24.10.2024 • 5 minút na prečítanie

7 výhod vody a plávania s bábätkami, ktoré by ste mali poznať

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Plávanie s bábätkom vám dáva priestor ukázať drobcovi niečo nové a nepoznané. Vďaka vode dieťatku zabezpečíte  zábavu a pozitívne ovplyvníte vývoj motoriky, mozgu aj nálady.

Aký vplyv má voda na vývoj bábätka?

Plávanie a pobyt vo vode majú na vývoj bábätka množstvo pozitívnych účinkov. Tu je niekoľko kľúčových výhod:

  1. Posilnenie svalov: Plávanie posilňuje svaly celého tela, vrátane svalov chrbta, ramien a nôh.
  2. Zlepšenie koordinácie a rovnováhy: Pohyb vo vode môže u bábätiek uľahčiť pohyby ako je sedenie, zdvíhanie hlavy, pretáčanie sa či udržanie rovnováhy pri prvých krokoch.
  3. Posilnenie srdiečka a pľúc: Plávanie jemne stimuluje srdcový a dýchací systém, čo podporuje celkovú kondíciu.
  4. Rozvoj zmyslov a mozgu: Voda poskytuje množstvo zmyslových podnetov, ktoré pomáhajú bábätku rozvíjať zrak, sluch a hmat. Vďaka fyzickej aktivite sa zároveň podporuje rozvoj mozgu.
  5. Zlepšenie nálady a spánku: Voda pôsobí na bábätká upokojujúco. V dobrom slova zmysle dieťatko unaví, čo prispieva k lepšiemu spánku. 
  6. Interakcia s deťmi rozvoj sociálneho správania: Ak chodíte na skupinové lekcie plávania, dieťa má príležitosť pozorovať a spoznávať sa s ostatnými deťmi, čo podporuje jeho sociálne zručnosti.
  7. Podpora rozvoja imunitného systému: Pravidelné plávanie je pre bábätko príjemným otužovaním, ktoré má pozitívny vplyv na jeho imunitu. Pomáha mu totiž lepšie reagovať na zmeny teplôt. 

Kedy začať s bábätkom plávať?

Hovorí sa, čím skôr tým lepšie. S plávaním sa začína vo veku od 3 mesiacov do 3 rokov. Čím skôr začnete, tým to bude pre vás aj pre bábätko ľahšie. Keď začne rásť, môže prísť obdobie vzdoru, kedy mu voda lákavá nebude alebo sa jej začne báť.

Ako často chodiť plávať? 

Frekvencia plávania s bábätkami sa líši najmä v závislosti od veku bábätka, zdravotného stavu a koniec koncov aj od pohodlia rodičov. Najideálnejšie je chodiť pravidelne aspoň 1-krát týždenne. 

V závislosti od frekvencie návštevy bazéna však dbajte na starostlivosť o pokožku vášho dieťatka. Ak sa vám zdá suchá, alebo sa na pokožke robí ekzém, plávanie obmedzte.

Na čo si pri plávaní s bábätkom treba dať pozor 

Plávanie je pre bábätko nová a nepoznaná aktivita. Aby bol pobyt vo vode pre vaše dieťatko príjemný a prospešný, dodržujte tieto rady: 

  • nechoďte s bábätkom plávať, pokiaľ je prechladnuté alebo choré – nie je to vhodné ani pre neho, ani pre ostatné bábätká v bazéne
  • nezabudnite plienku na plávanie
  • pozor na veľmi chlórovanú vodu, ak môžete, zvoľte skôr bazén so slanou vodou 
  • dbajte na teplotu vody – u detí do troch rokov je ideálna teplota v bazéne 29-31 stupňov Celzia
  • vyhýbajte sa liečivej a termálnej vode
  • po plávaní bábätko stále zabaľte do uteráka aj keď je pri bazéne teplo – bábätká majú inú termoreguláciu a po kúpaní môžu ľahko prechladnúť
  • keďže sami dobre vieme, že po plávaní nám často vyhladne – ak už nekojíte, zbaľte so sebou príkrm alebo umelé mlieko
Freepik.com

Čo je to vaničkovanie a baby masáže a jeho výhody

Vaničkovanie je metóda kúpeľa pre bábätká, ktorá kombinuje hravé a relaxačné aktivity vo vode. Začať s ňou môžete hneď po zahojení pupočníkovej šnúry. 

Vaničkovanie sa vykonáva v špeciálne prispôsobených vaničkách alebo jednoducho v kúpeľni, pričom bábätko sa jemne pohybuje vo vode pod dohľadom a vedením rodiča alebo inštruktora. Po plávaní nasleduje jednoduchá masáž bábätka, ktorá trvá približne 15 až 20 minút vykonávaním krúživých pohybov po tele.

Aké sú výhody vaničkovania?

Uvoľnenie svalstva a zmiernenie kolík 

Teplá voda uvoľňuje svalstvo bábätka, podporuje jeho relaxáciu a môže pomôcť pri zmierňovaní kolík.

Rozvoj motorických schopností bábätka

Pohyb vo vode umožňuje bábätku rozvíjať motorické schopnosti, posilňovať svalstvo a zlepšovať koordináciu pohybov.

Posilnenie vzťahu medzi rodičom a bábätkom

Vaničkovanie poskytuje príležitosť na blízky kontakt medzi rodičom a dieťaťom, čo posilňuje a vzťah medzi bábätkom a rodičom. Okrem toho sa rodič učí pracovať s jemnou motorikou bábätka. 

Budovanie pozitívneho vzťahu k vode 

Pravidelné vaničkovanie pomáha bábätku vytvoriť si pozitívny vzťah k vode, čo môže uľahčiť prechod k plávaniu, keď vyrastie. 

Ak by ste chceli vaničkovanie s vaším bábätkom vyskúšať o čosi výhodnejšie, tak zdravotná poisťovňa Dôvera svojim poistencom ponúka zľavu na vaničkovanie a baby masáže

Redakcia portálu Lekár.sk
Aktuality
pediatria