27.09.2021 • 7 minút na prečítanie

Viete čo je perforácia čriev?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

V seriáli Nemocnica, ktorý v pravidelnom čase vysiela televízia JOJ ste mali možnosť sledovať diel, v ktorom trpela mladá pacientka výraznými bolesťami brucha. Mala hotvrdé a na dotyk maximálne bolestivé. Doktori prišli k záveru, že ide o perforáciu čreva, čo je vlastne natrhnutie. V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Čo je to perforácia,
  • aké môžu byť príčiny perforácie,
  • aké komplikácie môžu po operácii vzniknúť,
  • čo znamená IBD a aký má s črevami súvis.

Čo je perforácia?

Prederavenie čreva je urgentný stav, kedy dochádza k natrhnutiu steny čreva a hrozí vyliatie jeho obsahu do brušnej dutiny. 

Perforácia tenkého alebo hrubého čreva je v súčasnosti zriedkavá, vyžaduje si však okamžitú liečbu.

Príčinou perforácie môže byť určitý chorobný proces, ktorý zasiahne stenu tenkého alebo hrubého čreva. Zvyčajne ide o nádorové alebo zápalové ochorenia. Je potrebné tento stav riešiť, pretože ak by pacient s perforáciou a následným zápalom odmietol operáciu, hrozila by mu smrť.

Črevá
Autor: SciePro/Shutterstock.com

Zotavovanie sa po operácii zväčša záleží od celkového zdravotného stavu pacienta, od jeho veku, rozsahu ochorenia a od ďalších iných faktorov. Komplikácie po zákroku môžu súvisieť s rozšírením zápalu do celého tela, pričom môže zasiahnuť aj iné orgány. V prípade lokálnych komplikácii môže pacienta prekvapiť vytvorenie abscesu, teda že sa v niektorej časti brušnej dutiny nahromadí hnis.

Natrhnutia, respektíve roztrhnutia čreva sa obávajú aj odborníci počas endoskopických zákrokov alebo pri vyšetrení čriev. Doktori si uvedomujú nebezpečenstvo a riziko, pretože akékoľvek zlyhanie alebo chyba môže vieš k smrti pacienta. Časté príčiny roztrhnutia hrubého čreva sú pri kolonoskopii. Riziko sa zvyšuje vekom pacienta, kedy stena čreva už nie sú tak flexibilné, ale práve naopak, sú krehké.

Natrhnutie čreva samotným pacientom je ojedinelé. Stať sa to môže skôr pacientom, ktorí majú črevnú stenu už narušenú nejakým zápalovým alebo nádorovým ochorením. Natrhnutie sa nemusí prejaviť hneď. Smrteľne nebezpečné nie je roztrhnutie ako také, nebezpečné je riziko, že sa vzniknutým otvorom môže dostať črevný obsah do brušnej dutiny. To môže spôsobiť rôzne zápaly, otravu krvi…

Perforácia čreva sa lieči pri kolonoskopii a to tak, že sa otvor pomocou špeciálneho kliku zatvorí. Následne sa pacientovi podajú antibiotiká.

IBD – inflammatory bowel disease

Pri téme perforácia čriev je potrebné zmieniť sa o skratke, ktorá zahŕňa zápalové ochorenia tráviaceho traktu. IBD je skratka prevzaná z anglického pojmu inflammatory bowel disease, čo v preklade označuje zápalové ochorenia čriev. Na Slovensku trpí nešpecifickým zápalovým ochorením viac ako desaťtisíc ľudí. V súčasnosti IBD postihuje prevažne ľudí vo veku 20 – 30 rokov, avšak posledné roky sa vyskytuje prevažne u detí a starších ľudí.

Ochorenie môže zasiahnuť ktorúkoľvek časť tráviacej trubice – Cronova choroba, alebo hrubé črevo – ulcerózna kolitída. Všetky choroby majú spoločného menovateľa, respektíve spúšťača zápalov, a nimi je baktéria, vírus alebo parazit. Spúšťač zápalových ochorení nemusí byť jednoznačný. Môže ísť o nadväznosť na infekčnú hnačku, alebo vznik môže byť podnietený značnou psychickým vyčerpaním a záťažou.

Funkcie čriev a symptómy

Správna životospráva a stravovacie návyky vedú k koordinácii črevných funkcií. Kvalitné stravovanie sa úzko súvisí so správnym fungovaním čriev, ktoré sa ovplyvňujú celkový zdravotný stav, výkonnosť organizmu ako aj psychiku. Črevá majú v tele človeka veľmi dôležitú úlohu, okrem toho, že v nich prebieha trávenie sa v nich nachádza aj tzv. „črevný“ nervový systém, tiež podporujú viac ako 400 druhov baktérií. Tráviaci trakt je prepojený s mozgom.

Príznaky perforácie čriev, rovnako aj nešpecifických zápalových ochorení môžu byť:

  • Nevoľnosť.
  • Zimnica
  • Zvracanie, hnačky.
  • Bolesť brucha.
  • Horúčka.
  • Krvácanie z konečníka.

Symptómy nepodceňujte a radšej hneď vyhľadajte odborníka, ktorý správne diagnostikuje a problém začne liečiť. Kontaktujte špecialistu gastroenterológa, ktorý vás endoskopicky vyšetrí. Ak je potrebné na zistenie typu ochorenia a rozsahu postihnutia, môže lekár požiadať o vyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie, prípadne sonografie. Následná liečba začína liekmi, ktoré tlmia odpoveď imunitného systému a črevné baktérie. Ak liečebná forma pomocou liekov nie je dostatočná, je potrebné vykonať chirurgický zákrok. 

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchabruchohnačkahrubé črevoimunitanadúvanieporaneniesyndróm dráždivého črevazápcha