10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Pocit nevoľnosti

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pocit nevoľnosti, nauzea, je nepríjemný, často intenzívnystav, s nutkaním na vracanie. Vyskytuje sa pri viacerých ochoreniach a vo väčšine prípadov je sprevádzaný vracaním. Centrum vzniku tohto prejavu môže byť na periférii tela alebo v mozgu. Presný mechanizmus vzniku tohto pocitu nie je úplne známy. Nevoľnosť môže byť akútna alebo chronická, dlhodobá. Pocit nevoľnosti môže sprevádzať ľahké ochorenia, môže byť reakciou na liečivá, ale i jedným z príznakov vážneho ochorenia.

Vznik a príčiny

Na vzniku nevoľnosti sa pravdepodobne podieľa rad faktorov. Pocit nevoľnosti nebýva bez príčiny a je potrebné zistiť, prečo nastal. Je prejavom mnohých ochorení a môže signalizovať nové zdravotné problémy.

Infekcie

Najčastejším pôvodcom nevoľnosti sú infekčné ochorenia, hlavne tráviaceho traktu. Môžu byť sprevádzané vracaním, hnačkou, teplotou a únavou. Zdrojom infekcie bývajú predovšetkým kontaminované potraviny, preto je vždy potrebná ich dôkladná tepelná úprava. Tieto infekcie postihujú často deti, u ktorých majú aj vážnejší priebeh.

Zápal

Ďalším dôvodom nevoľnosti môže byť zápal v tele, ktorý nie vždy musí byť vyvolaný mikrobiálnymi činiteľmi. Vážne ochorenie predstavuje zápal slepého čreva, pankreasu alebo žlčníka. Ide o ochorenia, ktoré treba neodkladne liečiť, lebo môžu spôsobiť komplikácie a zhoršiť celkový stav pacienta.

Lieky

V prípade mnohých liečiv užívaných pri dlhodobej terapii býva ako jeden z nežiaducich účinkov uvádzaný práve pocit nevoľnosti. Medzi tieto liečivá patrí aspirín, niektoré antibiotiká, lieky na zníženie krvného tlaku a lieky ovplyvňujúce činnosť srdca, chemoterapeutiká, antikoncepcia a liečivá užívané pri terapii epilepsie. Aj niektoré vitamíny a minerálne látky (napríklad zinok a železo) môžu viesť k pocitu nevoľnosti.

Tehotenstvo

Prvý trimester tehotenstva býva u väčšiny žien sprevádzaný pocitom nevoľnosti a vracaním. Pravdepodobne ide o reakciu tela na rastúci plod, uvoľňovanie hormónov a dráždenie nervových pletencov.

Bolesť hlavy

Takmer každá bolesť hlavy je sprevádzaná pocitom nevoľnosti, vo všeobecnosti je človek s bolesťou hlavy precitlivený na vplyvy okolia a často po tomto stave nastáva vracanie. Migréna býva takmer vždy sprevádzaná nauzeou, vracaním, fotofóbiou a bolesťou hlavy. Tieto príznaky sa taktiež vyskytujú pri infekcii mozgových obalov.

Poruchy endokrinných žliaz

Nevoľnosť spolu s inými príznakmi môže poukazovať na ochorenie štítnej žľazy alebo kôry nadobličiek. Nedostatok či prebytok hormónov vylučovaných týmito žľazami sa prejaví veľmi rýchlo, nakoľko ide o hormonálne aktívne látky, ktoré ovplyvňujú celkový metabolizmus aj rad orgánov a zabezpečujú ich správne fungovanie.

Psychiatrické ochorenia

Nevoľnosť môže sprevádzať depresiu, úzkosť, často sa vyskytuje pri závislosti od psychotropných látok, ale i pri odvykacom procese.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
nauzeanevoľnosttenké črevoteplotazápal slepého črevazvracanie