25.01.2021 • 6 minút na prečítanie

Bonding a jeho benefity

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Väčšina mamičiek počas tehotenstva takmer denne aspoň chvíľu premýšľa nad tým, aké bude ich bábätko. Aký bude pôrod, ako to celé prebehne. Miešajú sa v nich pocity radosti aj mierne obavy. Keď to však konečne príde, prvý moment strávený s bábätkom je rozhodne nezabudnuteľný a krásny. Teória bondingu vysvetľuje dôležitosť tejto chvíle z pohľadu ďalšieho vývoja bábätka, ako aj z pohľadu mamičky.

Po prečítaní článku sa dozviete:

  • čo je to bonding,
  • ako prebieha,
  • prečo je dôležitý,
  • aké výhody prináša pre bábätko a matku,
  • čo ak nie je možné ho vykonať,
  • ako si vytvorí puto otec,
  • bonding v našich nemocniciach.

Čo je to bonding

Slovo „bond“ v anglickom jazyku znamená „väzba, spojenie“. V súvislosti s pôrodom sa slovo bonding používa v zmysle „vytvárať si väzbu“, pričom ide o emočné spojenie matky s dieťatkom priamo po jeho narodení. Nie je len trendom súčasnosti, je to vedecky podložená potreba oboch strán.

Ako prebieha

V prípade, že pôrod prebehol v poriadku, správne by mal bonding prebehnúť bezprostredne po narodení dieťatka. Váženie, meranie a ostatné lekárske vyšetrenia môžu chvíľu počkať, prípadne je nevyhnutná časť z nich vykonaná počas bondingu, priamo na tele mamičky.

Je dôležité využiť práve prvý moment priamo po narodení, kedy sa ešte neumyté bábätko kladie mamičke „koža na kožu“ na jej hruď (medzi prsia). Tento kontakt je prvým „jazykom“ ktorému dieťatko rozumie. Vníma matkin dych, tlkot srdca aj vône. Dotyk pôsobí upokojujúco ako na dieťatko, tak aj na mamičku. Väčšina detí sa počas tohto spojenia do 30 – 60 minút sama prisaje. Netreba sa báť, že by bábätku bola zima. Môže byť prikryté, ale je dôležité, aby sa mohlo voľne hýbať a prirodzene „hľadať cestu“ k prsníkom.

Ďalšie spojenie, ktoré je súčasťou bondingu, je pohľad z očí do očí. Bábätko v prvých dňoch dokáže rozoznávať objekty, ktoré sú okolo neho v pohybe a to približne do vzdialenosti, v akej je tvár rodiča, ktorý ho drží na rukách (asi 20cm). Tento pohľad zanechá veľmi silný zážitok pre obe strany.

A napokon, k bondingu neodmysliteľne patria aj nežné slová, ktorými sa dieťatku matka po narodení prihovára a upevňuje tak ich vzťah.

Bábätko sa prikladá matke bezprostredne po narodení
ZDROJ:Kati Finell/Shutterstock.com

Zmysel bondingu

Telo matky je pre bábätko jediným známym prostredím, v ktorom doposiaľ trávilo svoj život. Bábätko už počas intrauterinného života rozoznáva hlas matky, pozná jej tlkot srdca a dokonca aj vôňu. Preto je veľmi dobré, ak je práve mama prvý podnet, s ktorým sa po narodení stretne. Toto jedinečné puto, ktoré vznikalo počas celého tehotenstva, sa bondingom priamo po pôrode ešte viac prehĺbi a má mnoho nesporných benefitov pre vývoj bábätka a psychiku mamičky.

Pôrod je náročný a stresujúci dej pre oboch, ako pre matku, tak aj pre dieťatko. Vďaka bondingu však stres ide bokom, bábätko sa cíti na teplom tele matky bezpečne a uvoľnene, u matky sa  vyplavujú hormóny šťastia (endorfíny), ale aj oxytocín, ktorý je nevyhnutný pre spustenie laktácie. Bábätko má zároveň možnosť samoprisatia, ktoré tvorbu materského mlieka taktiež podporuje a má vplyv na to, ako bude prebiehať dojčenie v nasledujúcich mesiacoch.

Prečítajte si tiež: Materské mlieko: zdravý štart do života.

Počas bondingu sa začína budovať silné puto medzi rodičom a dieťatkom. Toto puto je impulzom, ktorý pomáha mamičke vstať uprostred noci aj desaťkrát, starať sa o bábätko aj cez únavu a vyčerpanosť, ktorú materstvo prináša. Bábätko cíti istotu a bezpečie, čo sa premietne aj v jeho ďalšom živote. Vďaka bondingu sú deti odolnejšie a lepšie sa adaptujú na nové prostredie.

