12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Ortodoncia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ortodoncia je odbor zaoberajúci sa diagnostikou, liečbou a prevenciou nepravidelných (abnormálnych) polôh zubov. Ortodontické anomálie sú časté. Cieľom ortodontickej liečby je pravidelný, estetický a funkčne vyvážený chrup, harmonický s proporciami tváre. Ortodontická liečba sa indikuje, ak jej výsledok môže priaznivo ovplyvniť chrup z estetickej alebo funkčnej stránky. Medzi najčastejšie anomálie vyskytujúce sa v populácii patrí hypodoncia (nevyvinutie sa určitého zuba), hyperdoncia (nadpočetné zuby), retinované (neprerezané) zuby, distooklúzia, mezioklúzia, rotácia zubov, otvorený, hlboký alebo skrížený zhryz, stesnanie zubov, rázštepy a iné. Nepravidelnosť chrupu môže byť taktiež spôsobená skeletálnou odchýlkou pri vývoji čeľuste, ktorú musí riešiť ortodontista v spolupráci s chirurgom.

Vznik a príčiny

Ortodontické anomálie sa v našej populácii vyskytujú veľmi často. Ideálny pravidelný chrup, bez akýchkoľvek kompromisov, je vzácny. Príčin, ktoré spôsobujú nepravidelný chrup, je veľké množstvo a môžu sa navzájom kombinovať. Jednou z najčastejších príčin je dedičnosť. Preto môžeme u mnohých rodinných príslušníkov zaznamenať podobné ortodontické anomálie.

Príčiny pôsobia už v priebehu vnútromaternicového vývoja a môžu ovplyvniť vývoj tvárovej časti dieťaťa, čo môže viesť ku vzniku rázštepov pery, čeľuste alebo podnebia. Látky pôsobiace na dieťa v lone matky sa nazývajú teratogény. Patria k nim rôzne lieky, alkohol, fajčenie, röntgenové žiarenie, vírus rubeoly, toxoplazmóza a mnohé iné.

Medzi príčiny pôsobiace počas života patria zlozvyky (cmúľanie palca, konzistencia potravy, ústne dýchanie, predčasná strata dočasného zuba, strata stáleho zuba, úrazy, hormonálne zmeny).

Príznaky

Príznaky sú pri každej anomálii iné. Pri nepravidelnom chrupe je najčastejšia viditeľne nevyhovujúca celková estetika tváre — nedokonalý uzáver úst, predsunutá alebo, naopak, zasunutá brada, dolná čeľusť v nepravidelnej polohe, nesúhlasné stredy zubných oblúkov, zvýšená kazivosť, zhoršená žuvacia funkcia zubov, problémy s rečou, pri skrížených zuboch zhoršená hygiena. Pri preťažovaní zubov býva často postihnutý parodont zuba.

Diagnostika

Diagnózu stanoví ortodontista na základe klinického vyšetrenia, ktoré zahŕňa odtlačky čeľuste a vytvorenie študijných modelov, vďaka ktorým môže lekár stanoviť plán terapie. Kvôli určeniu symetrie tváre sa zhotovujú jej snímky. Nezastupiteľné miesto ma röntgenová kefalometrická snímka, ktorá slúži na výpočet skeletálnych hodnôt. Na jej základe sa určí, či pacienta možno liečiť len ortodonticky, alebo je potrebná aj chirurgická intervencia.

Liečba

Liečba nepravidelností chrupu závisí od druhu anomálií. Používajú sa na ňu fixné alebo snímateľné ortodontické aparáty. Pri anomáliách skeletálného podkladu je potrebná chirurgická operácia a ortodontickáliečba.

Prevencia

Ak je nepravidelnosť chrupu spôsobená dedičnosťou, jej vznik sa nedá ovplyvniť. Vhodné je vyhýbať sa v detstve zlozvykom, ako je cmúľanie palca, pretláčanie jazyka cez zuby, dýchanie ústami. Rovnako sa treba snažiť zabrániť úrazom v oblasti tváre a predchádzať predčasnej strate dočasných i stálych zubov.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
hyperdonciahypodonciazuby