04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

PET skenovanie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Pozitrónová emisná tomografia (PET) je lekárska zobrazovacia metóda, ktorá patrí do odboru nukleárna medicína. Ide o jednu z najmodernejších metód. Jej hlavným princípom je detekcia žiarenia vznikajúceho z rádiofarmaka, ktoré sa pacientovi podáva tesne pred vyšetrením. PET zobrazuje tkanivá, v ktorých sa rádiofarmakum ukladá. Výhodou PET skenovania je, že v skorých štádiách deteguje (odhaľuje) zmeny na úrovni buniek. Využíva sa predovšetkým v onkológii, neurológii a kardiológii. Patrí medzibezbolestnévyšetrenia a trvá približne 30 minút. Prínos vyšetrenia v porovnaní s rizikami je výrazný.

    Princíp PET skenovania

    Princíp PET skenovania spočíva v detekcii žiarenia, ktoré vzniká po podaní rádiofarmaka. Zabezpečujú ju detektory, ktoré sú umiestnené na prstenci okolo pacienta. Ako rádiofarmakum sa najčastejšie používa glukóza značená pomocou rádioaktívneho fluóru (fluórodeoxyglukóza — FDG), ktorá má polčas rozpadu 110 minút. Rádioaktívne značená glukóza sa správa rovnako ako klasická glukóza a je zachytávaná predovšetkým bunkami, ktoré majú zvýšený metabolizmus. V týchto bunkách sa hromadí a následné rozpadá, čím vzniká detegovateľné žiarenie. PET má využitie predovšetkým v onkológii a pri vyšetrení mozgu a ciev.

    Postup vyšetrenia

    Pred vyšetrením je potrebné vyhýbať sa náročnej fyzickej aktivite aspoň 24-48 hodín a nejesť minimálne 6 hodín. Hodinu pred vyšetrením sa rádiofarmakum aplikuje do organizmu. Cesta podania rádiofarmaka je podmienená systémom, ktorý sa vyšetruje. Môže to byť buď vo forme tekutiny, plynu, alebo injekčne do žily. V závislosti od požadovanej oblasti vyšetrenia sa čaká na absorpciu. V priebehu čakacej doby musí pacient zostať v pokoji, vyvarovať sa pohybu a relaxovať. Následne je pacient umiestnený pod prístroj, zhruba na 30 minút. Prístroj má tvar písmena O, v jeho strede sa nachádza stôl, na ktorom leží pacient. Počas samotného skenovania je potrebné dodržiavať pokyny zdravotníka. Po ukončení pacienta prepustia domov a technici vyhodnotia výsledky vyšetrenia. Spracovanie výsledkov môže trvať istý čas.

    Bezpečnosť vyšetrenia

    PET skenovanie nepatrí medzi nebezpečné vyšetrovacie metódy a nie je ani bolestivé. Jediná bolesť sa môže vyskytnúť pri vnútrožilovej aplikácii rádiofarmaka, pričom po jeho podaní môže výnimočne vzniknúť nevoľnosť, bolesti hlavy a brucha. Dávka ionizačného žiarenia je vyššia ako pri klasickom RTG vyšetrení, avšak prínos tejto vyšetrovacej metódy prevyšuje negatívne účinky. Vyšetreniu neprekážajú ani kovy v tele, napríklad kardiostimulátor alebo endoprotézy. Vyšetrenie môžu pri určitých indikáciách absolvovať aj deti. V súčasnosti je najväčšou nevýhodou dlhé čakanie na toto špeciálne vyšetrenie.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    bolesť hlavynevoľnost