10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Závrat

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Závrat (po latinsky vertigo) je klinický stav označovaný ako pocit ,,točenia hlavy”. Spájajú sa s ním pocity straty rovnováhy, slabosti anarušenia orientácie v priestore. Typicky vytvára umelý pocit toho, že sa človek pohybuje a motá alebojehookolie. Závrat je jedným z najčastejších príznakov, s ktorými pacienti prichádzajú k lekárovi. Môže ho spôsobovaťširokáškála príčin. Ak vznikáojedinele, býva väčšinou neškodný. Niekedy však môže upozorňovať na vážnejšie problémy týkajúce sa mozgu a rovnováhy.

Vznik a príčiny

Závrat býva najčastejšie príznakom toho, že niečo v mozgu alebo rovnovážnom orgáne nefunguje správne. Môže ísť len o prechodnú poruchu, ktorá nemá vážne následky. Na druhej strane býva aj varovným signálom vážneho poškodenia mozgu.

Najčastejšie dôvody závratu sú:

Náhly pokles krvného tlaku

Ten spôsobuje chvíľkové zníženie prekrvenia mozgu. Typicky sa objavuje po náhlom postavení sa zo sedu či ľahu. Ďalšími príznakmi sú takzvané zatmenie pred očami a pocit na odpadnutie. Odborne sa táto situácia nazýva ortostatická hypotenzia.

Srdcové a cievne ochorenia

Stavy závratov môžu spôsobovať rôzne chorobné stavy srdca a ciev. Tie majú za následok nedostatočné vyživovanie mozgu kyslíkom. V závažných prípadoch sa vertigom môžu prejavovať život ohrozujúce chorobné stavy ako srdcový infarkt či mozgová mŕtvica.

Poruchy rovnovážneho orgánu

Rovnovážny orgán je uložený vo vnútornom uchu blízko orgánu sluchového. Jeho úlohou je vnímanie polohy hlavy a tela, pričom jeho ochorenia a poškodenie sa často prejavujú závratom.

Benígne polohové vertigo

Je typické vznikom krátkych záchvatov závratu. Tie sú vyvolané náhlymi zmenami polohy hlavy (napríklad pretočenie sa v posteli).

Ménièrova choroba

Je tiež typická záchvatmi závratu, avšak ten trvá aj niekoľko hodín. Často býva spojená so zhoršením sluchu a vznikom pískania či „zaľahnutia“ v uchu. Niekedy ju sprevádza nevoľnosť a vracanie.

Infekcia stredného a vnútorného ucha

Môže dráždiť rovnovážny orgán a spôsobovať poruchy rovnováhy a závrat.

Kinetóza

Je nepríjemný stav pri zvýšenej citlivosti rovnovážneho orgánu. Ten býva dráždený pri cestovaní v aute, autobuse či na lodi. Častejšie postihuje deti. Taktiež vyvoláva nevoľnosť a zvracanie.

Alkohol a lieky

Príjem alkoholu a užívanie niektorých liekov (napríklad antidepresív) môže mať za následok narušené vnímanie rovnováhy, ktoré sa môže prejaviť v podobe závratu.

Ostatné

Neurologické choroby

Môže pri nich vznikať poškodenie nervov a mozgu, ktoré má za následok okrem iného závrat. Príkladom môže byť Parkinsonova choroba.

Úzkostné poruchy

Sú duševné ochorenia, ktoré sa prejavujú nekontrolovateľnými pocitmi úzkosti. Častými príznakmi sú pocit nedostatku vzduchu, bolesť v hrudi, závrat až kolapsové stavy.

Anémia (chudokrvnosť)

Vertigo ju sprevádza najmä pri zvýšenej telesnej námahe.

Dehydratácia a hypoglykémia

Závrat je tiež častým príznakom stavov ako nedostatok vody v tele a nízka hladina krvného cukru.

Liečba

Odborné lekárske vyšetrenie sa odporúča v prípadoch , ak závrat vzniká po úraze hlavy, sprevádza ho silná bolesť hlavy, horúčka, sú prítomné poruchy sluchu, nastáva porucha reči, pokles kútika úst, zmätenosť, je prítomná bolesť v hrudi a pocit nedostatku vzduchu.

Liečba sa zameriava na vyriešenie základnej príčiny. Vo všeobecnosti je najväčším rizikom pád a úraz. Preto lekári odporúčajú posadenie či ľahnutie, kým závrat nepominie. Okrem toho môže rovnováhe pri dlhotrvajúcich závratoch pomáhať pridržiavanie sa chodúľky či zábradlia. Prevenciou vzniku vertiga je tiež opatrná zmena polohy hlavy a pomalé vstávanie zo sedu. Dôležité je aj vyhýbanie sa alkoholu a dostatočný príjem vody. V niektorých prípadoch (najmä kinetózy) lekár môže odporučiť lieky (napríklad antihistaminiká). Tie však skôr zabraňujú zvracaniu a majú upokojujúce účinky.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
anémiabolesť hlavybolesť na hrudidehydratáciahlavamozognevoľnosttočenie hlavyvracaniezávrať