10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Pády

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pády sú klinickým prejavom mnohých ochorení, ktoré vedú k strate svalového napätia. Často sa vyskytujú pri postihnutí centrálnej nervovej sústavy amôžu signalizovaťprejavyvážnej choroby. Primárna príčina môže byť na úrovni nedostatočnej funkcie srdca, pľúc alebo môže byť vyvolaná dysfunkciou žľazy s vnútornou sekréciou. Každá strata svalového tonusu, ktorá vedie k pádu, musí byť vyšetrená kvôli vylúčeniu závažného postihnutia mozgu. Najčastejšie ide o synkopy, nazývané tiež mdloby.

Vznik a príčiny

Svalové napätie, ktoré udržuje ľudské telo vo vzpriamenej polohe, je riadené centrálnou nervovou sústavou. Akékoľvek výkyvy minerálnych látok, hladiny cukru, tlaku alebo kyslíka môžu viesť k poruche rovnováhy a skončiť sa pádom.

Synkopa

Mdloba, odborne synkopa, je náhla strata vedomia s následným pádom, ktorá sa rýchlo napraví bez potreby terapie. Vzniká na podklade zníženého prietoku krvi mozgom. Často sa vyskytuje pri zmene polohy tela zo sedu do stoja, pri srdcových arytmiách, u pacientov s nízkym krvným tlakom alebo pri terapii antihypertenzívami. V oblasti krku sa nachádzajú karotické sínusy, ktorých podráždenie vedie k zníženiu krvného tlaku a spomaleniu srdcovej frekvencie. Podráždenie týchto sínusov golierom košele alebo kravatou môže viesť k synkope.

Neurologické ochorenia

Rad neurologických ochorení vedie k pádom, často býva prítomná i porucha vedomia. Medzi tieto ochorenia patrí epilepsia, krvácanie v oblasti mozgu a mozgových obalov, zápal mozgových obalov alebo mozgu a narkolepsia. Poranenie mozgu býva často sprevádzané poruchou posturálneho tonusu a vedomia. Obmedzenie prietoku krvi mozgom môže viesť k poruche svalového napätia len určitej oblasti tela.

Endokrinné poruchy

Diabetická kóma, spôsobená zvýšenou hladinou cukru v krvi, je sprevádzaná vracaním, rýchlym a hlbokým dýchaním, nevoľnosťou, zvýšeným močením a môže vyústiť až do poruchy svalového tonusu a vedomia, podobne ako hypoglykemický stav z nedostatku cukru. Prítomné býva zvýšené potenie, trasenie, povrchné dýchanie. Porucha svalového napätia je častá pri dehydratácii organizmu vinou neadekvátneho doplňovania tekutín, prípadne ako následok zvýšenej straty vody.

Vonkajšie faktory

Vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú stav vedomia a svalového napätia, môžeme rozdeliť na chemické, fyzikálne a biologické. Intoxikácia alkoholom, sedatívami, oxidom uhoľnatým a niektorými hubami ovplyvňuje správnu funkciu nervovej sústavy. Nadmerné teplo až prehriatie organizmu či, naopak, výrazné podchladenie, taktiež ovplyvňujú rad neurologických funkcií. Biologické faktory vedú k infekciám mozgu alebo mozgových obalov. Medzi časté patrí tetanus, botulizmus a besnota.

Kardiovaskulárne príčiny

Nedostatočný prísun krvi do oblasti mozgu sa ihneď prejaví poruchou funkcie nervovej sústavy. Najčastejšie sa vyskytujú poruchy srdcovej akcie, ako je spomalenie alebo patologické zrýchlenie srdcovej frekvencie. Hodnota krvného tlaku je veľmi dôležitá pre správne prekrvenie mozgu, preto pri veľmi vysokom krvnom tlaku môže byť prítomná porucha vedomia s pádom. Oveľa častejšie sa vyskytuje porucha prekrvenia pri nízkom tlaku, ktorý je veľmi častý u mladých a inak zdravých ľudí.

Iné príčiny

Ďalšou príčinou je trauma v oblasti miechy či mozgu, prípadne pri poranení dolných končatín. Svalové dystrofie sú ochorenia, pri ktorých sú svalové bunky nahradené tukovými bunkami alebo väzivom a postupne vedú k poruche svalového tonusu a neschopnosti udržať vlastnú hmotnosť.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
úraz