Panvová bolesť je klinický príznak, ktorý môže sprevádzať viacero ochorení. Akékoľvek poškodenie orgánov uložených v oblasti panvy sa môže prejavovať bolesťou a ďalšími pridruženými príznakmi. Oveľa častejšia je u žien. Bolesť je opisovaná väčšinou ako tupá alebo ako tlak lokalizovaný do oblasti panvy. Môže byť prerušovaná aj dlhodobá. Ak ide o novoobjavenú bolesť alebo zmenu charakteru či intenzity stálej bolesti, vždyje potrebnéprivolať lekára. Bolesť je často charakteristická pre postihnutie ženských reprodukčných orgánov, ale môže ísť aj o prejav ochorenia tráviacej, prípadne močovej sústavy.
Panvová bolesť je typická pre viacero ochorení. Najčastejšie sa vyskytuje pri ochorení pohlavných orgánov, hlavne ženských.
Reprodukčný systém
Panvová bolesť je častý každomesačný príznak menštruačného krvácania. Ďalšou príčinou pôvodu panvovej bolesti je zápalové ochorenie pohlavných orgánov, spôsobené najmä infekciami bakteriálneho pôvodu. Prevažne ide o baktérie prenášané pri pohlavnom styku. Zápalové ochorenie panvy sa zvyčajne prejavuje zapáchajúcim výtokom, zväčšenými lymfatickými uzlinami v triesle a nepravidelným menštruačným krvácaním. Môže viesť až k problémom s otehotnením.
Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa časť sliznice maternice vyskytuje v iných lokalizáciách, často vo vajíčkovode, na vaječníku, v oblasti čreva. Sprevádza ju výrazná bolestivosť, viazaná na menštruačný cyklus. Otočenie vaječníka sa prejavuje náhlou krutou bolesťou, vyžadujúcou laparoskopickú operáciu. Pri mimomaternicovom tehotenstve sa oplodnené vajíčko uchytí mimo maternice, najčastejšie v oblasti vajíčkovodu. Mimomaternicové tehotenstvo patrí medzi náhle brušné príhody a vyžaduje okamžitú chirurgickú terapiu, pretože sa môže skončiť prasknutím vajíčkovodu.
Močový systém
Panvová bolesť sprevádza zápal močových ciest, ale môže sa vyskytovať i pri prítomnosti močových kamienkov v oblasti močovodu, močového mechúra, prípadne močovej rúry. Postihnutie močových ciest sa prezentuje aj bolestivým močením, inkontinenciou moču a častým nutkaním na močenie.
Tráviaci systém
Najmä postihnutie čriev vyvoláva bolesť brucha, ktorá môže prechádzať až do oblasti panvy. Často sprevádza zápalové ochorenia čreva alebo zápal apendixu, ktorý pri akútnej bolestivosti treba chirurgicky odstrániť. Bolesť panvy môže byť prítomná pri zápche, problematickej defekácii aj pri hnačke. Táto bolesť je často viazaná na jedlo, stres alebo psychickú nepohodu, ktoré u vnímavých jedincov môžu výrazne ovplyvňovať správnu funkciu čriev.
Postihnutie svalov, kostí a šliach v oblasti panvy
Zlomenina panvy nie je častá, ale do panvy sa môžu propagovať ochorenia bedrových kĺbov, ktoré bývajú postihnuté napríklad pri osteoartróze. Degeneratívne ochorenie bedrovej chrbtice môže viesť k bolestivosti, ktorá je lokalizovaná najmä na pohyb a polohu tela.
Pri diagnostike ochorenia je dôležitá prítomnosť a opis ďalších klinických príznakov. Súčasťou vyšetrenia by mal byť vždy odber krvi a jej vyšetrenie. Spomedzi zobrazovacích metód sa zväčša využíva ultrazvukové vyšetrenie.