladina je zvýšená najmä počas reprodukčného obdobia ženy. Hladina ochranných hormónov, tzv. gestagénov (progesterón), sa zvyšuje počas tehotenstva. Vyššie riziko na vznik nádorového ochorenia prsníka majú teda ženy, ktoré ešte nerodili.

Medzi rizikovejšie skupiny však patria aj ženy s včasným nástupom menštruačného cyklu či neskoro nastupujúcou menopauzou (obdobie bez menštruačného cyklu).

Vyšší výskyt rakoviny prsníka je pozorovaný aj u žien s nezhubnými ochoreniami mliečnej žľazy (nezhubné ochorenia, hmatateľné ako tuhé hrčky v prsníku)

Genetické rizikové faktory

Vplyv genetických faktorov je pri tejto diagnóze zrejmý – až u 25 % žien s rakovinou prsníka sa diagnóza vyskytla aj u ich priamych príbuzných.

Zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka majú:

  • ženy, ktorých príbuzná – sestra, matka alebo babka – mala či má rakovinu prsníka
  • ženy, ktoré nerodili a nedojčili – dojčenie je ochranným mechanizmom – platí, že čím dlhšie dojčíte, tým lepší ochranný účinok máte
  • ženy s prvým tehotenstvom po 30. roku
  • ženy, ktorým už raz bol karcinóm prsníka diagnostikovaný
  • fajčiarky, alkoholičky
  • ženy trpiace obezitou
  • ženy so zvýšenou stresovou záťažou

Kedy robiť samovyšetrenie prsníkov

Samovyšetrenie prsníkov je jednoduchou a veľmi účinnou metódou na včasné zistenie rakoviny. Odborníci ho odporúčajú vykonávať ženám od 18 rokov.

Zo začiatku je vhodné ho robiť každé tri mesiace. Po tridsiatom roku života raz mesačne, ideálne v 3.- 4. deň po skončení menštruácie.

Ako správne vyšetriť prsníky

Samovyšetrenie prsníkov prebieha pohľadom a podhmatom prostredníctvom rúk. Realizovať ho môžete v ľahu alebo v stoji pred zrkadlom či v sprche.

Samovyšetrenie prsníkov v stoji

  • Vyzlečte sa po pás a postavte sa pred zrkadlo. Obidve ruky voľne pripažte a na intenzívnom svetle skúmajte, či nepozorujete zmeny tvaru prsníkov a ich okolia. Sledujte, či sa niekde nevyskytujú zdureniny alebo či vám pokožka nepripomína pomarančovú kôru. Sledujte, či niektorá prsná bradavka nie je vtiahnutá dovnútra. Ak nemáte obidva prsníky rovnako veľké, ide o prirodzený jav.
  • Obidve ramená zdvihnite a pokračujte v predchádzajúcom pozorovaní tak, že sa pred zrkadlom pomaly otáčate sprava doľava a zľava doprava.
  • Uchopte prsníky jeden po druhom medzi svoje dlane. Vodorovným a potom zvislým kĺzavým pohybom prsníky prehmatajte. Pozorujte, či neucítite zatvrdnuté miesto alebo hrčku.
  • Ľavé rameno spustite dolu, pravou rukou dookola prehmatajte ľavú prsnú bradavku vo vnútri dvorca. Následne ju jemne stlačte a sledujte či z nej nepresakuje srvátkový alebo krvavý výtok. Tým istým spôsobom vyšetrite aj pravý prsník.

Samovyšetrenie prsníkov v ľahu

  • Ľahnite si na chrbát a pod hlavu si položte malý vankúšik. Pod ľavú lopatku si umiestnite poskladaný uterák tak, aby ste mali prsník vo vyvýšenej polohe. Pravou rukou si prehmatajte prsník a jeho okolie. Takisto si vyšetrite aj pravý prsník.
  • Ľavý prsník si prehmatajte jemným hladiacim tlakom vnútornou stranou troch stredných prstov – nie ich končekmi! Začnite zvonka zospodu, krúživými pohybmi dookola, vždy bližšie k prsnej bradavke. Toto zopakujte dvakrát. Raz majte ruku založenú pod hlavou a raz voľne pripaženú. Takisto postupujte pri prehmatávaní pravého prsníka.
  • Ľavú ruku si založte pod hlavu a pravou rukou podobnými pohybmi ako v predchádzajúcom prípade prehmatajte podpazušie. Zamerajte sa na to, či v ňom nie je hrčka. Takisto si vyšetrite aj pravé podpazušie.

