10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Opakujúce sa vracanie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Opakujúce sa vracanie, alebo syndróm cyklického vracania (SCR), je charakterizované epizódami ťažkého vracania, ktoré nemá jasnú príčinu. Takéto epizódy môžu trvať niekoľko hodín až dní, ale menej ako týždeň a bývajú prerušované obdobiami bez akýchkoľvek príznakov. Epizódy vracania bývajú podobné v tom, že sa zvyknú začínať a končiť v rovnaký čas dňa, trvať rovnako dlho, tiež sa objavujú s rovnakými príznakmi a vracanie má rovnakú intenzitu. Ochorenie je všeobecne častejšie u detí vo veku 3 až 7 rokov, no počet dospelých s týmto ochorenímnarastá. Diagnóza je celkovo komplikovaná, pretože vracanie je symptómom pri mnohých ochoreniach.

Vznik a príčiny

Hlavná príčina tejto choroby je neznáma. Jej vznik môže byť podmienený geneticky, tráviacimi problémami, nervovými ochoreniami alebo hormonálnou disbalanciou pacienta. Opakujúce sa vracanie môžu spustiť alergie, nachladnutie, emočný stres, úzkostné stavy, panické záchvaty, jedlo (často kofeín, čokoláda, syry), prejedanie sa, ale aj hladovanie, horúce počasie, príliš namáhavé cvičenie, menštruácia, fyzické vyčerpanie a iné.

Príznaky

K príznakom cyklického vracania patrí intenzívne potenie, ťažká žalúdočná nevoľnosť, bolesti brucha, hnačka, horúčka, zvýšená citlivosť na svetlo, suchá pokožka, problémy s močením, vyčerpanie a únava, bolesti hlavy, točenie hlavy či závraty. Toto ochorenie môže spôsobiť dehydratáciu ohrozujúcu život. Okamžité vyhľadanie lekárskej pomoci je nevyhnutné, ak sa vo vývratkoch objaví krv.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy syndrómu cyklického vracania je komplikované. Neexistuje spoľahlivá analýza a diagnostické štúdie, ktoré by túto diagnózu potvrdili. Pre kontrolu choroby možno iba vylúčiť všetky možné ďalšie dôvody, ktoré môžu vyvolať záchvat vracania. Počet ďalších štúdií je priamo úmerný charakteru symptomatológie. Lekár môže predpísať fibroendoskopiu, počítačovú tomografiu, ultrazvuk brušnej dutiny.

Aby sa dalo určiť, či je príčinou cyklického vracania dysfunkcia štítnej žľazy, alebo iné metabolické ochorenia, predpisujú sa laboratórne krvné testy. Ak chce lekár vylúčiť novotvary na mozgu a ďalšie poruchy nervového systému, bude nutné vykonať MRI hlavy.

Liečba

Na ochorenie neexistuje konkrétny liek, ktorý by ho trvalo zastavil. Deti zvyknú prestať cyklicky vracať, keď dospejú. Liečba sa zameriava na liečenie príznakov choroby a niektorých známych spúšťačov. Používajú sa lieky na nevoľnosť, na bolesť, na redukciu žalúdočnej kyseliny a antidepresíva. Pacientom zvyknú pomôcť lieky, ktoré sú primárne určené na liečbu migrény.

Prevencia

Ochorenie môže spôsobiť pacientovi mnohé komplikácie, ako je dehydratácia (strata vody spôsobená vracaním), zranenie pažeráka (žalúdok produkuje kyselinu chlorovodíkovú, ten je chránený vďaka svojej štruktúre, no pri vracaní preteká tekutina pažerákom náchylným na poškodenie kyselinou), zubný kameň (opäť vinou kyseliny zo žalúdka).

Aby nedošlo k vážnemu poškodeniu organizmu pacienta, je dôležité vyhýbať sa rizikovým faktorom, ktoré možno obmedziť. Veľa ľudí vie, čo spúšťa ich cyklické epizódy vracania. Vyhýbanie sa týmto spúšťačom je formou prevencie ochorenia, čím sa čiastočne zredukuje opakované vracanie. Zároveň je dôležité užívať predpísané lieky. Pri tomto ochorení je vhodné uskutočniť zmeny v životnom štýle, dopriať si adekvátne množstvo spánku, vyhýbať sa nepríjemným situáciám, jedlu spúšťajúcemu vracanie a počas dňa prijímať malé porcie jedál.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchanevoľnostpotenievracaniežalúdok