Zrakový systém človeka je zložitá biologická sústava. Jej dôležitosť spočíva v schopnosti zachytiť a spracovať informácie o vonkajšom prostredí. Nositeľom týchto informácií je svetlo (svetelný stimul). V priebehu evolúcie sa preto vyvinuli štruktúry tváre, ktoré pomáhajú chrániť oči pred zranením. Napriek tomu môže dôjsť k menej vážnym i závažným poškodeniam zraku prostredníctvom ochorení, vrodených mechanizmov, prípadne traumatických poranení pri športe, pri práci alebo interpersonálnom násilí.
Medzi zranenia oka patrí poškodenie očného viečka, kostí obklopujúcich oko a poškodenie očnej buľvy. Najbežnejší typ zranenia oka je preniknutie malých cudzích častíc cez ochrannú bariéru rias a mihalníc na vonkajší povrch očnej gule. V dôsledku mechanického pôsobenia dochádza k dráždeniu štruktúr oka citlivých na dotyk, prejavuje sa to vznikom ostrej bolesti. Takto prenikajú do oka častice rôznej veľkosti, od prachových častíc prenášaných vzduchom cez semená niektorých druhov rastlín po zvieraciu srsť a podobne. Niektoré profesijné zamerania sú náchylnejšie na tento typ poranenia oka. Medzi ne patrí stavbárstvo, tesárstvo, obrábanie kovov, sklárstvo, archeológia, ale aj niektoré druhy koníčkov (golf, chovateľstvo, airsoft, paintball). Pôsobenie chemických látok môže spôsobiť podráždenie očí buď prostredníctvom prchavých látok, ktoré dráždia citlivé štruktúry oka, prostredníctvom výparov (gastronómia, petrochemický priemysel, modelárstvo), alebo priamym kontaktom (medicínsky a laboratórny personál, chemický priemysel). Kým mnoho drobných podráždení očí môže byť ošetrených v domácom prostredí jednoduchým vyplachovaním oka vodou, vážnejšie zranenia vyžadujú lekársku pomoc.
Rutinné podráždenie
Pri rutinnom podráždení si s nečistotou poradí oko samo prostredníctvom vymytia nečistoty za pomoci sĺz. Takto sú z oka najčastejšie vymyté objekty ako piesok, špina a drobné cudzie telesá, nachádzajúce sa na povrchu oka. Ak bolesť pretrváva, pred riešením problému v domácom prostredí je nevyhnutné dôkladne si umyť ruky, nakloniť hlavu, jemne zatlačiť dolné viečko smerom nadol a jemným prúdom vlažnej vody obmývať povrch očnej gule maximálne 5 minút. Tento postup možno opakovať maximálne trikrát. Okrem oplachovania sa neodporúča v domácom prostredí žiaden iný úkon, pretože by mohlo dôjsť k poškriabaniu povrchu oka, najmä rohovky.
Prienik cudzieho telesa do vnútorného prostredia oka a chemické podráždenie
Ak objekt, napríklad sklo alebo kov, vyčnieva z oka, treba bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc alebo pohotovosť. Pred transportom je nutné postihnuté oko ochrániť prekrytím plastovým pohárom, ktorý sa fixuje pomocou obväzu. Pri chemickom poškodení oka treba pred príchodom záchrannej zdravotnej služby oko vymývať vlažnou vodou 15 až 30 minút. Vhodné je kontaktovať miestne toxikologické centrum, ktoré poskytuje špecifické pokyny, prípadne sa riadiť informáciami na zadnej strane produktu.
Mechanické poškodenia oka
Zranenia oka a okolitých štruktúr môžu byť spôsobené tupou traumou (športovou loptičkou, päsťou). Pri mechanickom poškodení oka tupým úderom sa často objavuje podliatina, monokel.Na zmiernenie bolesti, prípadne na minimalizáciu vzniku podliatiny, sa odporúča aplikácia studených obkladov na 5 až 10 minút, s následnou 10- až 15-minútovou prestávkou. Chladenie sa odporúča v priebehu prvých 24 až 48 hodín. Potom sa nahradí prerušovanou aplikáciou teplých obkladov, ktoré pomôžu telu znovu vstrebať uvoľnenú krv a zmiernia sfarbenie v okolí úrazu. Na tlmenie bolesti sa odporúča užiť acetaminofén, nie aspirín alebo ibuprofen, pretože tie môžu krvácanie zintenzívniť. Pri tupých traumách, ako je športové zranenie alebo pád s poranením nosa a lícnej kosti, sa často vyskytujú zlomeniny kostí okolo oka. Zlomeniny sú často detegované röntgenovým lúčom alebo CT vyšetrením.
Bolesť je väčšinou ostrá, sprevádzaná intenzívnym slzením a neschopnosťou udržať očnú štrbinu otvorenú. Oblasť oka môže sčervenieť a opuchnúť.
V prípade ošetrenia u lekára sa indikuje oftalmologické vyšetrenie, doplnené v niektorých prípadoch zobrazovacími technikami, ako je röntgen a CT.
Pri práci s potenciálnymi zdrojmi ohrozenia aj pri niektorých pracovných úkonoch je dôležité dodržiavať bezpečnostné pokyny a nosiť ochranné okuliare.