Sliznica maternice sa odborne nazýva endometrium. Spôsobom, ktorý nie je úplne objasnený, sa môže táto sliznica objaviť na iných orgánoch. Takétopatologické umiestnenie sliznice maternice sa nazýva endometrióza. Najčastejšie sa vyskytuje v pošve, konečníku a hlbokých panvových orgánoch, ale môže sa objaviť kdekoľvek. Ochorenie má bolestivé a krvácavé prejavy, ktoré sa obvykle vyskytujú opakovane počas menštruačného cyklu. Častejší je výskyt u bezdetných žien. Endometriózu však nepatríknádorovým ochoreniam.
Nie je presne známe, ako ochorenie vzniká. Jedna z teórií uvádza takzvanú spätnú (retrográdnu) menštruáciu, pri ktorej sa úlomky sliznice vyplavia smerom k hlbšie umiestneným orgánom, ako sú vajcovody a pobrušnica. To však nevysvetľuje všetky možné umiestnenia endometriózy, preto sa diskutuje o možnosti rozsevu buniek sliznice cez krvné alebo lymfatické cievy. Bol spozorovaný častejší výskyt v rámci rodín, u bezdetných žien a žien s kratším menštruačným cyklom. Patologicky umiestnená sliznica reaguje na hormonálne zmeny pri menštruácii, čo vedie k podobným krvácavým prejavom na mieste postihnutia.
Napriek patologickému umiestneniu sliznica maternice podlieha rovnakým zmenám v priebehu menštruačného cyklu ako maternica. Tieto zmeny sú totiž spôsobované výkyvmi hladín hormónov v krvi. Príznaky sa teda obvykle objavujú cyklicky, väčšinou ide o bolesti v panvovej oblasti počas menštruácie a rozličné krvácavé prejavy. V prípade postihnutia vaječníkov sa môže objaviť sterilita. Opakovaný rast a odlučovanie sliznice môže tiež spôsobiť zrastanie okolitého tkaniva, ktoré sa prejavuje bolesťami pri pohlavnom styku, vyprázdňovaní alebo neustále. V tomto prípade nie je bolesť viazaná na menštruačný cyklus.
Podozrenie na ochorenie vzniká pri netypických bolestiach a krvácaní v období menštruácie. Nasleduje dôkladné gynekologické a ultrazvukové vyšetrenie. Veľmi prínosné je laparoskopické vyšetrenie brušnej dutiny, ktoré umožní nielen odhadnúť rozsah patologickej sliznice, ale v prípade potreby ho aj odstrániť. V ojedinelých prípadoch, keď je umiestnenie endometriózy veľmi neobvyklé, môže na stanovenie diagnózy slúžiť histologické vyšetrenie.
Možnosti liečby sú viaceré. Keďže krvácanie je spôsobené menštruáciou, jej zastavenie úspešne zastaví rozvoj endometriózy. Ako metóda prvej voľby sa často využíva hormonálna antikoncepcia. Ďalšou možnosťou je laparoskopické ošetrenie a vypálenie ložísk endometriózy. Ak žena neplánuje ďalšie tehotenstvá, dá sa pristúpiť k najúčinnejšiemu, no radikálnemu zákroku, ktorým je chirurgické odstránenie vaječníkov (ovarektómia, adnexektómia). Proti dlhodobým bolestiam sú účinné bežné lieky proti bolesti (analgetiká).
Keďže doteraz nie je známy spôsob, akým toto ochorenie vzniká, nie sú možné spoľahlivé metódy prevencie. Platí však, že choroba sa vyskytuje menej často u žien, ktoré za život prekonali menej menštruačných cyklov (hormonálna antikoncepcia, viaceré tehotenstvá). Menštruujúcim ženám sa odporúča pri cvičení (joga a iné) nezaujímať obrátenú polohu, ktorá by mohla spôsobiť prúdenie úlomkov sliznice maternice opačným smerom.