25.01.2021 • 6 minút na prečítanie

Viete v ktorých dňoch cyklu ste najviac plodná? Vďaka týmto metódam to hravo zistíte.

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Snažíte sa už nejaký čas o dieťatko ale nedarí sa vám počať? Niektorým párom sa to pošťastí takmer ihneď, no pre ostatných to chce čas a trpezlivosť.  Pripravili sme si pre vás dvojdielny seriál, v ktorom vám v prvej časti priblížime pár faktov o ovulácii alebo bazálnej teplote, ale aj pár rád, ktoré vám môžu pomôcť lepšie pochopiť od čoho počatie bábätka závisí a ako môžete rýchlejšie otehotnieť.

V tomto článku sa dozviete:

  • ako si vypočítate kedy ste najviac plodná na základe menštruačného cyklu,
  • ako sa meria bazálna teplota a čo nám hovorí,
  • čo o vašej plodnosti prezrádza hustota hlienu,
  • ktoré fyzické a psychické zmeny vám môžu naznačiť plodné dni.

Dôležitá je ovulácia

Ak plánujete tehotenstvo, máte na to len niekoľko plodných dní počas vášho menštruačného cyklu,  preto je najdôležitejšie správne načasovanie pohlavného styku na dni tesne pred, alebo počas vašej ovulácie.

Ovulácia je jedna zo štyroch fáz menštruačného cyklu ženy, kedy sa z vaječníka uvoľňuje vajíčko, ktoré je pripravené na oplodnenie mužskou spermiou. Príchod ovulácie si spravidla ženy ani neuvedomujú, až kým nezačnú plánovať tehotenstvo. Vedieť presný deň ovulácie vám môže pomôcť naplánovať si pohlavný styk v správny čas a tým zvýšiť šancu na otehotnenie. Menštruačný cyklus si môžete zaznamenávať na grafe, v denníku alebo v niektorej bezplatnej mobilnej aplikácii. Počas menštruačného cyklu je približne 6 dní, kedy má žena najvyššiu pravdepodobnosť otehotnenia, nazývame ich plodné dni.

Na určenie plodných dní, môže byť používaná jedna z nasledujúcich troch metód,  prípadne ich kombinácia:

Metóda merania bazálnej teploty

Bazálna teplota, je teplota tela zdravého človeka nameraná za tzv. bazálnych, alebo základných, podmienok. Za bazálne podmienky sa považuje stav 12 hodín po jedle, po pokojnom spánku, bez cvičenia a emočných výkyvov. Preto by ste si ju mali merať  ráno bezprostredne po prebudení, spravidla v rovnakom čase, skôr ako vstanete z postele. Teplotu meriame v pošve alebo v ústach.

Táto metóda spočíva v tom, že počas ovulácie majú ženy bazálnu teplotu mierne vyššiu. Ak si budete denne zaznamenávať vašu bazálnu teplotu v „ovulačnom kalendári“ alebo v prehľadnom grafe, po niekoľkých mesiacoch budete schopná určiť kedy sú vaše najplodnejšie dni.  Počas plodných dní sa vám bazálna teplota mierne zvýši zhruba o 0,3 až 0,5 stupňov Celzia. U každej ženy je to však individuálne. Odporúča sa použiť špeciálny digitálny bazálny teplomer, ktorý meria teplotu s presnosťou na 2 desatinné miesta.

Najplodnejšia ste 2-3 dni predtým ako dosiahnete najvyššiu teplotu, (ovuláciu) a potom ešte 12 až 24 hodín po ovulácii. Keďže mužské spermie prežijú v tele ženy cca 3-5 dni, je najvyššia pravdepodobnosť oplodnenia vajíčka ak máte nechránený pohlavný styk 1-2 dni pred ovuláciou.

Meranie bazálnej teploty v pošve graf
ZDROJ:Manuel Findeis/Shutterstock.com

Metóda počítania plodných dní podľa ovulačného kalendára

Táto metóda je spoľahlivá iba u žien, ktoré majú pravidelný menštruačný cyklus a sú celkovo zdravé. Aby ste si určili deň vašej ovulácie a plodné dni, je potrebné vedieť dĺžku menštruačného cyklu. Zaznamenajte si prvý deň, keď začnete krvácať, (prvý deň menštruácie). Posledný deň vášho cyklu je deň pred začiatkom ďalšej menštruácie.  Priemerne trvá menštruačný cyklus  28 dní.

Dôležité je, že ovulácia nastupuje v strede menštruačného cyklu. Pri 28 dňovom cykle platí, že žena je medzi  6. až 10. dňom od začiatku menštruácie neplodná. Medzi 11. až 15. dňom od začiatku krvácania by malo byť obdobie plodných dní, pričom na 14. deň by mala nastať ovulácia. To znamená, že najlepšie obdobie pre pohlavný styk je 13. až 15. deň. Keďže životnosť spermii trvá niekoľko dní, počítame plodné dni až do 18. dňa. Od 19. do 28. dňa by mali znovu byť  neplodné dni.

