10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Podkožné hrudky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Podkožné hrudky (lipómy) sú tučné tkanivo, ktoré pomaly vyrastá pod kožou. Na pohľad pôsobia ako abnormálne vyvýšená koža. Môžu byť tvrdé a tuhé, ale aj mäkké a pohyblivé. Málokedy sa tvoria v detskom veku. Najčastejšie postihujú krk, ramená, chrbát, brucho, ruky a stehná. Sú klasifikované ako benígne nádory, čiže nie sú rakovinové ani škodlivé. Ak lipóm pacienta neobťažuje, zvyčajne nie je potrebnéholiečiť.

Vznik a príčiny

Podkožné hrudky môžu byť spôsobené množstvom zdravotných príčin, ich závažnosť je rôzna. Bežné dôvody sú trauma, akné, bradavice, abscesy a vredy, môže to však byť aj alergická reakcia, rakovinové bujnenie v tele či cysta. Častou príčinou býva zdurenie lymfatických uzlín, keďže tie pomáhajú bojovať proti infekciám. Počas choroby môžu stvrdnúť a mať hrudkovitý tvar, no po vyliečení sa symptómy stratia.

Napriek tomu, že lipómy sa u detí takmer nevyskytujú, výnimkou sú ochorenia ako kiahne alebo mumps. Rizikovým faktorom rozvoja lipómu je rodinná anamnéza. Ak niekto v rodine trpí podkožnými hrudkami, tento stav možno zdediť. Rizikom je i vek, táto diagnóza sa najčastejšie objavuje u dospelých vo veku od 40 do 60 rokov.

Príznaky

Existuje mnoho typov nádorov kože, lipómy však zvyčajne majú odlišné vlastnosti. Sú jemné na dotyk, väčšinou sa pod prstom ľahko pohybujú, bývajú tesne pod kožou, sú bledé a bezfarebné, rastú pomaly a nebolia. Lipóm je bolestivý len vtedy, ak sa rozpadne a pôsobí na nervy pod kožou.

Diagnóza

Lekár diagnostikuje podkožné hrudky vyšetrením. Skontroluje ich stav, farbu, pohyblivosť a veľkosť. V niektorých prípadoch môže dermatológ urobiť biopsiu, pričom počas tohto testu musí zoškrabať kúsok tkaniva z povrchu hrudky. Tento test sa vykonáva, aby sa vylúčila možnosť vzniku rakoviny. Hoci lipóm nie je rakovinový, môže vyzerať ako liposarkóm, ktorý je malígny alebo rakovinový. Na rozdiel od lipómu sú liposarkómy bolestivé a rastú pod kožou veľmi rýchlo. Ďalšie testovanie pomocou magnetickej rezonancie alebo CT vyšetrení sa vyžaduje iba v prípade, ak biopsia ukáže podozrenie, že lipóm je vlastne liposarkóm.

Liečba

Podkožné hrudky veľmi často nespôsobujú žiadne ťažkosti, takže ani nevyžadujú liečbu. Ak to však pacient žiada a lipóm mu robí problémy, dermatológ môže odporučiť jeho odstránenie. Najčastejším spôsobom liečby je chirurgické odstránenie. Odporúča sa aj vtedy, keď je kožný nádor veľký a naďalej rastie. Po odstránení je veľmi zriedkavé, aby lipómy opäť narástli.

Ďalšou možnosťou liečby je liposukcia. Keďže podkožné hrudky sú na báze tuku, tento postup veľmi dobre funguje na ich zmenšovanie. Pri liposukcii sa používa ihla pripojená k veľkej injekčnej striekačke a oblasť je odsávaná. Na lipómy sa používajú aj steroidné injekcie. Aplikujú sa priamo na postihnutú oblasť, no hrudka sa len zmenší, nezmizne úplne. Ľad ani teplo v tomto prípade nefungujú. Používajú sa na iné typy hrudiek, no keďže lipómy vznikajú na báze tukov, táto procedúra ich nevylieči.

Ako žiť s chorobou

Lipómy sú benígne nádory. To znamená, že nie je šanca, aby sa lipóm rozšíril. Nejde teda o diagnózu ohrozujúcu život a pacient s ňou bez problémov môže žiť. Keď má obavy, prípadne ho hrudky obťažujú, mal by sa poradiť s lekárom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
kožakožné výrastkylipómy