10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Pravostranné srdcové zlyhanie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Srdcovézlyhanieje stav, pri ktorom srdce nedokáže prečerpávať dostatočné množstvo krvi, aby boli pokryté všetky metabolické procesy v tele. Z tkanív nie sú odvádzané splodiny metabolizmu a oxid uhličitý. Tkanivá a orgány nie sú adekvátne zásobené kyslíkom, ktorý je dôležitý pre ich správne fungovanie. O pravostrannom srdcovom zlyhaní hovoríme pri nedostatočnej funkcii pravého oddielu srdca, odkiaľ je krv pumpovaná do pľúc. Prechod krvi pľúcami je dôležitý nielen pre jej dostatočné obohacovanie kyslíkom, ale aj pre odvod oxidu uhličitého, ktorý človek vydychuje.

Vznik a príčiny

Pravostranné srdcové zlyhanie býva často spôsobené poruchou kontrakcie srdcového svalu. Nedostatočná schopnosť kontrakcie srdca môže byť spôsobená zápalom srdcového svalu, infarktom myokardu alebo poškodením svalových vlákien srdca. Ďalšou príčinou zlyhávania pravej časti srdca môže byť poškodenie chlopní, ktoré neplnia dostatočne svoju funkciu, alebo pľúcna embólia či upchatá cievka v oblasti pľúc.

Taktiež sa môžeme stretnúť s poruchou plnenia pravej komory, najmä pri zápale osrdcovníka alebo pri zúžení trikuspidálnej chlopne, ktorá sa nachádza medzi pravou predsieňou a pravou komorou. Srdce sa snaží s daným stavom vyrovnávať a pomocou kompenzačných mechanizmov udržovať adekvátne zásobenie krvou. Medzi tieto kompenzačné mechanizmy patrí aktivácia systémov, ktoré podporujú zvýšenie kontraktility srdca, zväčšenie srdcového svalu, aktivácia metabolických funkcií v tele pri nedostatku kyslíka a zásobenie okysličenou krvou, najmä životne dôležitých orgánov.

Príznaky

Medzi hlavné príznaky patrí únava a nevýkonnosť, zadýchavanie, vyskytujú sa tiež opuchy, hlavne na končatinách. Pri pravostrannom srdcovom zlyhaní sa stretávame aj so zväčšenou pečeňou či zväčšeným množstvom vody v oblasti brucha, prípadne hrudníka. Zvýšená náplň krčných žil patrí často medzi prvé pozorovateľné príznaky. Kompenzačné mechanizmy zaisťujú krátkodobé udržanie stavu, pri ich dlhodobom pôsobení je efekt nepriaznivý. Medzi hlavné komplikácie patrí vznik arytmií, ktoré spôsobujú nepravidelné sťahy srdca a vedú k nedostatočnému vypudzovaniu krvi do obehu.

Diagnostika

Praktický lekár na základe anamnézy, klinického vyšetrenia, laboratórneho vyšetrenia a EKG zhodnotí zdravotný stav pacienta. V prípade podozrenia na srdcové zlyhanie ho pošle ku kardiológovi. Medzi zobrazovacie metódy patrí ultrazvukové vyšetrenie srdca. Taktiež sa používa röntgen hrudníka na zhodnotenie zväčšenia jednotlivých častí srdca, prípadne tekutiny v hrudníku alebo zvýšeného naplnenia ciev v pľúcach.

Liečba

Pri akútnom pravostrannom srdcovom zlyhávaní je dôležité riešiť príčinu tohto stavu. Vtedy je terapia zameraná na odstránenie napríklad pľúcnej embólie alebo pneumotoraxu či srdcovej tamponády, pri ktorej je srdce utláčané nahromadenou krvou alebo výpotkom v osrdcovníku.

Na liečbu dlhodobého srdcového zlyhania sa používajú lieky podporujúce funkciu srdca (ACE inhibítory, blokátory receptorov pre angiotenzin II, beta blokátory, diuretiká, nitráty, glykosidy). Dôležité sú i režimové opatrenia pacienta s pravostranným srdcovým zlyhaním, medzi ktoré patrí nutnosť znížiť hmotnosť, obmedziť používanie soli, nefajčiť a nekonzumovať alkohol. Chirurgická liečba sa využíva pri rekanalizácii ciev myokardu a na zavedeniu kardiostimulátora alebo implantovaného defibrilátora.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
nevoľnostpľúcapravostranné srdcové zlyhaniesrdceúnava