10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Pretrhnutie Achillovej šľachy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Achillova šľacha je silný zväzok spojivových vlákien, ktoré umožňujú pripojenie trojhlavého svalu lýtka na pätu. Je druhou najsilnejšou šľachou v našom tele, to však znamená, že je aj veľmi namáhaná. Jej celistvosť je nutná pre chôdzu a ostatné pohyby lýtka. K jej pretrhnutiu väčšinou dochádza počas rekreačného športu, najmä pri náhlom zvýšením aktivity po dlhom čase nečinnosti. Športy alebo aktivity, ktoré zahŕňajú behanie, skákanie a náhle pohyby do strán, patria medzi najrizikovejšie.

Vznik a príčiny

Príčinou pretrhnutia Achillovej šľachy je náhle zvýšenie ťahu pri pohyboch, ako je behanie či skákanie. Najčastejšie sa pretrhne 1 až 2 cm nad pätou, a to vinou najhoršieho zásobenia krvou v tejto oblasti. Niektoré lieky môžu zvyšovať riziko pretrhnutia Achillovej šľachy, hlavne antibiotiká typu fluorochinolónov a dlhodobá terapia kortikoidnými liečivami. Riziko vzniku zvyšuje aj obezita.

Príznaky

Prvým príznakom je zvukový fenomén (zvuk pretrhnutia gumenej pružiny). Postihnutí majú pocit, že im niekto skočil na nohu a často z toho obviňujú spoluhráčov pri športe. Vzniká náhla kŕčovitá bolesť v oblasti lýtka. Dotyční nie sú schopní postaviť sa na poranenú nohu. Postupne oblasť výrazne opúcha.

Diagnostika

Diagnostika spočíva v sérii ortopedických vyšetrení, počas ktorých lekár vyšetrí rozsah pohybov a prítomnosť reflexov. Môže nahmatať medzeru medzi pätou a lýtkom, keďže pružný sval vytiahne časť pretrhnutej šľachy smerom nahor.

Liečba

Pri stavoch s čiastočne pretrhnutou šľachou stačí konzervatívny prístup, nie je potrebný chirurgický zákrok. Vhodné je znehybnenie postihnutej končatiny pomocou dlahy alebo ortézy. Tie sa odstránia po 8 týždňoch. Pri tomto postupe nie je riziko možných komplikácii operácie, ale riziko opätovného pretrhnutia je vyššie.

Pri úplnom pretrhnutí je väčšinou nutný chirurgický zákrok, pri ktorom lekár dve časti pretrhnutej šľachy v celkovej anestézii zošije špeciálnou chirurgickou niťou cez malý otvor na lýtku. Po operácii nasleduje dlhodobá rehabilitácia.

Prevencia

Intenzitu a vzdialenosť počas tréningu treba zvyšovať postupne a nie viac ako o 10 percent za deň. Je dobré posilňovať svaly lýtka špeciálnymi cvikmi. Užitočné je meniť charakter tréningu a striedať činnosti s veľkým tlakom na šľachu (behanie, skákanie) s činnosťami s nízkym tlakom na šľachu (bicyklovanie, plávanie). Počas tréningu treba nosiť kvalitnú atletickú obuv správnej veľkosti.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
achylovkabolesť nôhbolesť pri pohybeopuchnutiepäta