12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Pôrod mŕtveho dieťaťa

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Strata dieťaťa medzi 20. týždňom tehotenstva a termínom pôrodu sa nazýva pôrod mŕtveho dieťaťa. Pred 20. týždňom sa strata nazýva potrat.

Vznik a príčiny

_Komplikácie v tehotenstve:_Riziko straty dieťaťa ešte pred narodením môžu zvyšovať niektoré okolnosti. Ide o predčasný pôrod, pravdepodobne spôsobený komplikáciami v tehotenstve, tehotenstvo trvajúce viac ako 42 týždňov, viacnásobné tehotenstvo a nehodu alebo zranenie počas tehotenstva.

Problémy s placentou: Placenta poskytuje dieťaťu kyslík a základné živiny. Všetko, čo počas tehotenstva placentu ohrozí, ohrozuje aj dieťa. K týmto problémom patrí zlý prietok krvi, zápal alebo infekcia. Ďalším problémom môže byť placentárna abrupcia – placenta sa oddeľuje od steny maternice ešte pred narodením.

Vrodené chyby a __iné stavy vyvíjajúceho sa plodu__ : Najčastejšie sa vyskytujú problémy ako obmedzenie rastu plodu, genetické problémy, Rh nekompatibilita, a štrukturálne nedostatky. Genetické poruchy sú prítomné už pri počatí. Ďalšie vrodené chyby môžu byť spôsobené environmentálnymi faktormi, ale príčina nie je vždy známa. Rizikové infekcie, ktoré sa môžu počas tehotenstva objaviť, sú cytomegalovírus (CMV), piata choroba, genitálny herpes, listerióza, syfilis a toxoplazmóza.

Problémy s pupočnou šnúrou: Ak pupočná šnúra uviazne alebo je príliš stlačená, plod má obmedzený prísun kyslíka, čo môže mať fatálne následky.

Zdravie matky: Dva najťažšie zdravotné stavy, ktoré môžu vzniknúť na konci druhého trimestra a na začiatku tretieho najčastejšie, sú preeklampsia a chronický vysoký krvný tlak. Medzi ďalšie rizikové ochorenia matky patrí cukrovka, lupus, obezita, trombofília a poruchy štítnej žľazy.

P__ríčiny bez vysvetlenia: Nečakané narodenie mŕtveho dieťaťa je zvyčajne stav neskorého tehotenstva.

Narodenie mŕtveho dieťaťa sa môže prihodiť takmer každej žene, no existujú aj rizikové faktory. Ide o matku, ktorá má vysoký krvný tlak alebo cukrovku, je obézna, je Afroameričanka, je mladistvá alebo staršia ako 35 rokov. Väčšie riziko má aj žena, ktorá už mŕtve narodenie svojho dieťaťa prekonala, zažila traumu alebo vysoký stres počas tehotenstva, nemá prístup k prenatálnej starostlivosti, počas tehotenstva užíva tabak, marihuanu, drogy, lieky proti bolesti bez predpisu alebo nelegálne lieky.

Príznaky

Žena nemusí spozorovať žiadne príznaky. Medzi tie, ktoré sa môžu objaviť, patria kŕče, bolesť alebo krvácanie z vagíny. Ďalší varovným signálom môže byť nehybnosť plodu.

Diagnostika

Lekár vykonáva test na tep srdca plodu. Ultrazvukové vyšetrenie môže preukázať, či srdce bije a či sa plod hýbe. V prípade ak lekár diagnostikuje, že je plod v tele matky bez známok života, nasleduje pôrod. Je dôležité prebrať možnosti s lekárom na základe aktuálneho stavu matky.

Aj keď je plod stále v lone, lekár môže vykonať amniocentézu na kontrolu infekcie a genetických stavov. Po pôrode vyšetrí mŕtvy plod, pupočnú šnúru a placentu, pričom môže byť potrebná aj pitva.

Liečba

Čas zotavenia ženy závisí od mnohých faktorov, ale zvyčajne trvá šesť až osem týždňov. Keďže placenta aktivuje hormóny produkujúce mlieko, žena môže užívať lieky, ktoré ukončujú laktáciu.

Je nutné, aby sa žena zotavovala aj po psychickej stránke. Dôležité je, aby nepociťovala vinu a so svojou najbližšou rodinou a priateľmi zdieľala svoje pocity, prípadne navštívila terapeuta. Príznaky popôrodnej depresie sú denná depresia, strata záujmu o život, nedostatok chuti do jedla, neschopnosť spať a vzťahové ťažkosti.

Ako žiť s chorobou

Akékoľvek príčiny a rizikové faktory sú mimo matkinej kontroly, takže mŕtvemu narodeniu nemožno úplne zabrániť. Existuje však niekoľko možností, ako znížiť riziko.

  • Pred opätovným otehotnením je vhodné, aby lekár kontroloval zdravotný stav ženy. Ak má akékoľvek rizikové faktory, ako je cukrovka alebo vysoký krvný tlak, mala by byť počas tehotenstva sledovaná.
  • Ak bola príčina predchádzajúceho mŕtveho narodenia genetická, odporúča sa stretnutie s genetickým poradcom pred tým, ako žena opäť otehotnie.
  • Počas tehotenstva by žena nemala fajčiť a konzumovať alkohol, marihuanu ani iné lieky.

Jednou z dôležitých vecí, ktoré môže žena zabezpečiť, je dobrá a dôsledná prenatálna starostlivosť. Ak prežije narodenie mŕtveho dieťaťa, mala by si dopriať dostatok času na zotavenie – fyzické aj psychické.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť panvykomplikácie v tehotenstvematernicapredčasný pôrodtehotenstvo