12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Predčasná a oneskorená puberta

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Puberta je fyziologický proces, ktorý podobne ako iné deje v ľudskom organizme vykazuje poruchy, ktoré sprevádzajú jej nástup, priebeh a ukončenie. V čase puberty organizmus chlapcov a dievčat prechádza zmenami. Posledným symptómom sekundárnych pohlavných znakov je nástup menarché, prvej menštruácie u dievčat, a polúcie – prvého nočného výronu semena u chlapcov. Puberta môže za určitých okolností prísť v obdobídospievaniaskôr alebo neskôr, ako je obvyklé.

Vznik a príčiny

Prvé menštruačné krvácanie (menarché) sa u stredoeurópskych dievčat objavuje priemerne vo veku 12,5 roka. Menarché je dôsledok zvyšovania koncentrácie estrogénov, ktoré stimulujú zmeny vo výstelke maternice. Čas nástupu menarché modifikuje mnoho vnútorných a vonkajších faktorov, medzi ktoré radíme aj sociálne prostredie a klímu. Štandardne sa menarché objavuje vo veku kostnej zrelosti okolo 13. roka, pri výške 158 cm a hmotnosti 48 kg. Medzi najčastejšie diskutované problémy v súvislosti s pohlavným zdravím patrí akcelerácia pohlavného dospievania, takzvaná predčasná puberta. Pri týchto stavoch sa menarché a polúcia objavujú pred dovŕšením 9. roku veku a niekedy bývajú sprevádzané predčasným vývinom sekundárnych pohlavných znakov. Hypotézy hovoria o zmenách v oblasti nervovej sústavy (predčasné dozretie sexuálnych centier v medzimozgu), ale aj o dôsledkoch zápalov alebo nádorov v tejto oblasti. Predčasné pohlavné dospievanie súvisí aj so zmenou prostredia. Nezriedkavým dôvodom pre včasnú pubertu, či menarché býva obezita. Tento stav býva asociovaný s prezenciou porúch príjmu potravy, so psychickými komplikáciami, závislosťou od omamných látkach, so skorším sexuálnym dozrievaním, ale i s nechceným tehotenstvom, vyšším výskytom rakoviny prsníka, maternice, vaječníkov, s rozvojom cukrovky II. typu, metabolického syndrómu, hypertenzie a kardiovaskulárnych komplikácií.

Medzi poruchy pohlavného dozrievania tiež radíme spomalenie alebo oneskorenie pohlavného dospievania – pubertas tarda, pri ktorom menarché a polúcia nastávajú až po dovŕšení 14. roku veku. Primárna amenorea je stav absencie menarché po 16. roku veku. Zvykne súvisieť s poruchou sexuálneho vyzrievania, najčastejšie v dôsledku nevyvinutia alebo poškodenia gonád, prípadne v dôsledku Turnerovho a Kallmanovho syndrómu. Objavuje sa však aj u jedincov s normálnym priebehom sexuálnej maturácie, keď boli pozorované omeškania nástupu menarché v prípade športovkýň s intenzívnou fyzickou záťažou. Príčinou však môžu byť aj ochorenia ako napríklad diabetes, malfunkcia štítnej žľazy, HIV, či problémy so stravovaním, najmä podvýživa, či anorexia. Dôvody však môžu byť aj psychické, ako je napríklad stres. Tento stav je častejší u chlapcov ako u dievčat. Medzi najčastejšie príčiny patrí malnutrícia, chronické zápaly, anémia. Najčastejšou príčinou tohto stavu je nedostatočná tvorba hormónov, ale i podvýživa alebo veľký úbytok hmotnosti a užívanie niektorých liekov.

Príznaky

Typickým prejavom predčasnej puberty je výskyt prvého menštruačného krvácania pred dovŕšením 8. roku veku dievčaťa, respektíve prvého nočného výronu semena u chlapca pred 9. rokom života. Naopak, pri oneskorenej puberte sa menarché objaví až po dovŕšení 15. roku života a polúcia po 14. roku. Spolu s oneskorením alebo so zrýchlením sa priamo úmerne vyvíjajú sekundárne pohlavné znaky (rast prsníkov, rozvoj ochlpenia, zmeny vonkajších a vnútorných pohlavných orgánov u dievčat; rast ochlpenia, zväčšovanie penisu a mieška, mutácia hlasu u chlapcov). Predčasná puberta prináša aj skoré prebudenie sexuálneho pudu – chlapci a dievčatá sa začínajú zaujímať o opačné alebo rovnaké pohlavie. Typické pubertálne zmeny v psychike (podráždenosť, zmätenosť, náladovosť, agresivita, emocionálna labilita) sú predzvesťou začínajúcej puberty.

Diagnostika

Diagnostika zahŕňa krvný test na kontrolu hladín hormónov, röntgenové vyšetrenie na stanovenie pravdepodobnej telesnej výšky a využitie zobrazovacích techník v podobe ultrazvuku a magnetickej rezonancie na detekciu skrytých problémov so žľazami s vnútornou sekréciou, prípadne na odhalenie nádorov.

Liečba

Ak je dôvodom prítomnosť nádoru, lekár odporučí pacientovi onkológa. V závislosti od faktora, ktorý predčasnú alebo oneskorenú pubertu spôsobuje, sa pristupuje k liečbe tejto základnej príčiny. Najčastejšie sa využíva medikamentózna terapia prostredníctvom liekov na úpravu hormonálnych hladín a pozastavenie, respektíve urýchlenie sexuálneho vývoja v závislosti od toho, či ide o predčasnú, alebo oneskorenú pubertu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
maternicamutácia hlasupenisporucha sexuálneho vyzrievania