12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Poranenia hamstringov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hamstringy označujú skupinu troch svalov na zadnej strane stehna, konkrétne dvojhlavý sval stehna(m. biceps femoris), poloblanitý sval(m. semimebranosus)_a pološľachovitý sval(m. semitendinosus)_. Všetky tri svaly prechádzajú cez kolenný aj bedrový kĺb, z toho vyplývajú ich funkcie. Prvou z nich je flexia, čiže ohnutie nohy v kolene. Druhou funkciou je extenzia v bedrách (zanoženie), na ktorej spolupracujú so sedacími svalmi. K zraneniam dochádza pri prudkom pohybe.

Vznik a príčina

K poraneniu hamstringov a vzniku bolesti dochádza pri namáhaní alebo natiahnutí jedného alebo viacerých z týchto troch svalov. Symptóm je pomerne častý u vrcholových športovcov aj pri rekreačnom športe (futbal, basketbal, tenis.) Všeobecne sa poranenie a bolesť hamstringov dostavujú pri aktivite, ktorej súčasťou je šprint s náhlymi zastaveniami a opätovným prudkým štartom. Zranenie sa nevyhýba ani bežcom a tanečníkom.

Okrem športovej aktivity patrí medzi rizikové faktory poranenia hamstringov ich predchádzajúce zranenie, najmä v prípade obnovenia rovnako intenzívnej fyzickej aktivity. V prípade skrátenia šliach, pri nedostatočnom rozcvičení alebo vo vyššom veku stúpa riziko poranenia. Niektoré štúdie poukazujú na vznik poranenia týchto svalov v dôsledku pôsobenia štvorhlavých svalov stehna, ktoré môžu pri intenzívnom posilňovaní spôsobiť priškrtenie úponov hamstringov. Návrat k namáhavým aktivitám skôr, ako sa svaly úplne zregenerujú, môže spôsobiť recidívu zranenia. Zranenia hamstringov postihujú mužov aj ženy a sú charakteristické pre dospelú populáciu. S vekom sa ich výskyt u športujúcich jedincov zvyšuje.

Príznaky

Poranenie hamstringov sa prejavuje náhlym vznikom intenzívnej bolesti v zadnej časti dolnej končatiny, v úrovni stehna. Niekedy je súčasťou zranenia pocit praskania alebo trhania. Opuchnutie a bolesť sa zvyčajne rozvinú do niekoľkých hodín. Môžu sa tiež objaviť modriny alebo začervenanie pozdĺž zadnej časti nohy i svalová slabosť alebo neschopnosť preniesť hmotnosť tela na poškodenú končatinu. Ak poškodený nedokáže prejsť viac ako štyri kroky bez výraznej bolesti, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc.

Diagnostika

V priebehu prehliadky končatiny lekár upriami pozornosť na prípadné opuchy a miesta so zvýšenou citlivosťou na zadnej strane stehna. Lokalizácia a intenzita bolesti môžu pomôcť určiť rozsah a povahu poškodenia. Lekár môže preveriť intenzitu poškodenia a identifikáciu poškodených svalov polohovaním končatiny do rôznych pozícií. Odhalí tak poškodenia svalov, šliach a vzťah medzi jednotlivými štruktúrami dolnej končatiny. Pri ťažkých úrazoch v dôsledku natrhnutia a pri podozrení na poškodenie pasívnej zložky pohybového aparátu sa využívajú zobrazovacie techniky – röntgenové vyšetrenie, ultrazvuk a magnetická rezonancia.

Liečba

Pokojový režim postihnutej končatiny, využitie ľadu, prípadne liekov proti bolesti a zápalu (ibuprofén – Advil, Motrin IB; acetaminofén – Tylenol) väčšinou stačia na liečbu tohto typu zranenia v domácom prostredí. Vedú k ustúpeniu opuchu súvisiaceho so zranením. Zriedkavo môže byť potrebná operácia na reparáciu poškodeného svalu alebo šľachy. Používanie palice alebo bariel pomáha odľahčiť poškodenú končatinu pri chôdzi. V niektorých prípadoch sa využíva kompresná liečba pomocou obväzov a kompresného oblečenia, ktoré minimalizujú opuchnutie. Aj polohovanie postihnutej končatiny nad úroveň srdca pomáha minimalizovať opuchnutie. Vďaka rehabilitačným cvičeniam sa zvyšuje flexibilita a posilňujú sa svaly a šľachy.

Prevencia

Pravidelné strečingové a posilňovacie cvičenia pomáhajú znižovať riziko natiahnutia svalov a šliach a tak predchádzať zraneniam. Odporúča sa na začiatku prispôsobiť fyzickú aktivitu možnostiam organizmu a neprepínať svoje možnosti. Postupne možno intenzitu stupňovať.

V prípade fyzicky náročného zamestnania je udržanie fyzickej kondície formou prevencie pred vznikom poranenia hamstringov. Lekár, rehabilitačný pracovník alebo športový tréner v takýchto prípadoch môžu pomôcť s výberom vhodnej fyzickej aktivity.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
modrinanohyopuchnutie