Stmavnutie kože spôsobuje hyperpigmentácia, ktorá môže zapríčiniť vznik škvŕn. Tento stav zvyčajne nie je zdraviu škodlivý, ale môže byť príznakom iného zdravotného stavu. Prítomnosť pigmentových škvŕn je možné istým spôsobom minimalizovať.
Existuje niekoľko typov hyperpigmentácie.
Melazma: Predpokladá sa, že jej vznik zapríčiňujú hormonálne zmeny. Veľmi často sa vyvíja počas tehotenstva. Hyperpigmentácie môžu byť prítomné v akejkoľvek oblasti tela, najčastejšie sa objavujú na bruchu a tvári.
Slnečná hyperpigmentácia: Bežné sú aj slnečné škvrny, nazývané tiež pečeňové škvrny alebo slnečné lentigíny. Sú odrazom pri nadmernom vystavení sa slnečnému žiareniu. Vo všeobecnosti sa javia ako miesta hyperpigmentácie na miestach vystavených slnku, ako sú ruky a tvár.
Pozápalová hyperpigmentácia vzniká v dôsledku poranenia kože. Tmavšie oblasti kože sú jedinými príznakmi hyperpigmentácie. Môžu sa líšiť svojou veľkosťou a vytvárať kdekoľvek na tele.
Bežnou príčinou tvorby pigmentových škvŕn je nadmerná tvorba melanínu. Melanín je pigment, ktorý podmieňuje farbu pleti a je produkovaný kožnými bunkami nazývanými melanocyty. Produkciu melanínu v tele môže ovplyvniť niekoľko rôznych faktorov.
Lieky: Výskyt hyperpigmentácie môžu spôsobiť aj určité lieky a tiež lieky chemoterapeutické.
Tehotenstvo: Tento stav mení hladiny hormónov čím môže ovplyvniť produkciu melanínu.
Endokrinné ochorenia: Diagnózy ako napr. Addisonova choroba ovplyvňujú hladiny hormónov a tým zvyšujú produkciu melanínu.
Slnko: Nadmerné vystavenie sa slnečnému žiareniu vyvoláva zvýšenú tvorbu melanínu a tým aj zvyšujúce riziko vzniku hyperpigmentácie.
Hyperpigmentáciu diagnostikuje dermatológ. Vyšetrenie je na základe lekárskej anamnézy zamerané na určenie príčiny vzniku pigmentových škvŕn. Vo výnimočných prípadoch môže byť potrebná kožná biopsia z dôvodu vylúčenia rakoviny kože.
Keďže bežné pigmentové škvrny nespôsobujú žiadne ťažkosti a ovplyvňujú len meniaci sa vzhľad kože, obvykle si nevyžadujú ani medikamentóznu alebo inú liečbu.
V prípade akútnejších stavov pigmentových škvŕn a tým aj vzniku nadmerného množstva farbiva v tkanive, môžu tento stav ovplyvniť určité lieky obsahujúce hydrochinón (ovplyvňujúci farbu kože s bieliacim účinkom). Pri zosvetľovaní tmavých škvŕn na koži je tiež účinná kyselina retinová. Užívanie týchto liekov si však vyžaduje liečbu aj niekoľko mesiacov pokiaľ dosiahnu na tele zosvetľujúci efekt. Najúčinnejším spôsobom, ako efektívne minimalizovať pigmentové škvrny, je laserová liečba.
Domáca starostlivosť zahŕňa používanie opaľovacích krémov. Alternatívou sú tiež voľnopredajné lieky, ktoré svojim účinkom ovplyvňujú proces zosvetľovania tmavých pigmentových škvŕn.
Hyperpigmentácia ani vzniknuté škvrny nie sú známkou žiadneho vážneho zdravotného stavu. V niektorých prípadoch sa tmavšie oblasti kože samy o sebe stratia, v iných pomôže liečba. Aj keď liečba nemôže hyperpigmentáciu úplne zvrátiť, môže zlepšiť stav, ktorý na koži spôsobí.
Nie vždy je možné vzniku pigmentových škvŕn zabrániť. Avšak použitie opaľovacích krémov s dostatočným SPF môže pomôcť, rovnako ako klobúky alebo oblečenie, ktoré blokuje slnečné svetlo. Pokiaľ stav spôsobujú určité lieky, je vhodné sa poradiť s lekárom o ich prípadnej náhrade.