01.03.2021 • 5 minút na prečítanie

Prečo koronavírus stále mutuje a čo to pre nás znamená

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Koronavírus, s ktorým svet bojuje už vyše roka, v poslednom období mieša karty svojimi mutáciami. Vírus sa vďaka nim lepšie adaptuje, lepšie sa šíri a prežíva. Spôsobuje problémy v podobe preťaženia zdravotníckeho systému, ako aj obavy z účinnosti vakcín. Aktuálne sú najviac sledované 3 mutácie pôvodného SARS-CoV-2. Po prečítaní nášho článku sa dozviete:

  • čo je to mutácia a prečo vzniká,
  • prečo sú niektoré mutácie neškodné a iné spôsobujú problémy,
  • aké typy mutácií momentálne máme,
  • či môžeme očakávať ďalšie a čo sa s tým dá urobiť.

Čo je to mutácia a ako vzniká

Pri každom delení buniek, ale aj pri delení nebunkových organizmov ako sú vírusy, sa množí aj ich genetická informácia (v podobe DNA alebo RNA). S každým rozdelením však prichádza šanca pre vznik mutácie. Mutácia je pozmenenie genetického materiálu, teda určitá odchýlka priamo v DNA alebo RNA oproti ich pôvodnej forme (nejaká časť môže byť odstránená, pridaná, alebo nahradená).

Pokiaľ sa bavíme o mutácii vírusov, v prírode je bežná súčasť evolúcie a deje sa u všetkých vírusov. Väčšina mutácií je neškodná a má len malý vplyv na správanie vírusu, no raz za čas sa stane, že mutácia vírus “posilní” a umožní mu jeho prežívanie a množenie.

“Kocky sú hodené”

Pre lepšie pochopenie tohto deja si skúste predstaviť delenie DNA/RNA ako hádzanie kockami, pričom ak padne “šestka”, znamená to vznik prospešnej (pre vírus) mutácie. Čím viac kockami hádžete, tým väčšia šanca je, že hodíte číslo 6. Vírus SARS-CoV-2 “hádže kockami” vždy, keď napadne nového hostiteľa. K dnešnému dňu bolo vo svete zaznamenaných viac než 110 miliónov prípadov nákazy týmto vírusom, čo znamená viac než 110 miliónov šancí pre vírus, aby hodil svoju šestku, ktorá ho posilní.

Od objavenia sekvencie vírusu SARS-CoV-2 sa vyskytli už tisícky jeho mutácií. Aktuálne odborníci pozorne sledujú 3 hlavné mutácie, ktoré vírusu zabezpečili schopnosť šíriť sa rýchlejšie či ukryť sa pred bunkami nášho imunitného systému.

Ilustrácia DNA mutácie
ZDROJ:Blue Andy/Shutterstock.com

Britská mutácia

Variant známy ako VOC 202012/01, typ B.1.1.7, bol prvý raz identifikovaný v septembri 2020 vo Veľkej Británii. Odtiaľ sa do Európy rozšíril v novembri toho istého roku. Táto mutácia sa prenáša rýchlejšie, no nie je dokázané, že by spôsobovala ťažší priebeh ochorenia. Je tu však možné riziko, čo vedci pozorne sledujú. Obavy spôsobuje najmä fakt, že rapídny nárast počtu prípadov, ktorý mutácia vďaka lepšiemu šíreniu spôsobuje, môže preťažiť zdravotnícky systém. Tieto obavy sa, bohužiaľ, napĺňajú momentálne aj u nás.

Juhoafrická mutácia

Jej názov je 501.Y.V2, typ B.1.351. a prvý známy výskyt bol potvrdený v októbri 2020 v Južnej Afrike. Do Európy sa dostala na konci decembra 2020 a najbližšie k nám bol doposiaľ potvrdený jej výskyt v rakúskom Tirolsku. Podľa virológa Borisa Klempu môže byť rozšírená už aj na Slovensku. Problémom tohto variantu vírusu je jeho vyššia schopnosť šírenia a možné riziko súvisiace so znížením účinnosti niektorých vakcín. Háčik je v tom, že čím viac sa nové mutácie rozšíria, tým menej sa vyskytuje “pôvodná verzia” vírusu, voči ktorej boli vyvíjané vakcíny.

Brazílska mutácia

Mutácia objavená v decembri 2020 v Brazílii, nesie názov P.1 a rovnako označený je aj jej typ. Do Európy prišla v januári 2021 a sleduje sa taktiež pre svoju vyššiu schopnosť šírenia a možné riziká spojené so znížením účinnosti vakcín.

Juhoafrickú a Brazílsku mutáciu spájajú obavy vedcov z účinnosti vakcín. Je to spôsobené tým, že mutácia, ktorá pri týchto variantoch vznikla, pozmenila tzv. “spike proteín vírusu. Je to bielkovina, ktorá sa nachádza na vonkajšej strane vírusu a má dôležitú rolu pri jeho vstupe do bunky. Na spike proteíne však “stoja” aj súčasné vakcíny a keďže sa vírus vďaka mutácii dokáže ukrývať pred našimi imunitnými bunkami (vytvorenými vakcináciou) môže sa stať, že niektoré nebudú dostatočne účinné. Všetky tieto informácie sú nateraz predmetom skúmania.

Môžeme čakať ďalšie?

Mutácie nás môžu v boji proti pandémii postaviť takmer na začiatok. Keďže je známych hneď niekoľko z rôznych častí sveta, dá sa predpokladať, že prídu ďalšie. Portál The Guardian dokonca pred pár dňami informoval o novej mutácii objavenej vo Veľkej Británii, ktorá je schopná vyhýbať sa protilátkam.

Európska únia na tento nepriaznivý vývoj reaguje a spustila program s názvom HERA incubator, pre výskum nových variantov a taktiež vývoj vakcín proti budúcim mutáciám. Je potrebné novovzniknuté varianty pozorne sledovať a vyhodnocovať účinnosť vakcín voči nim.

Čo však dovtedy môže každý z nás urobiť je, že budeme dodržiavať odporúčané opatrenia a nariadenia o to viac.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

Coronavirus variants and mutations: The science explained

How SARS-CoV-2 Is Mutating And Escaping Immune System Detection

Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality
covid-19dýchacie cestydýchavičnosťhorúčkainfekciakašeľnevoľnostpľúcastrata čuchutráviace problémy