Výhody pre bábätko

  • detičky sú pokojnejšie
  • sú odolnejšie
  • bonding podporí ich zdravý vývoj
  • menej plačú
  • stabilizujú sa ich životné funkcie (srdcový rytmus, teplota, dýchanie)
  • samé sa prisajú
  • lepšie sa adaptujú na prostredie

Výhody pre mamičku

  • spustenie laktácie
  • upokojenie sa po pôrode
  • lepšie vyrovnanie sa s popôrodnými bolesťami
  • znížené riziko rozvoja popôrodnej depresie
  • lepšie zvládanie regenerácie
  • lepšie prijatie role matky a životných zmien, ktoré s tým súvisia

Ako dlho by mal trvať

Odporúčaná dĺžka bondingu je minimálne hodina, ideálne však dve. Následne by mal pokračovať aj na izbe a samozrejme aj v domácom prostredí. Na bonding je potrebné pozerať sa ako na proces, ktorý síce začne na pôrodnej sále, no pokračuje aj po návrate z nemocnice. Vzťah s bábätkom sa vyvíja a upevňuje každým dňom, ktorý spolu strávite.

Bonding pomáha spúšťať laktáciu
ZDROJ:Lolostock/Shutterstock.com

Čo ak bonding nemôže prebehnúť alebo ho nechcete

Existujú viaceré situácie, kedy bezprostredný bonding nie je možný. Dôvodom môžu byť napríklad komplikácie, ktoré nastanú počas pôrodu či predčasné narodenie dieťatka ktoré potrebuje intenzívnu starostlivosť. Ďalším dôvodom môže byť fakt, že niektoré mamičky môžu mať po pôrode zmiešané pocity a nechcú bonding bezprostredne po ňom. Príčinou môže byť napríklad popôrodná depresia ale aj bolesti a vyčerpanosť po náročnom pôrode.

Vtedy je dôležité mať na pamäti, že robíte to najlepšie, čo môžete. Budete mať ešte veľa príležitostí na budovanie puta zahŕňanie dieťatka láskou. Dôležité je najmä to, aby ste vy aj vaše dieťatko boli po pôrode zdraví a v poriadku.

Prečítajte si tiež: Ako začať prikrmovať bábätká?

Cisársky rez

Pôrod cisárskym rezom môže byť komplikáciou pri bondingu. To, či je prikladanie bábätka „koža na kožu“ umožnené priamo po cisárskom reze, závisí od priebehu zákroku a dôvodu, pre ktorý bol vykonaný. Každý pôrod je jedinečný, preto neexistuje univerzálne pravidlo. Vždy je potrebné konzultovať o možnostiach a poradiť sa s vašim lekárom.

Puto s oteckom

Rovnako, ako mamičky, aj ockovia by si mali od malička vytvárať so svojím bábätkom puto. Možností ako na to je mnoho. Ockovia môžu byť prítomní pri pôrode a v prípade, že mamičke z akýchkoľvek dôvodov nemôže byť bábätko po pôrode priložené (napríklad po cisárskom reze), môže kontakt „koža na kožu“ po pôrode prebehnúť aj s oteckom. Ďalej môžu napríklad kŕmiť dieťatko z fľaše a robiť všetky ostatné aktivity, ktoré patria ku starostlivosti o dieťatko a zároveň upevňujú ich vzťah.

Kontakt „koža na kožu“ môže prirodzene chýbať, nakoľko muži detičky nekoja. Avšak, nakoľko je veľmi dôležitý aj u nich, je vhodné, ak sa napríklad spolu s dieťatkom kúpu alebo ak si ho držia na rukách bez trička. K bondingu patrí aj prihováranie sa, čítanie, kúpanie, uspávanie, nosenie v nosiči, kočíkovanie či hladkanie. Bábätko všetky podnety vníma a cíti vašu lásku.

Aj bonding otca a dieťaťa je dôležitý
ZDROJ:Lopolo/Shutterstock.com

Ako je to na Slovensku

Aj v dnešnej dobe, keď sa o bondingu a jeho benefitoch hovorí naozaj mnoho, častokrát nastáva scenár, kedy personál nemocnice mamičku po pôrode „nahovorí“, aby si radšej oddýchla, prípadne nemajú kapacity na to, aby bonding zabezpečili.

Baby Friendly Hospital

Tento titul udeľuje WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) a UNICEF nemocniciam priateľským k deťom, pokiaľ splnia 10 bodov programu spojených so starostlivosťou po pôrode (vrátane bondingu).

Na Slovensku sa týmto titulom pýšila viac než polovica nemocníc, avšak po prieskume, ako to v nich naozaj funguje, vyšlo najavo, že väčšina pôrodníc bonding umožňuje až na vyžiadanie rodičiek a aj to len v prípade, že na to aktuálne majú podmienky.

Výsledkom štúdie z roku 2016 bolo, že až 55,7% respondentkám nebol umožnený kontakt koža na kožu. U 31,6% matiek trval tento kontakt príliš krátko (1-5minút). Skutočne podporený bonding bol len u 20,3% respondentiek. Takéto výsledky jasne ukazujú, že podpora bondingu po pôrode na Slovensku nie je dostatočná. V prípade, že vás čaká pôrod a máte záujem o bonding, je dobré sa vopred informovať priamo vo vašej pôrodnici, aký majú k nemu prístup.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

Bonding With Your Baby

Bonding a jeho význam

Podpora bondingu po pôrode

Forming a Bond With Your Baby -Why It Isn’t Always Immediate

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
detské a dorastové lekárstvomaternicatehotenstvo