Pleseň nechtov je veľmi častým ochorením všetkých vekových skupín s najväčším výskytom u starších ľudí. Toto ochorenie je spôsobené organizmami zo skupiny húb alebo kvasiniek. Typicky sa začína na končekoch nechtov na nohách a postupne sa šíri bližšie k nechtovému lôžku. Priebeh a lokalizácia sú závislé od konkrétneho pôvodcu.
Príčinou vzniku plesne nechtov je poskytnutie podmienok vhodných na rast týchto organizmov, ktorými sú najčastejšie huby z rodu Dermatophyta alebo kvasinky. Vhodnou podmienkou je najmä vlhko, keď sa od seba prirodzene vzďaľujú vlákna keratínu, základnej stavebnej jednotky nechtov.
Existuje niekoľko ochorení, ktoré sú spojené s vyšším výskytom mykóz. Patrí sem ischemická choroba končatín a chronická žilová nedostatočnosť — tie spôsobujú znižovanie objemu cirkulujúcej krvi, teda i znížený imunitný dohľad. Pri cukrovke existuje až niekoľkokrát vyššie riziko rozvoja plesňového ochorenia. Psoriáza, laicky známa ako lupienka, je autoimunitné ochorenie kože spojené s výskytom mykóz. Výskyt plesní veľmi odolných proti liečbe a s častým opakovaním je spojený s deficitom nášho imunitného systému, ktorého prvým príznakom môže byť práve plesňová infekcia.
Takisto liečba antibiotikami môže viesť k plesňovým ochoreniam. Hlavným konkurentom plesní kdekoľvek na tele sú totiž komenzálne baktérie, ktoré s naším organizmom spolunažívajú. Tak udržujú plesne pod kontrolou. Keďže je známe, že antibiotická terapia pôsobí aj na tieto baktérie, môžu sa po nej plesne rozmnožiť. Dá sa tomu však zabrániť užívaním probiotík počas terapie antibiotikami.
Ak sú pôvodcami infekcie Dermatophyta, hlavným príznakom je zmena farby nechta, ktorá je spočiatku malá, lokalizovaná len na jeho špičku, no postupne sa šíri ďalej až k nechtovému lôžku. Farba sa väčšinou mení na bielu či žltú a postupne sa rozširuje. Po dlhšom čase sa necht stáva zhrubnutým, krehkým a lámavým, na koncoch sa môže dokonca odlupovať. Postupne dochádza k jeho deformácii a rôznym zmenám farby.
Kvasinky spočiatku väčšinou postihujú oblasť nechtového lôžka a vyvolávajú väčšiu reakciu imunitného systému, preto je nechtové lôžko viditeľne zapálené a červené. Postupne sa rozširuje smerom k špičke nechta. Ak sa na povrchu nechta objavia nepravidelné početné jamky, môže ísť o lupienku.
Diagnostika u dermatológa je jednoduchá. Už na pohľad je príčina väčšinou jasná. Niekedy však treba odobrať vzorku nechta a odoslať ju na mikrobiologické oddelenie, kdezistia presného pôvodcu. Kultivovanie kolónie plesní trvá niekoľko týždňov, no umožní lepšie nastavenie antimykotickej terapie.
Keďže pôvodcom sú plesne, jedinou účinnou terapiou je podávanie antimykotických liečiv. Tie účinkujú na plesne rovnako, ako antibiotiká na baktérie. Liečba spravidla trvá omnoho dlhšie, až niekoľko mesiacov, pre vysokú odolnosť plesní. Tieto lieky môžu byť podávané v podobe tabliet, mastí a terapeutických lakov.
Častá hygiena a nepoužívanie cudzích hygienických potrieb (uteráky, manikúra) sú samozrejmosťou. Odporúča sa tiež nosiť obuv z priedušných materiálov a v prípade výraznejšieho potenia nôh je užitočné častejšie meniť ponožky. Pri návšteve verejných spŕch je nevyhnutné používať šľapky. Diabetici by mali zvážiť častejšie návštevy pedikúry. Ak je vykonaná odborne, môže pomôcť v prevencii plesní.