12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Predčasná menopauza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

U väčšiny žien sa reprodukčná fáza života končí vo veku od 45 do 55 rokov postupným vynechávaním menštruačného cyklu a jeho úplným vymiznutím. K poruchám, ktoré sa objavujú v poslednej fáze reprodukčného obdobia ženy, patrí predčasná menopauza, ku ktorej dochádza už vo veku 40 rokov. Býva spôsobená vyčerpaním folikulov vo vaječníkoch. Niekedy môže byť spôsobená iatrogénne, teda ako vedľajší účinok niektorých liečebných postupov.

Vznik a príčiny

Predčasná menopauza (tiež označovaná ako skoré klimaktérium, prechod) sa môže vyskytnúť prirodzene. Stáva sa tak vtedy, keď vaječníky ženy prestávajú produkovať normálne hladiny ženských pohlavných hormónov, najmä estrogénu. Tento stav sa niekedy označuje ako predčasné zlyhanie vaječníkov alebo ich primárna nedostatočnosť. Príčina predčasného zlyhania vaječníkov je často neznáma. U niektorých žien môže byť spôsobené abnormalitami chromozómov (Turnerov syndróm), prípadne autoimunitnými ochoreniami, pri ktorých imunitný systém ženy začne útočiť na vlastné tkanivá. K tomuto stavu zriedkavo prispievajú niektoré infekcie, ako je tuberkulóza, malária a mumps. Predčasné zlyhanie vaječníkov môže byť tiež dôsledkom rodinnej anamnézy a zdokumentované sú stavy, keď k predčasnému ukončeniu reprodukčných funkcií ženy došlo už medzi 20. a 30. rokom života. Rádioterapia a chemoterapia ako formy liečby onkologických ochorení sú častým faktorom, ktorý spôsobuje predčasné zlyhanie vaječníkov. V tomto prípade môže ísť o trvalý, ale i dočasný stav. Prirodzene je predčasná menopauza stavom po chirurgickom odstránení vaječníkov počas hysterektómie (odstránenie maternice).

Ženy, ktoré prechádzajú skorou menopauzou, majú v dôsledku zníženia hladiny estrogénu zvýšené riziko vzniku osteoporózy a kardiovaskulárnych ochorení. Pri predčasnej menopauze sa niekedy môže vyvinúť depresia. Dôvodom je uvedomenie si straty možnosti splodiť nový život a hormonálne zmeny, ktoré okrem radu biologických procesov ovplyvňujú psychiku ženy.

Príznaky

Hlavným príznakom predčasnej menopauzy je abnormálne krvácanie, vynechávanie menštruačných cyklov a ich postupné vymiznutie pred dosiahnutím 40. roku života ženy. U niektorých žien sa dostavujú typické príznaky menopauzy, vrátane návalov tepla, nočného potenia, vaginálnej suchosti a prežívania diskomfortu počas sexuálneho styku. K častým symptómom patria i ťažkosti so spánkom, náladovosť a zvýšená úzkostlivosť, zníženie sexuálneho pudu (libido) a problémy s pamäťou a koncentráciou.

Diagnostika

Pri diagnostike sa lekár spolieha na príznaky, rodinnú anamnézu a výsledky krvných testov, monitorujúcich hladiny hormónov.

Liečba

Hlavnou liečbou predčasnej menopauzy je buď užívanie kombinovanej antikoncepčnej tabletky, alebo hormonálna substitučná terapia. Tieto formy liečby kompenzujú hormóny chýbajúce telu.

Substitučná terapia zahŕňa užívanie estrogénu. Existujú dva hlavné typy tejto terapie. Prvý typ je kombinovaná terapia (estrogén a progestogén), vhodná pre ženy s menopauzálnymi symptómami, ktoré ešte majú maternicu. Druhá forma je iba užívanie estrogénu, ktorý využívajú ženy po hysterektómii. Terapia sa realizuje užívaním tabliet, použitím náplasti na kožu, gélu alebo implantátov. Terapia je mimoriadne účinná pri zmierňovaní symptómov, ktoré väčšina žien znáša pomerne ťažko (návaly tepla, nočné potenie, nárast hmotnosti a depresie).

Pri zmenách nálad a pri úzkosti môže pomôcť dostatok oddychu, pravidelné cvičenie a relaxačné aktivity ako joga a taiči alebo užívanie antidepresív. Tie pomáhajú korigovať aj prípadný nárast telesnej hmotnosti. V prípade zníženej sexuálnej túžby môže pomôcť podávanie testosterónu. Na zmiernenie vaginálnej suchosti a diskomfortu pri pohlavnom styku môže lekár využiť liečbu estrogénom, ktorý sa indikuje priamo do vagíny ako pesar, krém alebo vaginálny krúžok, prípadne lekár odporučí používať lubrikanty. Ženy, ktoré prešli menopauzou, majú zvýšené riziko rozvoja osteoporózy v dôsledku nižšej hladiny estrogénu v tele. Aj túto komplikáciu pomáha zmierňovať substitučná hormonálna terapia, doplnená pravidelnou fyzickou aktivitou, dostatočným množstvom vitamínu D a príjmom dostatočného množstva vápnika v stravovaní.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálne krvácanienáladovosťnávaly teplanočné poteniepredčasná menopauzavaječníky