10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Osteoartritída kolena

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Osteoartritída kolena (gonartróza) je najčastejšie ochorenie kĺbov. Jej výskyt sa zvyšuje s postupujúcim vekom a dlhodobou záťažou. Prejavuje sa typicky bolesťou a pocitom stuhnutia kĺbov. Častejšie ňou trpia ženy ako muži a riziko výrazne zvyšuje obezita. Odborníci tvrdia, že určitý stupeň tohto ochorenia by sme našli u väčšiny dospelej populácie. Pri osteoartritíde dochádza k zmenám v stavbe kĺbov. Väčšina jej následkov vzniká ako snaha tela opraviť prvotné poškodenie kĺbu.

Vznik a príčiny

Koleno je najväčší kĺb v ľudskom tela a pre správnu funkciu musí byť dostatočne silné a pohyblivé. Drží telo vzpriamené a umožňuje chôdzu, beh a ďalšie aktivity. V priebehu rokov sa naňho vyvíja veľký tlak a koleno sa tak opotrebováva. Tento proces tak vysvetľuje, prečo osteoartrítída útočí na kolenné kĺby veľmi často. Okrem toho sa k nej pridáva tiež zápalový proces. Kĺbová chrupavka sa stenčuje a rozrušuje, čím sa oslabuje ochrana kolena. Kosť nato reaguje zhusťovaním a tvorbou kostných výbežkov, ktoré môžu obmedzovať jeho pohyby. Zvyšuje sa produkcia kĺbovej tekutiny a to sa môže prejaviť opuchom. Prirodzene k tomu procesu dochádza aj v priebehu života, a ktorý je prirodzenou súčasťou starnutia. V niektorých prípadoch môže byť však tento proces urýchľovaný a predčasne spôsobovať problémy.

Osteoartritída kolena môže byť primárna a sekundárna. Primárna gonartróza vzniká v dôsledku rokmi pôsobiacej záťaže na inak zdravé koleno. O sekundárnej gonartróze hovoríme v prípade, ak je príčinou nadmerné preťažovanie kĺbu (napr. obezita, ťažká a opakujúca sa práca), úraz, predošlá operácia, vrodená deformácia kolena a ďalšie choroby kĺbov.

Príznaky

Hlavným prejavom je bolesť kolena, ktorá sa ohlási najmä po záťaži. V neskorších fázach sa môže objavovať aj v pokoji a počas noci, čo býva známkou závažnej osteoartritídy. Postupne sa zhoršuje funkcia a pohyblivosť kolena. Človek ju môže vnímať ako stuhnutosť, najväčšia býva spravidla po oddychu a po rozcvičení kĺbu sa zmierňuje. Niekedy je kĺb opuchnutý a citlivý na dotyk. Svaly v jeho okolí sú často slabé a ochabnuté. V pokročilých prípadoch môže dochádzať k deformáciám kolena, čo sa prejaví jeho vbočením (valgózna deformita) či vybočením.

Diagnostika

Lekár stanovuje diagnózu gonartrózy na podklade opísaných príznakov a vyšetrenia. Počas neho pátra najmä po známkach bolestivosti, opuchu, väčšieho množstva tekutiny v kĺbe či poruchách pohyblivosti. Okrem toho sa diagnóza potvrdzuje RTG snímkou kolena, v niektorých prípadoch MRI (magnetickou rezonanciou) vyšetrením. Neexistujú žiadne krvné testy, ktoré by dokázali prítomnosť tejto choroby.

Liečba

Terapia gonartrózy môže byť konzervatívna a operačná. Konzervatívna liečba spočíva v udržiavaní normálnej telesnej váhy, aplikácii liekov proti bolesti a zápalu či pravidelnej rehabilitácii. Súčasťou môže byť podávanie protizápalových liekov injekčne do kĺbu. Tento proces liečby má však len dočasný účinok. Liečebné postupy máju efekt hlavne v skorších štádiách choroby, ale nemali by byť nikdy opomínané. V pokročilých fázach je často jedinou efektívnou pomocou chirurgická terapia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
artrózabolesťbolesti kĺbovhoršia pohyblivosťkĺbykostiopuchúnava