V prípade, ak pri samovyšetrení zbadáte akúkoľvek zmenu v porovnaní s predchádzajúcim vyšetrením, nepodceňujte ju a vyhľadajte lekára.

Aj keby sa ukázalo, že nález má rakovinový pôvod, je veľmi pravdepodobné, že ide o počiatočné štádium choroby. Práve na začiatku rozvoja ochorenia je šanca na vyliečenie veľmi vysoká.

Hrčka v prsníku
Drazen Zigic/shutterstock.com

Čo si pri samovyšetrovaní všímať

  • asymetriu prsníkov – žiadna žena nemá oba prsníky rovnaké, podozrivá je však zmena, ktorá nebola predtým prítomná (bezdôvodne zväčšovanie, zmenšovanie)
  • výtok z bradavky – tlakom na dvorec bradavky pozorujeme rôzny výtok, ktorý môže aj samovoľne odchádzať
  • vťahovanie kože prsníka – rastom nádoru dochádza často k vťahovaniu okolitej kože, čím vzniká na povrchu jamka, priehlbina
  • zhrubnutie kože na prsníku, prítomné začervenanie s bolesťou či bez nej
  • nahmatanú hrčku v prsníku, ktorá pretrváva aj po menštruácii

Ultrasonografické vyšetrenie prsníkov

Ultrasonografické vyšetrenie prsníkov (USG) predstavuje významnú diagnostickú metódu na odhalenie podozrivých ložísk prsníka. Využíva sa na diagnostiku najmä v období do 40. roku života.

USG vyšetrenie predstavuje jednoduché a nebolestivé vyšetrenie. Používa sa pri ňom ultrazvuk, ktorý umožňuje podať informáciu o vzhľade vyšetrovaného tkaniva, pričom samotné tkanivo nijako nepoškodzuje. 

Na Slovensku má žena nárok na USG vyšetrenie prsníkov od 18 rokov života, a to raz za dva roky.

Výhodou ultrasonografického vyšetrenia je, že je ho možné opakovať viackrát, a to aj u tehotných či dojčiacich žien.

Mamografické vyšetrenie prsníkov

Mamografické vyšetrenie prsníkov sa ako skríningová metóda využíva u žien nad 40 rokov. U žien, ktoré majú vyššie riziko (výskyt rakoviny prsníka u priameho príbuzného), sa môže robiť aj skôr.

Preventívna mamografia sa odporúča vtedy, ak žena potrebuje užívať hormonálnu substitučnú liečbu. Samotné vyšetrenie je podobné klasickému RTG vyšetreniu, je pomerne rýchle a nebolestivé.

Vzhľadom na to, že sa použije röntgenové žiarenie, nie je možné mamografické vyšetrenie robiť kedykoľvek či príliš často.

Genetické vyšetrenie

Genetické vyšetrenie má na Slovensku, a to nielen vzhľadom na finančnú náročnosť, prísne indikácie. Vyšetrenie sa využíva u chorých žien s rodinným výskytom karcinómu prsníka a u ich zdravých príbuzných za týchto podmienok:

  • zdravá žena má dvoch priamych príbuzných s rakovinou prsníka či vaječníkov
  • zdravá žena má jedného priameho príbuzného s jednostrannou rakovinou prsníka so vznikom do 30 rokov
  • zdravá žena má jedného priameho príbuzného s obojstrannou rakovinou prsníka so vznikom do 40 rokov
  • zdravá žena má jedného priameho príbuzného s rakovinou vaječníkov so vznikom do 40 rokov
  • zdravá žena má jedného priameho mužského príbuzného v rodine s rakovinou prsníkov

 

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchakožné vyrážkykrvácanie z nosapálenie záhyprsiarakovina prsníkaslzenie očívypadávanie vlasov