12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Poškodenie chrupavky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Poškodenie (defekt) chrupavky vzniká pri preťažení, opakovanej záťaži alebo pri úraze, najčastejšie pri športe.Chrupavka je pevné a pružné spojivové tkanivo vo rôznych častiach nášho tela. Pôsobí hlavne ako spojivo medzi kosťami, v kĺboch. Napriek pružnosti a pevnosti je náchylná na poškodenie. Defekty chrupavky sú pomerne časté, objavujú sa najmä v oblasti kolien, ale môžu postihovať aj iné kĺby (bedrový, členkový, lakťový).

Vznik a príčiny

Najčastejšími príčinamipoškodenia chrupavky sú úrazy a opotrebenie.

Úraz

Chrupavka sa môže poškodiť pri úrazoch, napríklad pri pádoch a nehodách. Niektoré druhy športov, napríklad wrestling a americký futbal, predstavujú zvýšené riziko jej defektov.

Nedostatok pohybu

Kĺby sa musia pravidelne pohybovať, aby zostali zdravé. Dlhé obdobie nečinnosti alebo nehybnosti zvyšujú riziko ich poškodenia.

Obezita

Medzi časté príčiny poškodenia chrupavky patrí i opotrebenie v dôsledku obezity. Najčastejšie to vidieť v oblasti kolien. Nadmerná hmotnosť predstavuje záťaž na kolená a chrupavka v tejto časti tela sa opotrebúva rýchlejšie ako u ľudí s normálnou hmotnosťou.

Vek a gény

U starších ľudí je pomerne častým javom ubúdanie chrupavky.

Príznaky

Príznaky poškodenia chrupavky sa líšia v závislosti od toho, v ktorej časti tela k poškodeniu došlo. Najčastejšie symptómy sú bolesť kĺba, zápal a opuch (môže sa objaviť do niekoľkých hodín až dní), strnulosť, obmedzený pohyb končatiny alebo bolesti pri pohybe.

Diagnóza

Diagnózu poškodenie chrupavky lekár stanoví na základe vyšetrení. Používa sa magnetická rezonancia a artroskopia, čo je miniinvazívna diagnostická metóda.

Určiť rozdiel medzi poškodením chrupavky v kolene a podvrtnutím alebo poškodením väzov nie je ľahké, príznaky môžu byť podobné. Moderné neinvazívne testy diagnostiku uľahčujú.

Liečba

Liečba poškodenej chrupavky sa odvíja od závažnosti poškodenia a ďalších faktorov, ako je miesto poškodenia, vek, celkový zdravotný stav pacienta a iné. Menšie poškodenia sa môžu vyliečiť bez lekárskej pomoci, zvyčajne v priebehu niekoľkých týždňov.

Medzi základné liečebné postupy menej závažných poškodení patrí zafixovanie bolestivého miesta a oddychový režim (ak ide napríklad o poškodenie chrupavky kolena, poškodenú končatinu treba čo najmenej namáhať) a prikladanie ľadových obkladov na bolestivé miesto. Na zmiernenie bolesti možno použiť bežne dostupné lieky proti bolesti.

Vážnejšie poškodenia chrupavky vyžadujú intenzívnejšiu starostlivosť, napríklad fyzioterapiu, často je nutný chirurgický zákrok. Typ zákroku zvolí lekár na základe charakteru poškodenia chrupavky, veku a stavu pacienta.

Je vhodné, aby sa pacient po diagnóze a následnej liečbe neprestal hýbať. Terapeut môže navrhnúť cvičenia na posilnenie svalov okolo kĺba. Tým sa zníži tlak na oblasť s poškodenou chrupavkou. Vhodné je jemné naťahovanie, aby sa zachovala flexibilita a rozsah pohybu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť pri pohybedefekt chrupavkykĺbystrnulosť