Avšak dĺžka menštruačného cyklu ženy môže byť z mesiaca na mesiac rôzna. Ovulačný kalendár je potrebné si viesť minimálne 8 až 12 mesiacov. Ak chcete zistiť deň, kedy ste najviac plodná, odpočítajte číslo 18 od celkového počtu dní v najkratšom cykle. Výsledné číslo je prvý plodný deň v menštruačnom cykle.  Posledný plodný deň v cykle vypočítate ak od celkového počtu dní najdlhšieho cyklu odpočítate číslo 11.

Uvedieme príklad:  Z vášho ročného pozorovania menštruačného cyklu ste zistili, že najkratší cyklus mal 24 dní a najdlhší cyklus mal 31 dní.

Prvý plodný deň: 24-18 = 6

Posledný plodný deň: 31 – 11 = 20

Výpočtom sme teda zistili, že vaše plodné dni sa pohybujú v rozmedzí najskôr od 6. a najneskôr do 20. dňa vášho menštruačného cyklu. 

Graf
ZDROJ:Mirinae/Shutterstock.com

Metóda sledovania konzistencie hlienu krčka maternice

Táto metóda zahŕňa sledovanie zmien v hustote hlienu krčka maternice počas celého mesiaca. Hormóny, ktoré riadia menštruačný cyklus, zároveň menia konzistenciu a množstvo hlienu, ktorý máte pred a počas ovulácie. Hneď po menštruácii, zvyčajne niekoľko dní má žena tzv. „suché dni“, keď v pošve nie je prítomný žiadny hlien. Keď vajíčko začne dozrievať, zvyšuje sa hlien v pošve, objavuje sa na pošvovom otvore a je biely alebo žltý, zakalený a lepkavý. Najväčšie množstvo hlienu sa objaví tesne pred ovuláciou. Počas týchto „mokrých dní“ sa stáva čírym a klzkým ako surový bielok. To je obdobie, keď ste najplodnejšia. Asi štyri dni po vlhkých dňoch sa hlien opäť zmení. Je ho oveľa menej a stane sa lepkavým a zakaleným. Pred začiatkom menštruácie môžete mať ešte niekoľko suchých dní.

Všetky uvedené zmeny konzistencie hlienu si popíšte v ovulačnom kalendári. Dni označte slovami „lepivé“, „suché“, „vlhké“. Najplodnejšia ste pri prvých príznakoch zvlhčenia po menštruácii alebo deň, dva pred začiatkom zvlhčovania.

Prečítajte si tiež: Polycystické vaječníky: akné, nadváha, neplodnosť. Čo majú tieto príznaky spoločné?

Metóda hlienu krčka maternice je pre niektoré ženy menej spoľahlivá. Ženy, ktoré dojčia, užívajú hormonálnu antikoncepciu, majú vaginitídu, pohlavne prenosné infekcie  alebo podstúpili operáciu krčka maternice, by sa nemali spoliehať na túto metódu. Ak chcete najpresnejšie sledovať svoju plodnosť, použite kombináciu všetkých troch metód. Toto sa nazýva symptotermálna metóda.

Voľno predajné ovulačné testy

Môžete si tiež kúpiť voľno predajné ovulačné testy, ktoré vám pomôžu nájsť najlepší čas na počatie. Tieto testy fungujú na základe detekcie hladiny špecifického hormónu nazývaného luteinizačný hormón, ktorý spúšťa ovuláciu. Dôležitou zásadou pri robení ovulačného testu je, že by sa mal robiť medzi 10:00 až 20:00 hodinou, nikdy nie hneď po prebudení, ako je to pri tehotenských testoch, pretože koncentrovaný prvý ranný moč môže vykázať falošné výsledky. Pozitívny výsledok testu znamená, že v najbližších 24 až 36 hodinách budete ovulovať.

Ovulačný test ako funguje
ZDROJ:ChameleonsEye/Shutterstock.com

Fyzické a psychické zmeny počas ovulácie

Okrem uvedených metód viete počas ovulácie rozpoznať zmeny na fyzickej ako aj psychickej úrovni. Na fyzickej úrovni je to u každej ženy individuálne, ale najčastejšie zaznamenávajú napätie v prsníkoch, prípadné mierne bolesti v podbrušku, vždy na jednej strane, na ktorej ovulujete, nafúknuté bruško, slabé krvácanie alebo špinenie.

Iste nie je pre vás novinkou, že každá fáza menštruačného cyklu ženy je sprevádzaná aj zmenami jej psychického nastavenia. V tejto fáze sme empatické, citlivé, romantické, spoločenské, komunikatívne, trpezlivé. Viac rozprávame ako pracujeme. Máme ako prioritu vzťahy a naša pozornosť sa obracia smerom von, na deti, partnera, priateľky. Baví nás starať sa o seba, pekne sa obliecť a vyraziť von. Sme príťažlivé a máme chuť na sex. V práci nám ide dobre tímová komunikácia, podpora druhých, budovanie vzťahov a riešenie rôznych osobných záležitostí.

Tešíme sa na vás v druhom diely nášho miniseriálu, v ktorom sa povenujeme problémom s počatím u žien ale aj u mužov.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

Your Fertility right time for sex

Getting Pregnant: Easy Ways to Encourage Fertility

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
chronická oligoovuláciaoligoovuláciaporuchy ovulácievaječníky